Borusan EnBW Enerji’den 7.000 Elektrikli Vasıta Şarj Ağı!

Borusan EnBW Enerji şirketi vatanımızda, yaygın bir elektrikli vasıta şarj ağı oluşturmak için hazırlanıyor. Elektrikli araçların vatanımızda (başta TOGG olmak suretiyle) yaygınlaşmasıyla; elektrikli şarj istasyonları oldukça mühim bir noktaya geldi. Bu bağlamda Borusan Tüm ortaklık ve EnBW AG’nin oluşturduğu Borusan EnBW Enerji; elektrikli araçlar için şarj istasyonları kuracak.
Şirket, proje için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunu kısaca EPDK’dan bu alan için; elektrikli vasıta şarj ağı işletmeci lisansını aldı. Ek olarak Borusan’ın ortağı Almanya’da süratli şarj ağı alanında pazar lideridir. Kısaca bu alanda oldukça deneyimlidir. İlk zamanlarda 500’ün üstünde elektrikli araçlar için süratli şarj hizmeti tedarik edecek. Daha sonralarında ise işletme; bünyesindeki yatırımları arttırarak 7.000 elektrikli vasıta şarj ağı kuracak. Bununla birlikte alanlarında deneyimli iki şirket; bu ortak girişimle Türkiye piyasasında etken olmak istiyor.

Şarj İstasyonun Özellikleri;

Oldukça yaygın şarj ağının yanında,
30 dakikadan daha kısa bir zamanda araçlar %80 şarj olacak.
Sürücülere, mobil uygulama yardımıyla kolay bir halde rezervasyon şansı doğacak.
Ek olarak kullanıcılara spesifik çözümlerle destek olacak.

Borusan EnBW Enerji’den Izahat
Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı; konuşmasına çevresel bir farkındalıkla başladı. Enerji ve ulaşım sektörünün iklim krizleri ile mücadelesindeki mühim yerine değindi. Peşinden sözlerine şu şekilde devam etti; “Tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimimizle vatanımızda temiz enerji dönüşümüne kuvvetli bir katkı vermeye devam ediyoruz. Enerji sektöründen sonrasında; sera gazı emisyonlarının mühim bir deposu olan ulaşım sektöründe ise vasıta filolarının elektrifikasyonunun sağlanması ve bir tehlikeli sonuç altyapı olarak elektrikli vasıta şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması yeni bir temiz dönüşüm sürecini başlattı”.

Türkiye’de elektrikli vasıta şarj ağı hakkında ise; “Borusan EnBW Enerji olarak, hissedarlarımızın da deneyim ve uzmanlıkları desteğinde; alan kişi deneyimi odaklı bir hizmet anlayışını benimseyeceğimiz yeni bir kulvarda yatırım yapmanın büyük heyecanını yaşıyoruz. Elektrikli vasıta şarj istasyonu ağımıza 2030 yılına kadar yapacağımız 5 milyar TL’yi aşan yatırım ile; bu sektörde yaygın süratli şarj ağına haiz, etkin işletmecilerinden olmayı hedefliyoruz” sözlerini dile getirdi.
Son olarak bu içeriğimizi beğendiyseniz; “Ultra Süratli Şarj İstasyonu Tesla’dan Geliyor” başlığımıza da göz atmayı ihmal etmeyin.
Kaynak-1

Bir cevap yazın