Chery’nin Amiral Gemisi Tiggo 8 Pro ile Tanışın

Kısa süre ilkin Türkiye’ye iddialı bir giriş meydana getiren Çin’in otomotiv devi Chery’nin vatanımızda satışa sunmuş olduğu modeller oldukça konuşuldu. Bu üç model içinde en fazlaca dikkat çeken ise markanın amiral gemisi Tiggo 8 Pro oldu. Ikimiz de bu SUV modeline dair dört gözle beklenen tüm bilgileri tek bir içerikte bir araya getirdik. İşte donanım paketlerinden tasarım detaylarına yeni Chery Tiggo 8 Pro!

Ülkemize ulaşmadan önce yoğun tanıtımları meydana getirilen Cheryler 2023’ün Mart ayı itibariyle satışa sunuldu. Çin’in yüksek teknolojili ve konforlu bu araçları kullanıcılarda da geniş yankı buldu. Markanın yüksek satış rakamlarında rekabetçi fiyat politikası da büyük etkiye haiz doğal ki. Özellikleri bakımından bu üçlü arasından sıyrılan Chery Tiggo 8 Pro ise 7 kişilik geniş iç mekan tasarımı ve donanım özellikleriyle epey beğeni kazanmıştır. Türkiye tanıtımında lansmana hususi 1.050.000 TL’den süregelen fiyatlarla satışa sunulan Tiggo 8 Pro, iki değişik donanım paketine haiz.

Luxury paketinin lansman fiyatı 1.050.000 TL ve sıralama fiyatı 1.100.000 TL
Excellent paketinin lansman fiyatı 1.150.000 TL ve sıralama fiyatı 1.200.000 TL 

Donanım Paketleri Neler İçeriyor
Luxury Donanım Paketi

Anahtarsız giriş ve çalıştırma
Ön ve arka park sensörü
360 aşama panoramik görüş sistemi
Otomatik bagaj kapağı
Açılabilir panoramik cam tavan
Isıtmalı ön koltuklar
6 Yönlü elektrikli sürücü koltuğu
Açılır panoramik cam tavan
Hız sabitleyici
Çift bölgeli otomatik klima
N95 hava filtreleme sistemi
Kör nokta uyarı sistemi
12.3 inç dijital gösterge paneli
12.3 inç multimedya ünitesi
8 inç klima denetim ekranı
Kablosuz şarj
18 inç alüminyum alaşımlı jantlar
Deri koltuklar
Model ışık imzası
7 renkli ambiyans aydınlatma

Excellent Donanım Paketi

Gelişmiş güvenlik sistemi
Ön koltuk havalandırma
Akıllı sesli komut sistemi
8 hoparlör
Karartmalı iç ayna
Hafızalı sürücü koltuğu
4 yönlü elektrikli sürücü koltuğu bel desteği
4 yöne ayarlanabilir elektrikli ön yolcu koltuğu
Akıllı hız sabitleme sistemi
Ön ve arka çarpışma uyarı sistemi
Şerit konumlandırma asistanı
Vasıta, yaya ve bisiklet tanıma özellikli etken acil durum freni
Trafikte sürüş asistanı ve açık kapı uyarı sistemi

Satışa sunulan bu üçlü serideki tüm araçlarda Chery’nin 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli güç ünitesi kullanılıyor. Bu motorun “Çin’in En İyi 10 Motoru” ödülüne haiz bulunduğunu da belirtelim. Öteki taraftan aracın bu kuvvetli motoruna 7 kademeli çift kavramalı otomatik DCT şanzıman şanzıman birlikte rol alıyor. Lüksün ve konforun tadını sonuna kadar çıkaracağınız Tiggo 8 Pro, geniş boyutlarıyla da epey dikkat çekiyor. Vasıta; 1745 mm yüksekliğe, 4722 mm uzunluğa ve 1860 mm genişliğe haiz. Bunun yanı sıra 2710 mm aks mesafesiyle sürüş rahatlığını bir fazlaca artırıyor. arabam.com olarak ikimiz de lansman öncesi Chery’nin ön kontrol sürüşünü gerçekleştirip buradan sizinle paylaşmıştık. Isterseniz kontrol sürüşü videosunun da yer almış olduğu içeriğimize göz atabilirsiniz.
Vurucu Dış Tasarım Ayrıntıları 
Tiggo 8 Pro’nun dış tasarımı dikkat çekici ayrıntılara haiz. Bunlar içinde ilk dikkat çeken nokta, uzun ve kısa LED farlar. Son aşama rahat ve zarif bir görünüme haiz olan bu farlar, geniş aralıklı bir yansıtıcı matrisi benimsiyor. Böylelikle geleneksel halojen farlara kıyasla ortalama 2,7 kat daha çok oranda aydınlatma sunabiliyor. Heybetli bir görünüme haiz olan bu SUV’da kullanılan yan çıtaların da tasarıma dinamik bir tesir kattığını söylemek mümkün. Son olarak bu iddialı duruşu 18″ parlak alüminyum alaşımlı jantlar tamamlıyor.

Konforlu İç Kabin Tasarımı
Büyük boyutlara haiz Tiggo 8 Pro, sürüş esnasında size ferah bir yaşam alanı sunarken bununla birlikte kavrayan iç kabin tasarımı ve deri kaplama lüks koltuklarıyla ev konforunu yaşatıyor. Aracın yolcu koltuklarında yer edinen kalınlaştırılmış kenarlar, oturma esnasında rahat bir pozisyon bulabilmenizi kolaylaştırıyor. Bu lüksü artıran bir öteki özellik ise 6 yönlü elektrikli ısıtmalı sürücü koltuğu oluyor. Aracın arka tarafına baktığımızda son aşama geniş bir bagaj alanı görmek de bu aşamada bizi şaşırtmıyor. Uzun yolculuklara uyum sağlayacak bu 5 şahıs kapasiteli aracın geniş gövdesi 1179 L hacme haiz. Arka koltukların yatırılması durumunda bu alanın hacmi 2101 L’ye yükseliyor.

Kuvvetli Donanım – Yüksek Teknoloji
Chery’nin amiral gemisinde, markanın satışa sunmuş olduğu öteki iki araçta olduğu benzer biçimde T1X şasi platformu kullanılıyor. Ön ve arka koltuklar için daha iyi bir baş mesafesine haiz olan bu platform, yerden yüksekliği bakımından da oldukça tatminkar. Yaklaşma ve uzaklaşma açılarıyla daha iyi arazi performansı sunan Tiggo 8 Pro, 1.6 GDi motoruyla da her tür yolda sorunsuz sürüş deneyimi sağlayabilecek özelliklere haiz.
Bu kuvvetli donanım özellikleri teknolojiyle birleşince günlük yaşamda gereksinim duyulan pek fazlaca ihtiyaca yanıt veriyor. 8 Pro’da yer edinen ACC Adaptif cruise control özelliği, sürüş esnasında yol durumu, vasıta mesafesi, otomatik hız ayarı ve start/stop takip edeni yapabilmenize olanak sağlıyor. Sürüş güvenliğinizi artırmaya destek olan bu özellikler içinde kör nokta idrak etme sistemi de oldukça mühim. Aracın arkasında yer edinen sensörler ile Tiggo 8 Pro 3×3 m radar idrak etme mesafesi sunuyor. LKA şeritte kalma yardımı ise gerçek zamanlı olarak şerit çizgilerini izliyor ve sizi şeridinizde tutmaya destek oluyor.

Chery Güvenliği Ön Planda Tutuyor
Chery’nin Tiggo 8 Pro’su, ihtimaller içinde bir kaza durumunda araçtaki herkesi çepeçevre saracak bir hava yastığı sistemiyle donatılmış. Kapsamlı bir koruma sağlayabilmek için bu araçta 6 tane hava yastığı bulunuyor. Çarpışma esnasında ön taraftaki sürücü ve yolcuyu maksimum düzeyde koruyabilmek için çarpışma öncesi kuvvet sınırlayıcılı güvenlik kemerinden yararlanılıyor. Buna ek olarak etken gergili güvenlik kemerleri ile de ikinci ve üçüncü sıradaki yolcuların güvenliği artırılıyor. Normal olarak ki iç tasarımdaki güvenlik önlemleri kadar vasıta gövdesinde kullanılan malzemelerin kalitesi de oldukça mühim. Bu doğrultuda Tiggo 8 Pro’nun gövdesinde ultra yüksek mukavemetli termal şekillendirme çelik blokların kullanıldığını görüyoruz. Verim gücü ≥1500Mpa olan galvaniz çelik plaka ile kaplı sağlam beden, her türlü kaza durumuna karşı hazırlıklı olmanıza destek oluyor.

Bir cevap yazın