Bosch Car Service – Lastik Rehberi

bosch car service lastik rehberi 62f3cfe5ef707

Bosch Car Service, lastik rehberi ile kullanıcılara mühim bilgiler içerin bir derleme yapmış oldu.
Lastiklerin ne vakit değiştirilmesi gerekir?
Doğru şişirme basıncı ne kadar önemlidir?
Lastikleri temizlemenin doğru yolu nedir?
Doğru şişirme basıncı ne kadar önemlidir?

Aracın ağırlığını yalnız lastikler taşımaz, içlerindeki hava da mühim bir rol oynar. Şişirme basıncı oldukca düşükse seyahatlerinizde güvenlik riski artar:

Frenleme mesafesi gereksiz derecede uzundur.
Aşırı ısı oluşumu sebebiyle daha yüksek bir lastik hasarı riski vardır.
Daha yüksek dönme direnci yüzünden yakıt tüketimi artar.

Lastiklerin Ne Vakit Değiştirilmesi Gerekir?

Akılda bulundurulması ihtiyaç duyulan üç mühim unsur vardır: yaş, diş derinliği ve olası hasar. Lastiklerinizi ayda minimum bir kez tertipli olarak denetim etmelisiniz. Lastiklerin çoğunda diş aşınma çubukları vardır; bunlar yalnızca diş derinliğiniz çoğu zaman 1,6 mm olan güvenli sürüş sınırını aştığında görebileceğiniz sert kauçuk bantlardır. Ek olarak diş derinliği hala kafi olsa bile 10 yaşından eski lastikler de değiştirilmelidir.
Lastiklerinizle yada aracınızla ilgili öteki sorunlara işaret edebilecek olan düzensiz aşınma desenleri için de dişleri denetim etmelisiniz. Lastikler, yan duvarında şişkinlik yada kabarcık var ise da değiştirilmelidir. Bunlar lastiğin patlamasına yol açabilir ve tehlikeli olabilir.
Lastikleri Temizlemenin Doğru Yolu Nedir?
 Aracınızda çoğu zaman yüksek basınçlı temizleyici mi kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse lastikleri temizlerken bilhassa dikkatli olun. Yakın mesafeden konsantre sıcak su püskürtülmesi, darbe anındaki basıncın lastik malzemesi sıcaklığında artışa ve kauçukta ufak kabarcıklar oluşması sebebiyle kauçuğun zayıflamasına yol açması yüzünden mühim hasarlara meydan verebilir. Zayıflamış kauçuk, ağır yük altında yada yüksek hızlarda lastiklerin ansızın patlaması riskine neden olur.
Lastikleri Temizlerken Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Noktalar:

Tabancanın ucu ile lastik içinde minimum 20 santimetre mesafeyi koruyun.
Konsantre bir püskürtme yerine daha geniş bir ağız kullanın.
İnatçı kirler olması durumunda bile püskürtme ucunu kesinlikle tek bir noktaya tutmayın; bunun yerine devamlı ileri ve geri hareket ettirin.

Size En Yakın Bosch Car Service Lokasyonunu Bulun

Bir cevap yazın