Bosch ve Mercedes-Benz’den Sürücüsüz Park Sistemi!

Küresel çapta hizmet veren Mercedes-Benz ve Bosch ortaklaşa iş yapmış oldu. Ortaklığın mevzusu ise sürücüsüz park sistemidir. Bu çalışmanın bir öteki önemi ise dünyada ilk olmasıdır. Temellerini daha önceki senelerde atan Bosch ve Mercedes-Benz, sürücüsüz park sisteminin ticari kullanım onayını da aldı. Ek olarak Mercedes-Benz’in bazı S-Serisi ve EQS’leri Akıllı Park Pilot sistemi entegre edilerek etkinlik gerçekleşecek. İlk başlangıçta Almanya’nın Stuttgart Havalimanında faaliyete geçecek.
Sürücüsüz Park Sistemi
Almanya’da bulunan Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi (KBA); APCOA tarafınca Stuttgart Havalimanı’nda yönetilen P6 otoparkında işletilme için büyük oranda otomatikleştirilmiş park sistemini kabul görmüş oldu. Küresel olarak ilk resmi ve ticari kullanımı gerçekleşmiş olacak. Ek olarak dünyadaki ilk SAE Düzey 4 yüksek seviyede otonom sürücüsüz park fonksiyonu olma niteliğine de erişti.
Hızla gelişen teknolojinin emek harcama sistemi kullanıldığı yerde yasal olarak izin verildiği kadar otomobillere ayrılan bir alana ilerlemesidir. Ek olarak kullananların otomobili akıllı telefon yardımı ile de almasını sağlıyor. Teknoloji yardımıyla vasıta sahiplerine süre ve emek tasarrufunu mümkün kılıyor.

Geliştirilen Teknoloji
Sistemin emek harcama mantığı aslına bakarsak oldukça ergonomik. Akıllı telefon uygulamasına dokunarak garaja giriliyor. Arkasından araçtan inilip öncesinden rezerve durumdaki bir park yerine gönderiyor. Bu sistem yardımıyla sürücüye gereksinim olmadan aracı park etmek mümkün. Vasıta kendine ayrılan alana giderek park işlemini gerçekleştiriyor. Ek olarak istenildiğinde geri teslim noktasından dönüyor.
Süreç içinde Bosch Sürücüsüz Park Sisteminin; kapalı otoparka yerleştirilen akıllı altyapısını kurarken, Mercedes-Benz ise; otomotiv teknolojisi ile bağlantısına hakimdir. Bosch’un otoparka yerleştirdiği sensörler ile; sürüş koridorunu ve çevresini takip eder. Bu bilgilerle aracı yönlendirmek için lüzumlu verileri sağlanır. Araca yerleştirilen teknoloji yardımıyla vasıta altyapıdan almış olduğu verileriyle sürüş manevralarını dönüştürür. Bu sayede araçlar kapalı otoparkta katlar içinde hareket etmek için rampalarda yukarı ve aşağı sürüş gerçekleştirir. Bununla beraber altyapı sensörleri engel sezdiğinde fren yaparak durur. Ek olarak rotanın temizlenmesinin arkasından yoluna devam eder.

Mercedes-Benz ve Bosch 2019 senesinde Mercedes-Benz Müzesi’nin kapalı otoparkında; insan nezarete olmadan geliştirme araçları ile otomatik vale park hizmeti için dünya da ilk olarak izin almıştı. “Onayın temelinde Almanya’da yürürlüğe giren, motorlu taşıtlar için SAE Düzey 4 uyarınca sürücüsüz sürüşe müsaade eden bir yasadır”. Bu temel kapsamında lüzumlu izinler alınarak uygulama hayata geçti.

Mevzuyla İlgili Meydana getirilen Açıklamaları
Sürücüsüz park sistemi ile ilgili Bosch, Mercedes-Benz, APCOA PARKING ve Flughafen Stuttgart GmbH; temsilcileri üstünden bazı açıklamalar yaptılar.

Mercedes-Benz Adına Markus Schäfer’ın Açıklamaları
Mercedes-Benz Group AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Geliştirme ve Satın Almadan Görevli Baş Teknoloji Sorumlusu Markus Schäfer, “Teknoloji ortağımız Bosch ile beraber geliştirilen son aşama otomatikleştirilmiş ve sürücüsüz park fonksiyonumuzun müşteriler tarafınca kullanımına yönelik dünyanın ilk onayı, inovasyon liderliği ile “Alman Malı” ifadesinin el ele gittiğini gösteriyor” diye belirtti.
Ek olarak, “DRIVE PILOT Düzey 3 sistemimizin piyasaya sunulmasının arkasından, AKILLI PARK PİLOT’umuzla beraber park etmek için yakında bir Düzey 4 sistemi sunacağız – hepsi bu yıl. Müşterilerimize değişen teknolojinin yaşamı {nasıl} kolaylaştırabileceğini ve kıymetli zamanı {nasıl} geri verebileceğini hakkaten gösteriyoruz” dedi.
Bosch Adına Markus Heyn’nin Açıklamaları
Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri İş Sektörü Başkanı Dr. Markus Heyn, “Sürücüsüz park etme, otomatik mobilitenin mühim bir yönüdür. Ortağımız Mercedes-Benz ile beraber geliştirdiğimiz son aşama otomatikleştirilmiş park sistemi, bu geliştirme yolunda ne kadar ilerlediğimizi gösteriyor. Günlük otonom sürüş, sürücüsüz park etme ile başlamış olacak. Bosch, başından beri otoparklardaki altyapıyı akıllı hale getirme yaklaşımını benimsemiştir. Buna gore bu alanda standartlar belirledik. Gelecekte hedefimiz; giderek daha çok sayıda otoparkı lüzumlu altyapı teknolojisiyle donatmak – önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya genelinde yüzlerce otopark yapmayı planlıyoruz” dedi.

APCOA PARKING Adına Frank van der Sant’in Açıklamaları
APCOA PARKING Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Ticaretten Görevli Genel Müdür Yardımcısı Frank van der Sant; “Bosch, Mercedes-Benz ve Stuttgart Havalimanı’ndaki iş ortaklarımızla beraber sürücüsüz ve temassız park etme mevzusunda başarıya ulaşmış bir halde ağa bağlı bir sistem geliştirdiğimiz için son aşama mutluyuz”. ifadelerini kullandı.
Sözlerine ek olarak “Dijital platformumuz APCOA FLOW; rezervasyon yapmak, otoparka temassız erişim sağlamak ve garajda kalma ücretini otomatikman faturalandırmak için kullanılabilir. Müşterilerimiz için bu; planlama kesinliği, neredeyse asla süre kaybı olmaması, kısa mesafeler ve temassız ve nakitsiz park etme süreci ile ilgili kolaylık açısından büyük bir kazanç anlamına geliyor.” dedi.
Flughafen Stuttgart GmbH Adına Flughafen Stuttgart’ın Açıklamaları
Son olarak Stuttgart Havalimanı’nı işleten Flughafen Stuttgart GmbH’nin yönetim sözcüsü Flughafen Stuttgart GmbH’nin “Bu küresel gala için havalimanı olarak STR’nin seçilmesinden gurur duyuyoruz. Bu proje bölgemizin ne kadar yenilikçi bulunduğunu gösteriyor. Otonom Vale Park servisi, bilhassa aceleleri olduğunda ve otomobillerini hızlıca havaalanına park etmek istediklerinde tayyare yolcularımızın konforunu ve rahatlığını artırıyor ve zamandan tutum etmelerini sağlıyor.” dedi.

Kaynak: Mercedes-Benz
Kaynak: Bosch

Trink sat! 

Bir cevap yazın