Bugatti Type 57 Sc Atlantic Guggenheim Müzesi Bilbao’da Sergileniyor

Bugatti Type 57 Sc Atlantic 18 Eylül’e kadar Guggenheim Müzesi Bilbao’da sergilenecek. Bu yüzden İspanya’ya yolu düşen tüm otomobil tutkunları ile tanışmak için bekliyor. Bilbao’daki ‘Hareket’ adında olan sergide yerini alan klasik otomobil, bir otomobilden oldukca daha fazlası. Bununla birlikte bir sanat eseri olan bu vasıta bir mimarlık eseri olarak da görülüyor. Norman Foster Vakfının organize etmiş olduğu bu organizasyon, otomobilin sanatla alakalı yönünü kutlama amacını taşıyor. Sergide bir otomobilin bununla birlikte fotoğraf, heykel, mimari eserler, fotoğraf ve beyaz perde ile ilişkisi vurgulanıyor. Tüm bir araya gelmiş olduğu sanat eserleriyle aralarında paralel ağlar olan Bugatti Type 57 SC Atlantic dünyada bulunan en nadide araçlardan birisi. Bu sayede, extra mühim ve pahalı bir otomobil oluyor.
Dünyadaki İki Bugatti Type 57 Sc Atlantic’den Birisi

Hayatta kalmayı başaran iki örnekten birisi olan bu otomobil, Kaliforniya’daki Mullin Otomotiv Müzesi tarafınca ödünç alındı. Böylece sergideki sanat eserlerinin başyapıtı olmayı başardı. Bugatti Type 57 Sc Atlantic şu anda sergide yer edinen ‘Esculturas’ galerisinde, ‘Yürüyen Panter’ heykelinin derhal yanında park halinde duruyor.
İngiliz Bankacının 86 Yaşındaki Klasik Otomobili Hala Yaşıyor

Bugatti Type 57 Sc Atlantic ilk olarak 1936’da üretimine başlandı. O zamandan bugüne hayatta kalmayı başaran yalnızca iki tane kaldı. Sadece şunu da unutmamak gerekir ki aslına bakarsan bu klasik otomobil toplamda 4 tane üretilmişti. İlkini İngiliz bir bankacı olan Victor Rothschild satın almıştı. Bugün sergide bulunan otomobil da Rotschild’in otomobili. İkinci kopyayı ise moda tasarımcısı Ralph Lauren elde etmeyi başarmıştı. Bir diğeri de ise maalesef, 1955’te tamamen hurdaya döndüğü bir kazaya karışmıştı. Bugün hayatta kalan Type 57SC Atlantic için restorasyon emekleri sürüyor. Bunun için mümkün olmasıyla birlikte oldukca orijinal parça kullanılmaya çalışılıyor. Sadece gene de birçok parçanın tekrardan üretilmesi kaçınılmaz oluyor.

Kaputunun altında, 3.3 litrelik sekiz silindirli bir motor var.  Bu motor, 200 hp güç üreterek 200 km/s hıza çıkabiliyor. İlk olarak, Jean Bugatti’nin tasarladığı 57 Sc Atlantic’in bugünkü değerinin 100 milyon Euronun üstünde. Şu sebeple hala kusursuz, hala oldukca karizmatik. Bu yüzden vakit geçse de insanları etkilemeye devam ediyor.
2. El Bugatti Modelleri

Bir cevap yazın