Borgward İflas Etti!

Alman kökenli otomotiv devi Borgward, 2015 senesinde Çinli bir şirket tarafınca satın alınmıştı. Fena şartlardaki finansal nedenlerden dolayı Borgward batkı ettiğini açıklandı. Daha önceleri hacimsel olarak en geniş üçüncü Alman üretici olan Borgward yurtdışında piyasaya çıkan haber kaynaklarına nazaran şimdi tüm varlıklarını tasfiye edebilmek adına mahkeme onayı bekliyor.
Borgward’ın İflasa Giden Yolculuğu
Borgward’ın resmi merkezi Almanya Stuttgart’ta olmasına karşın neredeyse her şeyi (satış dahil) Çin’de yapılıyordu. 1950 senelerinde Almanya’nın üçüncü büyük üreticisi olmuştu. Şirket 1961’de de kurucusu olan Carl FW Borgward’ın finansal sıkıntılar çekmesinden dolayı batkı etmişti. 1961 öncesi de en iyi dönemlerini yaşamıştı. Ek olarak 2014 senesinde şirket haklarını 5 milyon dolara devlete ilişkin BAIC Group’a (Beiqi Foton Motor) sattı.

Borgward, isim ve ticari markasını Çinli firmaya satmadan öncede finansal mücadeleler veriyordu. Bu satın alma sonrası Borgward bir canlanma yaşadı. Hatta Bremen’de tesis açma planları mevcuttu. Peşinden BX3, BX5, BX6 ve BX7 (elektrikli versiyonu da mevcut) otomobiller piyasaya sundu. Ek olarak en fazlaca satan modeli (BX7); 2017 senesinde 30.000 tane, 2019’da 45.000 tane satıldı.
Tüm bu çabalara karşın satışlar istenilen sayılara ulaşamadı ve Borgward batkı etti. Fakat Borgward’ın iflasını tetikleyen etmenlerden biride küresel anlamda dünyayı saran Covid-19’du. 2020 senesinde pandeminin etkileriyle 9.000’den azca otomobil taşıdı. 2021 senesinde ise Çin pazarında satışlar iyice düşerek 3.600’e indi ve iflasın eşiğine gelindi. Son olarak Borgward’ın iflasından sonrasında 564 milyon dolar ziyanı olduğu biliniyor.
Türkiye’de SUV Vasıta Satışları Artıyor

Bir cevap yazın