Chevrolet Camaro ‘yu Camaro Meydana getiren Görkemli Birinci Nesil!

Chevrolet Camaro

Bir Tarih Son yarım yüzyılın en tanınmış modellerinden kabul edilen Chevrolet Camaro, firmanın Ford Mustang’e cevabıydı ve ortaya çıkışı, bugüne dek devam eden şiddetli bir otomotiv rekabeti yarattı. Bugün Camaro, tamamen çağıl bir otomobildir. 50 yıldan daha uzun bir süre ilkin başlangıcında bunu hayal etmesi zor olacak ki, giriş seviyesi formunda bile birçok performans seviyesi sunuyor. 1967 model yılı için piyasaya sürülen otomobilin ilk yıllarını doğrusu birinci nesil araçlarını inceleyelim.
Birinci Nesil Chevrolet Camaro
1967–1969

Orijinal 1967 Camaro, sportif bir coupe’ye olan talebin arttığı bir dönemde, 1966’da kaslı otomobil sürecinin zirvesinde geldi. Chevrolet, iki yıl ilkin beklenmedik bir satış başarısıyla piyasaya sürülen Ford Mustang ile rekabet etmek için, Chevrolet Nova’ya dayanan ön motor, arkadan çekişli Camaro’yu piyasaya sürdü. Sportif kupalar içinde ortaya çıkan beygir gücü kaynaklı rekabet, sonunda pazarda “midilli otomobiller” olarak malum yeni bir segment yarattı. İlk yıl Chevrolet, Camaro’yu hem coupe hem de convertible olarak sundu. Uzun bir kaput, kısa arka güverte, 2 + 2 koltuk ve oldukça çeşitli motor seçenekleri vardı. Bunlar sıralı 6 silindirli ünitelerden büyük bloklu V8’lere kadar geniş yelpazeyi kapsıyordu. Bununla beraber geniş bir alan kişi kitlesine hitap ediyor.

Yetkililer, 1967 Indianapolis 500 için hız otomobili olarak Camaro’yu seçti. Sahayı yeşil bayrağa getiren otomobil, 396 kübik inç büyüklüğünde Rally Sport ve Super Sport paketlerine sahipti. 375 beygir güç üreten blok V8 motor, 140 beygir gücünde sıralı 6 silindirli bir motor, 1967 için temel Camaro’yu güçlendirdi. Ek olarak büyük blok 396 da dahil olmak suretiyle bir takım V8 motor seçeneği vardı. Model yılı süresince 302 kübik inçlik bir V8 ile Z / 28 seçeneği kullanıma sunuldu. Chevrolet, Camaro ve Mustang rekabetinin arttığı Trans Am yarış serisine girmeye hak kazanmıştır. Penske Racing ve sürücü Mark Donahue, 1968 ve 1969’da Camaro Z / 28’ler ile Trans Am Şampiyonası’nı kazanmıştır.
İlk nesil Camaro yalnızca üç yıl süresince üretildi

GM Global Design başkan yardımcısı Ed Welburn, orijinal Camaro tasarımı hakkında bazı açık sözler söylemiş oldu: “Camaro, mevcut bir mimariye dayandığı ve kuşkusuz aceleyle yapmış olduğu için bir tasarım başarısı olmamalıydı. Baby Boomer müşterileriyle meydana gelen kişisel coupe devrimini ele almak için pazar ” dedi. “Sadece, birinci nesil Camaro, sonsuza kadar zamanının en iyi görünen otomobillerinden biri olarak kabul edilecek saf, klasik bir oran sağlamış oldu. Yüksek performanslı modeller için nispeten minik süslemelere haiz, oldukça zayıf ve kaslıydı. Bu, kaslı otomobil çağındaki bazı atılgan rakiplerin aksine idi ve ilk nesil Camaro’nun zamansız güzelliğini korumasına destek oldu ” diye beyan etti Welburn.

1968’de minik değişimler yapılmış oldu, federal olarak yetkilendirilmiş yan işaret lambaları, kanat pencerelerinin kaldırılması ve temel versiyonda yeni bir ızgarayı içeriyordu. Tasarımcılar, yeni ön çamurluklar, daha geniş arka çamurluklar, daha geniş arka lambalar, çift düzlemli bir ızgara ve mevcut kaporta-indüksiyon kaputu dahil olmak suretiyle otomobilin daha geniş ve daha kaslı görünmesini sağlamak için 1969 modeli için sac metal üstünde ince ayar yapmış oldu. 1969 Camaro, birçok şahıs tarafınca ikonik Camaro tasarımı olarak kabul edildi ve gene Indy 500’e hız vermek için seçildi. 1969 temposu otomobili, Hugger Orange şeritli beyaz bir Camaro SS ve houndstooth kumaş koltuklara haiz turuncu iç mekândı. Bayilerde düzgüsel bir seçenek olarak sunulmayan Camaro, alüminyum 427 kübik inç V8 motorlu Camaros sipariş etmek için Merkez Ofis Üretim Siparişleri sürecini kullandı. 427 ile toplam altmış dokuz otomobil üretildi
İkinci el Chevrolet Camaro ilanları

Bir cevap yazın