Citroën C4 X ve Elektrikli ë-C4 X Türkiye’de!

Fransız otomobil devi Citroën, kompakt derslik temsilcisi C4 X ve elektrikli ë-C4 X model ailesini Ocak 2023 itibarıyla Türkiye’de satışa sunuyor. Dünya prömiyeri Haziran 2022’de İstanbul’da gerçekleşen modellerin satışı heyecanla bekleniyordu. Markanın satışa çıkardığı C4 X modellerinde hem benzinli hem dizel hem de %100 elektrikli vasıta versiyonları bulunuyor. Türkiye’de sınıfında bir ilke de imza atan Citroën C4 X model ailesi, 722.000 TL’den süregelen lansmana hususi fiyatıyla dikkatleri üstüne çekiyor.
SUV Gücü ve Otomobil Zarifliği Bir Arada
Kompakt sınıfta yer edinen yeni Citroën C4 X ailesi, geleneksel 4 kapılı otomobil ve SUV modellerine alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Görünümüyle ilk bakışta dikkatleri üstüne çeken bu model oldukça zarif ve çekici. C4 ve C5 Aircross SUV içinde konumlandırılan C4 X, son aşama geniş bir iç tasarıma haiz. Bu da hem uzun yolculuklarda hem de kent içi sürüşlerde büyük avantaj sağlıyor. Araçtaki 198 mm geniş arka diz mesafesi, Advanced Comfort koltuklar ve Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon sistemi sürüş konforunu üst seviyelere taşıyor. Daha eğimli (27 aşama) arka koltuk sırtlığı, arkadaki yolcuların konfor seviyesini bir üst seviyeye taşıyor. 1.800 mm’lik beden genişliği ve 1.366 mm’lik omuz mesafesiyle arka koltuklar üç kişiyi rahat ettiriyor.
Tasarımda fark yaratan bu tür özelliklere ek olarak Citroën C4 X ailesi, 4,6 metre uzunluğuyla da dikkat çekiyor. Geniş hacimli bu 4 kapılı otomobil, “Fastback Tasarım” ile ötekilerden farklılaşıyor. Yeni Citroën C4 X ve ë-C4 X’in 510 litrelik geniş bagajı, uzun devam eden seyahatler için tüm eşyaları toparlamaya yetiyor. Bu tasarım, bilhassa ana kabinden ayrı bir bagaj beklentisi olan kullananların gereksinimlerine yanıt veriyor. Bunun yanı sıra arka koltuk konforuna ehemmiyet veren kullanıcılara mühim avantajlar sunuyor. Elektrikli  ë-C4 X ve C4 X’te büyük bir elektrikli açılır panoramik cam tavan da bulunuyor. Panoramik cam tavan yolcu bölmesini aydınlatırken zekice uygulanan tasarım yardımıyla arka baş mesafesi kısıtlanmıyor.

Tamamen Elektrikli ë-C4 X Modeli
Ailenin gözdesi olan ë-C4 X, içten yanmalı versiyonlardan değişik olarak Citroen resmi internet sayfası üstünden online satışa sunuluyor. Otomobili web üstünden satın alanlar, seçili 18 bayiden araçlarını teslim alabiliyorlar. Üstelik bu elektrikli model; tasarım, konfor ve sürüş kolaylığı bakımından serinin benzinli ve dizel versiyonlarıyla aynı özelliklere haiz. Karbon salınımı olmadan doğayla uyumlu sürüş keyfini yaşamak isteyenler şimdiden ë-C4 X modeli için sırada.
Markanın, önümüzdeki süreçte yüksek adetlere yetişme noktasında kilit model olarak tasarladığı Citroën C4 X, sunmuş olduğu değişik seçeneklerle ön plana çıkıyor. C4 X model ailesi hakkında açıklamada bulunan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, şu sözleri söylemiş oldu:
“Citroën C4 X’i, lansman anından itibaren hem benzinli hem dizel motor seçeneklerinin yanı sıra %100 elektrikli versiyonunu da aynı anda satışa sunarak vatanımızda bir ilke imza atıyoruz. Böylelikle otomobil severlere daha ilkin sunulmamış bir seçme özgürlüğü sağlıyoruz. Yalnız geniş motor alternatifleriyle değil, 4 değişik donanım paketi ve emsalsiz tasarımıyla da Citroën C4 X ve elektrikli ë-C4 X, müşterilerin bakış açısına bakılırsa konumlanan bir otomobil olacak.”

Benzinli, Dizel ve Elektrikli Vasıta Seçenekleri
Citroën C4 X model ailesi, aynı anda elektrikli dahil olmak suretiyle 3 değişik güç ünitesiyle yollara çıkan ilk model olma ünvanıyla da dikkat çekiyor. Citroën C4 X’in 1.2 PureTech motoru, 6 ileri manuel şanzıman ile 100 HP güç ve 205 Nm tork sunarken, EAT8, 8 kademeli otomatik şanzıman ile 130 HP güç ve 230 Nm tork değerlerine haiz. Dizel cephesinde 1.5 litrelik BlueHDI, 130 HP güç ve 300 Nm tork değerlerini, yüksek performans ve verimliliğinin en iyi sağlandığı EAT8, 8 kademeli otomatik şanzıman ile birleştiriyor.
Citroën C4 X modellerinin averaj yakıt tüketimleri 4,3 ile 4,9 lt/100 km averajda (WLTP) gerçekleşiyor. Citroën elektrikli ë-C4 X ise 136 HP güç ve 260 Nm tork değerleri sunuyor. 50 kwh’lık batarya kapasitesiyla, hız şarj istasyonlarında (Süratli DC-100 kW) 30 dakikada yüzde 10’den yüzde 80 seviyesine kadar şarj edilebiliyor. 50 kW’lik süratli şarj istasyonlarına bu süre 55 dakika. 7.4 kW’lık hızlandırılmış (AC) istasyonlarında yüzde 100 batarya doluluk oranına 7,5 saatte ulaşılabiliyor. Enerji tüketimi 15,3 kwh/100 km olan Citroën elektrikli ë-C4 X’in menzili 360 km.

4 Değişik Donanım Paketi  
Citroën C4 X’te Feel, Feel Bold, Shine ve Shine Bold olmak suretiyle 4 değişik donanım paketi sunulurken elektrikli ë-C4 X bir tek, en yüksek donanım seçeneği olan Shine Bold versiyonuyla tercih edilebiliyor. Tüm modellerde ABS, ESP, lastik tazyik uyarısı, yokuş kalkış desteği, acil durum yardımı, ön, yan ve perde hava yastıkları, hız sabitleyici ve limitleyici, sürücü bitkinlik uyarı sistemi, ön ve arka elektrikli camlar, otomatik ön farlar, 6-yöne ayarlanabilen sürücü koltuğu, 1/3’e 2/3 katlanır arka koltuklar, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon standart olarak sunuluyor.
Donanıma bağlı olarak, şerit konumlandırma asistanı, uzun far asistanı, açılır tavan, LED gündüz farı ve ışık imzası, ECO-LED ön farlar, arka karartılmış cam, anahtarsız giriş ve çalıştırma, 10 inçlik renkli dokunmatik TFT ekran, 5 inçlik dijital gösterge, kablosuz Carplay ve Android Auto, navigasyon, Head-up Display ekran, 6-yöne ayarlanabilen yolcu koltuğu, ön ısıtmalı koltuklar, ısıtmalı direksiyon simidi ve akıllı tablet desteği şeklinde donanımlar ile Citroën C4 X model ailesi kişiselleştirilebiliyor.

Citroën C4 X’in Zarif Tasarım Bilgileri
4.600 mm uzunluğu ve 2.670 mm’lik aks mesafesiyle yeni C4 X ve elektrikli ë-C4 X, Stellantis’in CMP platformunu kullanıyor. Ön cephe, Citroën’in iddialı V tasarım imzasını içeriyor. Arka tasarım, 510 litrelik büyük bagajı kapsamak için ihtiyaç duyulan uzunluğu ustalıkla gizliyor. Yüksek ve yatay motor kaputu, içbükey girintilere haiz. Markanın logosu, gelişmiş teknoloji vurgusunu artıran ve görüşü iyileştiren Citroën LED Vision farlarla bağlantı kurarak gövdenin genişliğini vurguluyor. Altıgen alt ızgaranın her iki yanında kapılardaki Airbump panelleriyle uyumlu renkli eklere haiz sis lambası çerçeveleri bulunuyor. Büyük çaplı tekerlekler, yükseklik hissini arttırırken, bununla birlikte sürücüye yüksek bir sürüş pozisyonu yaratıyor bu da çevreye egemen bir sürüş ve daha çok güvenlik hissi ile sonuçlanıyor. Renkli eklentileriyle Airbump panellere haiz alt beden kaplamaları ile mat siyah çamurluk kaplamaları ek koruma özelliği sunuyor.

Citroën C4 X’in Sürüş Konforunu Artıran Yenilikleri
Citroën’in yenilikçi ve hususi Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon sistemi, gelişmiş konfor seviyesiyle sürücü ve beraberindeki yolculara unutulmaz yolculuklar yaşatıyor. Büyük darbelerde, yay ve amortisör, hareketi kademeli olarak yavaşlatmak ve sarsıntıları önlemek için hidrolik sıkıştırma yada geri basma stoperiyle beraber çalışıyor. Enerjiyi sönümleyen ve peşinden bir kısmını darbe olarak iade eden mekanik bir stoperin aksine, hidrolik stoper bu enerjiyi emiyor ve dağıtıyor. Süspansiyon, uygulanan gerilime bağlı olarak iki aşamada çalışıyor. Hafifçe sıkıştırma ve geri basma durumlarında yay ve amortisör hidrolik stoperlerden yardım almadan dikey hareketleri beraber denetim ediyor. Hidrolik stoperler bununla birlikte, Citroën mühendislerine, otomobile bozuk zeminde süzülme hissi veren, “uçan halı” tesiri için süspansiyon kurulumunu ayarlama mevzusunda daha çok özgürlük sağlıyor.
Citroen Sıfır km Araçlar

Bir cevap yazın