Cengiz Eroldu, Tekrardan OSD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Oldu

Türkiye otomotiv sektörünün en köklü kuruluşları içinde yer edinen Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 48’inci Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirmiş oldu. Geçen yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralan Cengiz Eroldu, bu yılki Genel Kurulda da Başkan olarak seçildi.
13 büyük üyesiyle Türkiye otomotiv sanayisine yön veren Otomotiv Sanayii Derneği, gerçekleştirdiği Genel Kurulda pek oldukca mühim temsilci ve paydaşı bir araya getirdi. Bu mühim günde, Endüstri ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın yanı sıra kamu temsilcileri ve sektör paydaşları yer aldı. Genel Kurulun mevzusu ise zelzele felaketi ve sonrasındaki etkisinde bırakır üstünde yoğunlaştı. Otomotiv sanayisinin bu süreçteki çalışmalarına yer verilirken hem de bu endüstri kolunun ekonomiye olan katkısına da dikkat çekildi.
“Ülkenin kıymet yaratmaya devam etmesi lazım”
OSD’nin yeni döneminde Cengiz Eroldu tekrardan Başkanlık koltuğuna oturdu. Öteki taraftan bundan önceki dönemde olduğu şeklinde Başkan Vekili Süer Sülün, Başkan Yardımcıları Münür Yavuz, Erdoğan Şahin, Aykut Özüner ve Muhasip Üye Yusuf Tuğrul Arıkan oldu. Başkan Cengiz Eroldu, Genel Kurul’daki konuşmasında zelzele mevzusunun üstünde durdu. Mevzuya ilişkin üzüntüsünü ifade eden Eroldu, zelzele sonrası süreç hakkında şunları söylemiş oldu: “Bu felaketlerin ve yaşadığımız sorunların üstesinden gelmenin en mühim yolu da ülkenin üretmeye ve ihraç etmeye devam etmesidir. Ülkenin kıymet yaratmaya devam etmesi lazım. Bu da aslına bakarsak otomotiv sanayimize bu yıl daha da mühim sorumluluklar getirmiş durumda”

 
“Avrupa’nın kaç ülkesinde bu şekilde bir tablo görebiliriz?”
Türk otomotiv sektörünün 2022 değerlendirmesini de meydana getiren Başkan Eroldu, ihracatta ortalama 1 milyon adetle yüzde 4’lük bir gelişme gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Böylece toplam ihracatın da 31,5 milyar dolar bulunduğunu aktardı. 9,1 milyarlık dış tecim fazlasıyla kapanan 2022 sonrası otomotiv sanayisinin, Türkiye’nin büyümesine ve gelişmesine hizmet ettiğini önemle altını çizdi. Mevzuya ilişkin sözlerine ise şu şekilde devam etti: “Türk otomotiv sanayinin ürettiği yerli ürünlerin iç pazar oranı, otomobilde %39, hafifçe ticari araçlarla %59, kamyonlarda %65, otobüslerde %100, traktörlerde de %90 mertebesinde. Bu aslına bakarsak 2 şeyi gösteriyor: Bir tanesi ticari vasıta ve traktördeki yerli vasıta payının devasa yükseklikte olması. İkincisi, otomotiv sanayinin ülkenin büyümesine {nasıl} destek verdiği. Bilhassa ağır ticari araçlarda ve traktörde neredeyse ülkenin ihtiyacının tamamını yerli sanayiciler karşılayabiliyorlar. Bugün Avrupa’nın kaç ülkesinde bu şekilde bir tablo görebiliriz? Herhalde 2-3 ülkede sadece bu şekilde bir netice ortaya çıkabilir. Şu demek oluyor ki böylesine büyük ve mühim bir otomotiv sanayine haiz olmak aslına bakarsak hepimizin gururudur.”
Türkiye, En Oldukca Vasıta Üreten 13. Ülke 
Cengiz Eroldu, konuşmasına devam ederken 2022 yılındaki dünyanın en oldukca vasıta üreten ülkeleri sıralamasında Türkiye’nin 13. sırada bulunduğunu hatırlattı. Bununla beraber Türkiye otomotiv sanayisinin global arenadaki başarı göstermiş konumuna dikkat çekti. Otomotiv sanayinin büyümesi hakkında görüşlerini dile getiren Eroldu: “Tamamı, son 50 yıl süresince Türk otomotiv sanayisinin taş üzerine taş koyarak geldiği sonuçlardır. 2023 yılına da aslına bakarsak iyi bir başlangıç yaptık. Baktığımız süre; ilk 2 ay sonuçlarında toplam üretimimiz yüzde 14 artış gösterdi. Öteki taraftan ihracatımızda da yüzde 8’lik bir artışla ilk 2 ayı kapattık ve bu tablo da bizi 2023 yılı için ümitlendiriyor.” dedi.
İlginizi çekebilecek öteki yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayın!

Bir cevap yazın