BYD Seal EV, Tesla Model 3’e Rakip Olmaya Geliyor

Çinli otomobil üreticisi BYD, geçtiğimiz hafta tamamen elektrikli BYD Seal EV ile ilgili görüntüleri ortaya çıkardı. Çin malı dört kapılı elektrikli otomobilde yeni bir elektrik mimarisi yer ediniyor. Firmanın e-platform 3.0 mimarisi, bu model için Ocean-X konseptini belirledi.
Okyanus Temalı BYD Seal EV

Dalgalı dokunuşlar, gündüz LED’leri ve tampondaki hava kanalları ile dinamik bir elektrikli sedan olma özelliğine haiz. Bununla beraber, aerodinamik jantları ve gizli saklı kapı kolları ile okyanusun bilinmezliğine referans yapıyor. Sportif bir görünüme de haiz olan Seal, 4.800 mm uzunluğa, 1.875 mm genişliğe ve 1.460 mm yüksekliğe haiz. Ek olarak 2.920 mm dingil mesafesine haiz. Tüm bu özellikleriyle rakibi Tesla Model 3’ten 106 mm daha uzun, 26 mm daha geniş ve 17 mm daha yüksek. Her ne kadar elektrikli otomobiller içinde Tesla Model 3’e rakip gösterilse de dış görünüşü itibariyle Porsche Taycan’ı da çağrıştırıyor.

BYD Seal EV, 308 beygir gücünde elektrikli çift motora haiz. Bu sayede 0’dan 100 kilometreye çıkışı süresi ise yalnızca 3.8 saniye. Menzil ile ilgili olarak, 800 V batarya ile Seal’in 550 km, 650 km ve 700 km için üç versiyonu bulunuyor. Ek olarak, üst düzey performanslı elektrikli otomobil modeli 2150 kilogram ağırlığında. 
Üst Düzey Teknolojisiyle İç Mekan

Mütevazi bir tasarımın hakim olduğu iç mekanda, 15,6 inç büyüklüğünde devasa bir dokunmatik ekran var. Data-eğlence sistemini elde eden ekrana ek olarak 8,8 inç büyüklüğünde dijital göstergesi de var. BYD Seal EV adeta tasarımda özgünlük ve süt düzey değişen teknolojinin birleşimi. Alışılmadık biçimlere haiz iç mekanın her bir parçasında özgünlüğü görmek mümkün. Gösterge paneli, havalandırmaları, vitesi ve öteki düğmelerin bulunmuş olduğu alanda sonsuzluk temalı şekiller hakim. Üç kollu direksiyon simidindeki denetim düğmeleri yardımıyla tek elden kolay bir sürüş vaat ediyor. Ek olarak okyanus temasını iç mekanda da hem renkleri ile hem de dalgalı dokunuşlarla duymak mümkün.

Çinli otomobil üreticisinin açıklamalarına bakılırsa, model bir tek Çin pazarıyla sınırı olan olmayacak. 2023 yılı itibariyle öteki ülkelerde de yer alacak. Hemen hemen hangi ülkeler olduğu belli değil. Çin medyasına bakılırsa BYD Seal EV, Türk lirasıyla 492 bin TL ile 627 bin TL içinde değişecek.
Elektrikli Otomobil Modelleri
Sıfır KM Modeller

Bir cevap yazın