Çin’de, Tesla Modelleri Yasaklanıyor!

Çin’de Tesla modelleri yasaklanıyor. Çin, Tesla araçlarının Pekin’in doğusundaki bir sahil beldesi olan Beidaihe’ye girişini minimum iki ay süreyle yasaklıyor. Bu karar, Pekin’in araçları ABD casusu olarak gördüğüne dair bir başka işaret.
Ulusal Güvenlik Endişesi
Tesla araçlarının Hebei eyaletinin kıyı Beidaihe bölgesine girişi 1 Temmuz’dan itibaren iki ay süresince yasaklanacak. Pekin’in doğusundaki Beideihe, geleneksel olarak Çin’in üst düzey liderlerinin kapalı kapılar ardında siyaset fikirlerini tartıştıkları bir yaz toplantısına ev sahipliği yapıyor. Aslen bu durum yasağın nedenini açıkça ortaya koyuyor.

Bu İlk Yasak Değil
Geçen yıl Mart ayında ise Tesla araçlarına bir yasakta Çin ordusundan gelmişti. Tesla araçlarına kurulan harici kameralarla ilgili güvenlik endişelerini öne sürerek Tesla otomobillerinin komplekslerine girmesini yasakladı. Ayrıca, hükümetin bazı devlete ilişik endüstrilere, personelin Tesla otomobillerini kullanmasını yasaklama talimatı verdiği açıklandı .
Çin’de Tesla modelleri yasaklanıyor. Sebep olarak Tesla’nın kamera sistemi gösteriliyor
Birçok çağdaş vasıta benzer biçimde, Tesla modelleri de park etme yada şerit değişiklik yapma benzer biçimde manevralara destek olmak için sürücülere harici bir görüş elde eden yerleşik kameralar da dahil olmak suretiyle bir takım duyusal ekipmanla donatılmıştır. Kameralar, Tesla’nın otopilot modu için de oldukca önemlidir.
Beraber ele alındığında, Çin’in Tesla üstündeki kısıtlamalarında ulusal güvenlik endişesi olduğu anlaşıyor. Araçların kameraları tarafınca yakalanan resmi kurumların, kırılgan binaların yada plakaların görüntüleri benzer biçimde verilerin denizaşırı sunuculara iletilebileceğinden ve potansiyel olarak ABD’ye iletilebileceğinden kaygı ettiğini gösteriyor.

Geçen yıl gelen yasağın peşinden, Tesla CEO’su Elon Musk firmanın araçlarını casusluk için kullandığını yalan olduğunu beyan etti. Tesla ek olarak araçlarındaki kameraların Şimal ABD haricinde açık olmadığını iddia etti. Bunun peşinden Çin, vasıta kameraları dahil tüm verilerin bir tek Çin’de depolanması üstüne bir yasa çıkartmıştı. Bu yasanın peşinden Elon Musk, Çin’de yeni bir veri merkezi kurmuştu.
Satılık Tesla Modellerini İnceleyin

Bir cevap yazın