BMW’nin Performans Kısmı M’den 50. Yıla Hususi Yeni M Otomobili

Bilinmiş olduğu suretiyle BMW’nin performans kısmı olan M bu yıl 50. yılını kutluyor. Bu kutlama içinde 50. yıla hususi M edition paketleri ürettiğini Mayıs ayında yaptığımız haberde bahsetmiştik. Bunun haricinde üretici M3 Touring station wagon’u da piyasa sürerek başka sürprizleri de bulunduğunu bizlere göstermişti. Fakat BMW’nin 50. yıla hususi M otomobili atılımı bir tek bu değil. Şirket Goodwood hız festivalinde bunla ilgili izahat yapmıştı. 50. yıla hususi gelecek olan otomobilin M Hommage olma olasılığı yüksek. Gelmesi beklenen M Hommage, günümüzün 3.0 CSL’si olacak.
BMW 50. Yıla Hususi M Edition Paketini Üretti!

50. Yıla Hususi M Otomobilinden Bir tek 50 Tane Üretilecek

Piyasa gelmesi tahmin edilen M hommage, M4 CSL tabanlı olacak. Ek olarak daha çok performansa dayalı ve birçok yükseltmelerle karşımıza çıkacak. Atılan iddialar doğrultusunda vasıta 607 beygir güç ve 700 Nm tork üretecek. Bunun haricinde Hommage 0-100 km/h’a 3.5 saniyede çıkacak. Ek olarak aracın maksimum hızının 320 km/h olacağı düşünülmekte. Bunun haricinde vasıta sekiz ileri tork konvertörlü otomatik ZF şanzımandan güç alacak. Vasıta dış görünüş bakımından ise matriks far, hafifçe tekerlekler ve daha aerodinami odaklı gövdeyle gelebilir.

50. yıla hususi bir tek 50 tane üretilmesi beklenen aracın fiyatı ise dudak uçuklatıyor. Söylentiler yeni M 3.0 CSL Hommage’in fiyatının 600.000 Euro olacağı yönünde.

Peki bir tek performans otomobili üreten M bölümünün performansın yanında dikkat çeken başka özellikli otomobili var mı derseniz o da var. İşte o da yukarıda bahsettiğimiz BMW M3 Touring wagon. Birazcık da onun özelliklerine değinelim.
BMW’nin M3 Touring’i Bugünün En Süratli Station Wagon

Nürburgring pistinde meydana getirilen kontrol sürüşünde tur rekorunu kıran vasıta, şu anda en süratli station wagon olarak geçmekte. 50. Yıla hususi meydana getirilen bu otomobil Goodwood Hız Festivalinde ilk kez karşımıza çıktı. Bu aracı hususi kılan tek şey performansı değil. M3 touring ek olarak station wagon’da olduğundan araçla kent içinde yada haricinde aile ile keyifli bir seyahat yapılabilir. Bunun haricinde tek başına sürüldüğünde ise performansıyla ve özellikleriyle sürücüyü mest edecek şeklinde. Doğrusu vasıta her yaştan kesime hitap ediyor.

Vasıta 510 beygir güç ve 650 Nm tork üreten 3.0 litrelik twin-turbo içeriyor. Ek olarak vasıta sekiz ileri otomatik şanzımana ve AWD (xDrive) seçeneklerine haiz. Doğrusu otomobilde 4 teker çekişle birlikte 8 ileri vites otomatik şanzıman yer ediniyor. Bunun haricinde M3 Touring, 0-100 km/h’ye 3,6 saniyede çıkabiliyor. Aracın maksimum hızı ise 280 km/h olarak geçmekte. M3 Touring ile ilgili daha çok ayrıntıya aşağıdaki linkte bulunan içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

2023 BMW M3 Touring Geliyor!

Bir cevap yazın