BMW Hydrogen 7 ile Tanışın

Bundan tam 16 yıl ilkin BMW şirketinin Hydrogen 7 adlı bir model ürettiğini ve hidrojen teknolojisi ile dünyayı tanıştırdığını biliyor muydunuz? Evet, günümüzde sürdürülebilirlik anlamında araçların geleneksel motorlardan elektrikli yada hidrojenli motorlara geçiş süreci gerçekleşiyor. Fakat bundan seneler ilkin de BMW, bu alanda emek harcamalar gerçekleştirmiş ve piyasaya sürmüştü. Bu emek verme ile şirket dünyanın ilk üretime hazır hidrojenli aracının üreticisi olmayı başarmıştı. Açıkçası bu model, periyodu için kesinlikle bir devrim niteliğindeydi ve dünyada yalnız 100 tane üretilmişti. Ek olarak bu model yalnız o devrin meşhur iş insanlarına satıldı. Bu sebeple benzin yada mazottan ziyade değişik bir yakıt ile de otomobilin gidebileceği gerçeğinin dikkat çekici insanlarla öne çıkarılması planlanmıştı. İsterseniz sözü fazla uzatmayalım ve seneler ilkin üretilen BMW Hydrogen 7 modeli ile sizleri tanıştıralım.
BMW Hydrogen 7, Markanın Amiral Gemisi İle Yaşam Bulmuştu
BMW 16 yıl ilkin günümüz derecesinde bir atılım yapmış olup BMW Hydrogen 7 modelini satışa sundu. Bu model, 7 Serisinin en kuvvetli varyantı olan BMW 760Li ve 760i modelini baz alıyordu. Şu demek oluyor ki Hydrogen, markanın o dönemki amiral gemisi ile yaşam bulmuştu. Hidrojenli modelin kaput altında ise gene V12 bir birim mevcuttu. Aslına bakarsak model gene içten yanmalı bir üniteye sahipti. Fakat yakıt olarak klasik yakıtlar yerine hidrojen kullanıyordu ve birim hidrojeni yakıyordu. Ek olarak model, devrin hibrit otomobillerinden da biriydi. Bu sebeple Hydrogen 7’de hem benzinle hem de hidrojenle çalışabilen bir V12 mevcut idi. Bu birim ise modele 191 KwH ve 390 Nm güç sağlıyordu. Modelin 0-100 arası hızlanması ise 9,2 saniyede gerçekleşmekteydi. Modelin hidrojen yakıt deposu ise yalnız 8 kilogram hacme sahipti. Bu da modelin yalnız hidrojen ile 201 kilometrelik bir menzile haiz olduğu anlamına geliyor.

Fakat hidrojen tüketiminde hala daha bazı problemler mevcutken o dönemde bu şekilde bir şeyin kabul edilebilirliği birazcık zor oldu. Bu sebeple hidrojenli araçlar her ne kadar ekonomik ve “yeşil” fizibilite noktasına haiz olsalar bile bu değişen teknolojinin büyük bir üretim için kullanılabilirliği mevzusunda şüpheler mevcuttu. Bu sebeple BMW Hydrogen 7 modeli, benzin için 13,9 L/100 km ve hidrojen için 50 L/100 km yakıt harcamaktaydı. Bu da modelin bir kamyondan daha oldukca yakıt tükettiğini gösteriyordu. Bu bağlamda bu proje o dönem için geleceğe ışık tutsa bile piyasada oldukca fazla tutunamadı.
Satılık Tüm BMW 7 Serisi Modellerini İnceleyin⇒

Bir cevap yazın