Bosch Car Service- Kışa Hazırlık Rehberi

Güvenli sürüş için aracınızı kışa yapmaya yönelik mühim adımlar bulunuyor. Kış lastiğinden cam suyu kullanımına, akü kontrolünden, motor sıvılarına kadar dikkat edilmesi gerekenleri kesinlikle uygulayın.
Aracınıza yapacağınız kışa hazırlık bakımı ile mevsimin negatif etkilerinden dolayı yaşanacak kaza, arıza şeklinde sonuçların yaşanmasının önüne geçebilirsiniz. Peki öncelikli olarak neler yapılabilir?
– Akü Kontrolü
– Antifriz Kontrolü
– Lastik Kontrolü
– Cam Suyu ve Sileceklerin Kontrolü
– Vasıta Farlarının Kontrolü
– Su ve Soğuk Hava Kaçaklarının Kontrolü

Akü Kontrolü
Akünüzün şu anki durumu hakkında bir fikriniz var mı? Bir çok sürücü büyük olasılıkla bir arıza yaşayıncaya yada vasıta çalışmamakta direninceye kadar bu mevzuda kafa yormaz. En iyi çözüm, Bosch Car Service’de tertipli akü kontrolü yaptırmaktır. Kurtarma hizmetinin gelmesi için saatlerce beklemek yerine serviste birkaç dakika geçirmek daha mantıklıdır.
Akünün denetim ettirilmesi ve gerekliyse şarj yapılması yada değişimi negatif hava şartlarında sizi yollarda kalmaktan kurtaracaktır.. (Soğuk havalarda SoC -Stayed of Cold- kıymeti akü için fazlaca kritiktir)

Antifriz Kontrolü
Antifriz motor soğutma sisteminde kullanılır ve bilhassa soğuk iklimlerde fazlaca önemlidir. Havanın durumuna bakılırsa %100 yada %50 oranında kullanılır. Antifirizin ek olarak motor soğutma sistemindeki partikülleri temizleme görevi de vardır.

Lastik Kontrolü
Akılda bulundurulması ihtiyaç duyulan üç mühim unsur vardır: yaş, diş derinliği ve olası hasar.  Lastiklerin çoğunda diş aşınma çubukları vardır; bunlar yalnızca diş derinliği çoğu zaman 1,6 mm olan güvenli sürüş sınırını aştığında görebileceğiniz sert kauçuk bantlardır. Ek olarak diş derinliği hala kafi olsa bile 10 yaşından eski lastikler de değiştirilmelidir.
Lastiklerinizle yada aracınızla ilgili öteki sorunlara işaret edebilecek olan düzensiz aşınma desenleri için de dişleri denetim ettirmelisiniz. Lastikler, yan duvarında şişkinlik yada kabarcık var ise da değiştirilmelidir. Bunlar lastiğin patlamasına yol açabilir ve tehlikeli olabilir.
Lastik diş derinliklerinin kesinlikle denetim edilmesi gerekir. Bunun için de lastiğin zeminle temas eden yüzeyinin tam ortasındaki hattan diş derinliği ölçülmelidir. Kış aylarında bunun minimum 3mm olması istenir. (En ideal senaryo normal olarak kış lastiklerine geçilmesidir). Lastik basınçları da denetim edilmelidir.

Cam Suyu ve Sileceklerin Kontrolü
İyi görüş alanı büyük oranda sileceklerin kalitesine bağlıdır. Sonucunda silecekler 750.000’in üstünde silme çevrimi yapmak zorundadır; bu da ortalama 80 futbol sahası büyüklüğünde bir alana karşılık gelir. Bu da yetmezmiş şeklinde en sıkıntılı koşullara da dayanmaları gerekir:
Direkt güneş ışığına da maruz kalınan -30°C ile 80°C arası ısı dalgalanmaları, ön camdaki kir, böcekler, buz, vs. iyi görüşü negatif etkisinde bırakır ki bu da çoğu zaman yalnız suyla temizlenemez ve bu yüzden potansiyel bir çekince arz eder. Bu duruma çözüm, kışın ön camda buz oluşmasına da engel olan hususi cam temizleyicisidir. Bu ürün hazır karışım olarak yada konsantre şekilde perakende satıcılardan temin edilebilir. İstenen etkiyi elde etmek için doğru karışım oranı şarttır.

Vasıta Farlarının Kontrolü
Ön ve arka sis lambaları yoldaki trafik güvenliğini artırır, sadece bu durum bazı ön koşullara bağlıdır. Ön sis lambaları sadece görüş alanı yağmur, sis yada kar yüzünden ciddi şekilde düşmüşse açılmalıdır. Arka sis lambaları yalnız görüş alanı 50 m’ye düştüğünde kullanılmalıdır. Aksi halde karşı yönden yada arkadan gelen öteki vasıta sürücülerinin gözünü alabilir ve kazaya sebebiyet verebilir.
Gündüz farlarının 20 AB ülkesinde mecburi bulunduğunu biliyor muydunuz? Bu ülkelerdeki pozitif kaza istatistikleri, her şeyi ortaya koyuyor. Siste, karda yada yağmurda kısa farla seyreden araçları görmek daima daha kolaydır.

Su ve Soğuk Hava Kaçaklarının Kontrolü
Araçlarda genel anlamda iki tip su kaçağı oluşur. Motorun içinde oluşan gizli saklı su kaçakları ile dış soğutma sisteminde oluşan kaçaklardır.
Dış kaçaklar, soğutma sisteminin herhangi bir yerinde oluşabilir. Kaçağın oluştuğu bölgede damlama, püskürtme, sızdırma yada kabarcıklanma görülür. Çoğu zaman ilk emare motorun aşırı ısınmasıdır. Bundan dolayı hararet gösterge ibresi devamlı yükselir. Araçta “Motor Soğutma Suyu” uyarı lambası var ise sürücüyü uyarır.
Size en yakın Bosch Car Service’i bulmak için tıklayın.

Bir cevap yazın