Haberler

Bugatti 4 Turbolu W16 Motorda 20. Yılını Kutluyor

Bugatti Chiron’da kullanılan W16 motoru 20. yılını kutlamak için hazırlanıyor!
Ilk olarak 2005’te Veyron’da karşımıza çıkan güç ünitesi zaman içinde değişik güncellemeler almıştır. Ek olarak performans mevzusunda yeni standartlar piyasaya kazandırdı. VW Grubu’nun Ferdinand Karl Piech Yönetim Kurulu Başkanı vesilesiyle 1997’de bir zarf üstüne tasarlanmıştır. İlk ilkin dört turbo şarjlı 18 silindirli bir motor olarak planlanmıştır. Bugatti 4 Turbolu W16 Motor hakkında detayları sizler için derledik.

Bugatti 4 Turbolu W16 Motorda 20. Yıl
Aradan geçen zamanların peşinden 2001 senesinde meydana getirilen bir testle motor 987 beygir güç üretti. Bu sayede Bugatti’nin motoru kontrol edebilmesi için değişik alanlar geliştirmesine öncülük edildi. Motor Geliştirme Başkanı Karl-Heinz Neumann’a bakılırsa aracın 12 silindirden fazla silindire haiz motoru olsa bile 350 km/saat hızdan fazla hızlıca gidebilmesi mümkün görünmemekteydi. Özelliklede en büyük problem aracın yerde tutulması ve ağırlığının dağıtımıydı.
Meydana getirilen testin peşinden 4 yıl süresince motor üreten mühendisler birçok teknoloji geliştirdiler. W16’nın tasarımı sebebiyle teklemeleri yada motor vuruntularını saptamak amacıyla çalışanlar ise Bugatti lon Current Sensing’i geliştirdi. Bu teknoloji öncülüğünde motordaki teklemeler anında bildiriliyor ve gerektiğinde ise otomatik şekilde silindirler sistemden kapatılıyordu.

Böylece 2010 yılına gelindiğinde ekip motoru daha da geliştirmiştir. 1.183 beygir güç akışı elde etmiştir. Böylelikle Chiron için motor tekrardan tasarlanmıştır. Netice olarak 1.479 beygir güç üretebilen W16 motor ortaya çıkmıştır. Motor şimdi Chrion Super Sport ve Centodieci modellerinde 1.578 beygir güç üretebilmekte. 3.712 parçadan oluşan motor, 2 kişiyle beraber 6 günde üretilebiliyor. Bu seviyede motorun üretim sürecindeki gelişimde gözlemlenebilmekte.
Bugatti Chiron’da kullanılmakta olan W16 motoru 20. yaşını kutlamak için hazırlıklar yaparken bu süreç içinde sektörde edinmiş olduğu başarıları görmekteyiz. Geliştirilen teknolojiler yardımıyla kuvvetli motor tasarımları ortaya çıkmıştır. Devamlı testler vesilesiyle motor gelişimi adına çalışmalara devam eden ekip 1.578 beygir gücü üretebilen tasarımı tamamlamıştır. Değişen teknolojinin gelişimi ve ekiplerin dinamik bir halde koordineli emekleri doğrultusunda motordaki problemler çözüme kavuşturulmuştur. Daha önceleri motorda yaşanmış olan belirli problemler kendini sürekli olarak tekrarlamaktaydı. Bilhassa de en büyük sorun aracın yerde tutulmasıydı ve ağırlığının dağıtımı noktasında büyük problemlerle karşılaşılıyordu. Şimdilerde ise yaşanmış olan bu problemlerin büyük oranda çözüme ulaşmış olduğu bilinmekte.
Arabam Kaç Para
ARABAM GARAJ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün