Coilover Nedir? {Nasıl} Çalışır? Avantajları Nedir?

Bir fazlaca sürücü aracını alçaltmak şeklinde istekleri doğrultusunda Coilover kullanımını tercih etmektedir. Peki nedir bu Coilover? Yapınak çıkışı araçlarda fazlaca nadiren görülen, genel anlamda araca sonradan eklenen ve genel anlamda aracın alçaltılmasında kullanılan bu sistem hakkında her şeyi siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
Coilover Nedir?
Anlatmaya ilk olarak Coilover kelime anlamından başlamış olalım. İngilizcede Coil-Over kelimelerinin birleşimiyle oluşan bu yeni kelime bizlere sistemi de açıklıyor aslen. Sarmak, dolamak anlamına gelen coil ve üstünde, çevresinde anlamına gelen over kelimesi birleşerek Coilover’i şu demek oluyor ki “çevresini saran” terimini doğuruyor diyebiliriz. Peki neyin çevresini saran? Sistemin ana iki parçasından birisi olan gösterim, öteki ana parça olan amortisörü sarmasından bahsediyorum. Özetlemek gerekirse açıklamak gerekirse Coilover, spor yay ürünleri şeklinde araçların alçaltılmasında kullanılan bir öteki yöntemdir. Normalde kullanılan spor yaylarda, aracın yayları sökülürken orijinal amortisörler kalmaktadır. Fakat Coilover kullanılırken hem yaylar hem de amortisörler sökülür. Bundan dolayı Coilover, hem yay hem de amortisör birleşiminden oluşmaktadır.
Bunların yanında bu gelişmiş sistemlerde yükseklik ve/yada sertlik ayarını yapmamıza olanak elde eden parçalar da bulunur. Coilover süspansiyon sistemleri materyal yapısına bağlı kalmadan yükseklik, sertlik ayarı yapılmasına müsaade eden yapısı yardımıyla yay yada amortisör değiştirmeye gerek kalmadan otomobilin karakterini değiştirebilmenizi sağlar. Coilover nedir sorusunu ise böylece cevaplayabiliriz.

Avantajları Nedir?
Yol Tutuşunda Artış:
Coilover sisteminin sertlik, yükseklik ayarına müsaade eden yapısı yardımıyla seçtiğiniz ayar oranında yol tutuşta artış elde edersiniz. Otomobil değişik yol koşullarında kullanılacağı süre ise süspansiyon ayarını zorluk çekmeden bir vida düzeneği ile değiştirebilirsiniz. Bu ayar yardımıyla vasıta yepyeni bir karaktere bürünür. Sportiflik-Konfor ayarı sizin elinizdedir.
Jant Lastik Seçiminde Kolaylık:
Geleneksel süspansiyon sistemlerinde oldukça geniş yer kaplayan büyük çaplı yaylar yer alır. Coilover ise derli toplu yekpare bir sistemdir. Bu sayede jant lastik kombinasyonunuzu seçerken süspansiyon sistemi izin verir mi diye düşünmenize gerek kalmaz. Jant çapı, genişliği ve offset değerlerini rahatça değiştirebilirsiniz.
Konfor Kaybı Minimum:
Coilover kullanımında konfor kaybı minimum düzeyde yaşanmaktadır. Hatta spor yaylara kıyasla konforlu bulunduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı bu sistem, öteki alçaltma yöntemlerine bakılırsa ters mantıkta iş yapmaktadır. Şu demek oluyor ki aracı ne kadar alçaltırsanız konfor o denli yüksek olur.
Muayeneden Rahatça Geçer:
TÜV onaylı süspansiyonların belirli bir yükseklik-alçaklık aralığı vardır. Coiloverlarda bu aralıklara uyumluluk sağlamaktadır. Bu yüzden muayenede herhangi bir problem yaşanmaz ve aracınız muayeneden geçer. Netice olarak bu sistemler öteki alçaltma şekillerinin aksine muayenelerde de bir problem yaratmaz.

Bir cevap yazın