BMW i Vision Dee: 32 Renk Değiştirebiliyor!

Uzun süreden beri beklenen BMW’nin minimalist tasarımı 2023 CES’te Las Vegas’ta tanıtımı gerçekleşmişti. Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz. Şimdi ise 2023 CES için BMW, E Ink ile gözler önünde. i Vision Dee’de gördüğümüz daha gelişmiş teknoloji, gerçek renklerini 32 tanesiyle beraber gösteriyor.
Kapı kolları yada ayna kapakları olmayan temiz bir yan profile haiz BMW i Vision Dee görenleri fanatik bırakmıştı. Minimalist jantları, daha geniş iç mekanı ve enfes görünümünün yanı sıra teknolojiyi de üst seviyede. E Ink teknolojisi yardımıyla görünümünü değiştirebilen tekdüze bir yüzey üstünde fizyolojik ile dijitali birleştirerek bir “fijital ikon” yaratmak için harmanlyor. Bu konsept insani bir tarafı bulunduğunu göstermek için ruh hallerini ve yüz ifadelerini ifade edebiliyor. Hatta insanlarla konuşabiliyor. Karşılama senaristliğinin bir parçası olarak, sürücünün avatar görüntüsü yan camlara yansıtılabileceği düşünceler içinde bulunduğunu söylemiştik. Şimdi ise bu teknolojiyi yakından inceleyelim.
E Ink Teknolojisi

2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda BMW, renk değiştiren otomobilini açıklamıştı. 4 yıl önceki teknolojisi yalnızca 2 renk değişikliği sağlıyordu. En siyah siyahı oluşturmak için görünür ışığın yüzde 99’undan fazlasını emen bir madde olan Vantablack VBx2 kaplamalı bir X6 kullandı.
2022 CES için iX, milyonlarca mikrokapsül içeren E Ink ile kapladı. Bu kapsüller, elektrikli SUV’nin dış kaplamasını değiştirebilmek için gri tonlar oluşturmak suretiyle negatif yüklü beyaz pigmentler ve pozitif yüklü siyah pigmentlerle dolu. Özetlemek gerekirse BMW, değiştiren otomobil teknolojisinin güncel bir versiyonunu tanıttı. Bununla beraber konsepti siyah beyazdan tam renkli bir palete geçti. Ek olarak Alman otomobil markası, teknolojiyi CES 2023’te sergilenen en yeni konsept otomobili BMW i Vision Dee’nin bir parçası olarak sundu.
32 Renge Kadar Değişiklik

BMW’nin bir öteki konsepti olan iX Flow (2021), i Vision Dee, bir e-mürekkep filminden yapılmış bir dış yüzeye haiz. Sadece iX Flow’un yalnızca siyah ve beyaz içinde değişebiliyordu. i Vision Dee 32 renge kadar değişimi mevcut. Bununla beraber dijital olarak denetim edilen desenler de oluşturabiliyor.
BMW, renk değiştiren dış tasarımı, insanoğlu ve otomobilleri içinde daha kuvvetli bir bağ oluşturmayı amaçladığını dile getirdi. Adındaki “Dee”, Türkçe olarak Dijital Duygusal Edinim anlamına geliyor.
BMW Group başkanı Oliver Zipse, “BMW i Vision Dee ile donanım ve yazılım birleştiğinde nelerin mümkün bulunduğunu sergiliyoruz” dedi. Ek olarak “Bu şekilde, otomobili akıllı bir yol arkadaşına dönüştürmek için dijitalleşmenin tüm potansiyelinden yararlanabiliyoruz.” diye ekledi.
Teknoloji şirketi E Ink ile geliştirilen otomobilin dışı, bireysel olarak denetim edilebilen 240 segmente ayrılmış. Ekip, E Ink’in teknolojisini kavisli yüzeyler için uyarladı. Ek olarak dış cepheyi oluşturmak için yeni elektronik kontroller ve lazer kesim süreçleri geliştirdi.
i Vision Dee konsepti hem de dijital ve fizyolojik dünyaları harmanlıyor. Bununla beraber otomobil tasarımının geleceği için bir vizyon oluşturuyor.

”Denetim devamlı sürücüde”
BMW Group tasarım başkanı Adrian van Hooydonk, “BMW i Vision Dee ile otomobilin dijital yaşamınıza {nasıl} sorunsuz bir halde entegre edilebileceğini ve güvenilir bir yol arkadaşı olabileceğini gösteriyoruz” dedi. “Aracın kendisi dijital dünyaya oluşturulan portalınız oluyor. Denetim devamlı sürücüde.”
“Doğru şekilde uygulandığında, teknoloji kıymetli deneyimler yaratacak. Böylece sizi daha iyi bir sürücü meydana getirecek. Basitçe insanları ve makineleri birbirine yaklaştıracaktır.”
Ek olarak geçtiğimiz aylarda Rolls-Royce Cullinan da efsaneleşmiş renklerini yayınlamıştı. Buradan inceleyebilirsiniz.
Trink Sat!

Bir cevap yazın