Chery TIGGO 8 PRO Türkiye Yolunda!

Çinli otomobil devi Chery Automobile Co. Ltd., sunmuş olduğu akıllı teknolojilerle güvenlikte çıtayı yükseltiyor. TIGGO 8 PRO, akıllı teknolojiler açısından amiral gemisi özellikler sunarken, tam 12 ADAS işlevi ile donatılmış durumda olmasıyla da dikkat çekiyor. Uyarlanabilir hız sabitleme (ACC), Arka Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA) ve Önden Çarpışma Uyarısı (FCW) benzer biçimde işlevler, kullanıcılar için oldukça yönlü bir akıllı güvenlik koruma çemberi oluşturup, her türlü hava koşuluna yönelik sürüş senaryolarını kapsıyor.
TIGGO 8 PRO, 12 ADAS İşleviyle Güvenlikte
TIGGO 8 PRO, akıllı teknolojiler açısından amiral gemisi model özellikleri sergiliyor. Başarıya ulaşmış model, tam olarak 12 ADAS işlevi ile öne çıkıyor. Uyarlanabilir Hız Sabitleme (ACC), Arka Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA) ve Önden Çarpışma Uyarısı (FCW) benzer biçimde işlevler, kullanıcılar için oldukça yönlü bir akıllı güvenlik koruma çemberi oluşturmak suretiyle her türlü hava koşuluna yönelik sürüş senaryolarını kapsıyor.
RCTA Sistemiyle Park Manevraları Her Zamankinden Daha Güvenli

Günlük kullanımındaki en büyük zorluklardan biri geri manevra hareketleridir, zira dikiz aynasının daima kör noktaları bulunmaktadır. RCTA sistemi, tam bu aşamada destek olmak suretiyle devreye giriyor. TIGGO 8 PRO geri manevra yaparken, RCTA sistemi sürücünün her iki yanı olmak suretiyle aracın arkasındaki alanı algılamasına destek oluyor ve sürücüyü dikiz aynasının kör noktasındaki araçlar/yayalar ve engeller mevzusunda bilgilendiriyor. Ihtimaller içinde bir çarpışma riskinde RCTA sistemi alarm sesi çıkarırken, BMS uyarı simgesi ile kullanıcıyı uyarıyor.
Kör Nokta Idrak etme Sistemi Tüm Riskleri Evvelinde Fark Ediyor

Dikiz aynasının kör noktası trafikte şerit değiştirirken güvenlik riski oluşturabiliyor. Sürücü, bilhassa otoyolda sağ şeritte arkadan gelen aracı fark edemezse, milisaniyeler içinde bir kaza senaryosuyla karşılaşabilir. Kör Nokta Idrak etme (BSD) sistemi yardımıyla TIGGO 8 PRO bu tür tehlikelerin önüne geçebiliyor. BSD, radar sensörleri vesilesiyle aracın arka alanındaki kör noktayı izliyor. Sensör bir nesnenin yaklaştığını algıladığında, kör nokta görünmese bile tehlikeye karşı uyarmak için ilgili taraftaki aynada bir ışık sinyali beliriyor.
Ek olarak, park halindeyken kapıyı açarken arkadaki kör nokta bir potansiyel riski bununla beraber getiriyor. Chery TIGGO 8 PRO, Kapı açma uyarısı (DOW) sistemi ile donatılarak yollara çıkıyor. Bu sistem, arka radarın aracın kör noktalarındaki hareketli hedefi gerçek zamanlı olarak izliyor. Park halindeyken kapı açıldığında yaklaşmakta olan bir vasıta sebebiyle çarpışma riski tespit eden sistem bir uyarı tetikliyor. Uyarı, dikiz aynasından gelen ışık sinyali ile veriliyor.
Kazaların Önüne Geçilmesi İçin: Önden Çarpışma Uyarısı Ve Otonom Acil Fren Sistemi

Chery TIGGO 8 PRO önden çarpışma uyarısı (FCW) sistemi ve otonom acil fren (AEB) işlevi mevcut. Sistem, öndeki araçla olan mesafe yada öndeki aracın hızına bağlı olarak, öndeki aracın acil durum freni yapması ve öteki beklenmedik durumlarla karşılaşması durumunda arkadan çarpma riski olup olmadığını belirliyor. Sistem sürücüye çeşitli şekillerde ikazlar gönderiyor ve bir çarpışmayı önlemek yada bir çarpışmanın ihtimaller içinde etkilerini hafifletmek için gerektiğinde frenleri etken olarak uyguluyor.
Üstün güvenlik performansında Arkadan Çarpışma Uyarısı (RCW) da hisse sahibi olmasıyla dikkat çekiyor. Düşük hızda ilerlerken yada kırmızı ışıkta beklerken arkadan bir aracın yüksek hızla yaklaşması halinde, TIGGO 8 PRO erken uyarı sistemi, erken uyarı güvenlik kemerleri benzer biçimde eylemsiz güvenlik önemlerini devreye sokuyor. Böylece arkadan çarpma meydana gelmeden tedbir alınabiliyor.
Sınıfının Ötesinde Etken ve Eylemsiz Güvenlik Sistemleri

TIGGO 8 PRO Akıllı hız sınırı bilgisi (ISLI) ve Akıllı far kontrolü (IHC) benzer biçimde akıllı teknoloji işlevlerini de bünyesinde barındırıyor. ISLI, mevcut vasıta hızı, hız sınırını aşması halinde sürücüyü uyarıyor. IHC ise farları dış ortam ışığına bağlı olarak otomatikman yönetiyor ve gece sürüşlerinde yada tünellerde uzun ile kısa huzme içinde geçiş yapıyor. Farların doğru kullanımı yalnız vasıta kullanıcısı için günceli sağlamakla kalmıyor, bununla birlikte karşı şeritteki güvenlik risklerini de azaltıyor.
TIGGO 8 PRO, 12 adede kadar akıllı ADAS işleviyle günlük sürüşün temel senaryolarını kapsıyor ve akıllı teknolojiyle sürüş güvenliğini sağlıyor. Ek olarak bu kullanışlı siyah teknolojiler daha çok insanoğlunun güvenli sürüş keyfini yaşamasını sağlıyor.
Yarı Otonom Sürüş İmkânı
Otoyolda uzun süre vasıta kullanmak, yorgunluğa ve dikkat dağınıklığına niçin oluyor. TIGGO 8 PRO, Uyarlanabilir hız sabitleme (ACC) işlevi ile aracı otomatikman öndeki aracı takip edecek ve durdurup tekrardan harekete geçirecek şekilde denetim edebiliyor. Ayrıca, şeritten çıkma uyarısı (LDW) ve şeritte kalma yardımcısı (LKA) işlevleri beraber emek vererek, aracı mevcut şeritte tutmak suretiyle sürücüyü destekliyor. TIGGO 8 PRO’da kullanıma sunulan ACC işlevi 0-180 km/s hız aralığında çalışıyor. Düşük hızlarda trafik sıkışıklığı asistanı (TJA) işlevi ve yüksek hızlarda sürüş yardımcısı (ICA) işlevi de sürücüyü destekliyor.

Bir cevap yazın