BMW Araçlarını Geri Çağırıyor!

Bir süredir bir çok markanın araçlarını ger çağırma haberlerini duyuyorduk. Bu markalar arasına Alman otomobil üreticisi BMW’de katıldı. BMW’nin araçlarını gerçi çağırma sonucu, kullanıcılarını korkuttu. Peki BMW niçin araçlarını geri çağırıyor? Gelin bakalım…
Geri Çağırılan Modeller
BMW’nin araçlarını geri çağırma sonucu kullanıcılarını fazlaca korkuttu. Geri çağırma sebebi ise yangın. Alman üretici elektrikli iki modelini ölümlü kaza riskinden kaçınma sebebiyle geri çağırıyor. Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa çağırılan iki elektrikli otomobil ailesi de yangın riski taşıyor.

Tesla ile başlamış olan elektrikli otomobil macerasına birçok marka da katıldı. Bu markalardan biri de bildiğiniz suretiyle BMW. Alman asıllı marka elektrikli otomobil pazarında etkili markalar içinde yer ediniyor. Sadece ne yazık ki BMW mühim bir krizin eşiğinde.
Geri çağırılan sorunlu modeller ise: BMW 83 iX ve i4. Bu modellerde öngörülen yangınlar sonrası Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi mevzu hakkında bir tavsiye raporu hazırladı. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi iX xDrive 50, iX M60, i4 eDrive40 ve i4 M50 modellerine listede yer verdi. İdare, söz mevzusu listede bu vasıta modellerine haiz olan kullanıcılara bazı tavsiyelerde bulunmuş oldu. Bu tavsiyeler ise kullananların araçları şarj etmemeleri ve garaj benzer biçimde kapalı iç alanlara bırakmamaları üstüne. Doğrusu özetleyecek olursak kullananların bu bahsettiğimiz modelleri kullanmaması gerekiyor.

BMW Araçlarını Geri Çağırıyor
Alman üretici almış olduğu bu tavsiye kararından derhal sonrasında ABD’de mesele yaratan bu modelleri geri çağırdı. Söz mevzusu modeller ülkemiz de dahil olmak suretiyle birçok ülkede de yer ediniyor. Fakat BMW’nin vasıta geri çağırma problemi pilden kaynaklanıyor. Doğrusu bu elektrikli otomobillerde yer edinen Samsung SDI pil hücreleri yangına niçin oluyor.
Söz mevzusu mesele ilk olarak Nisan ayında i4 eDrive modelinde karşımıza çıkmıştı. Sadece bu probleminin büyümesi ile beraber BMW, bu pilin mevcut olduğu tüm otomobilleri geri çağırma sonucu aldı.
Netice olarak bu oldukça büyük hatadan etkilenen modellere haiz kullanıcılar 19 Eylül geçmişine kadar bildirim mektubu alacak. Böylece kullanıcılar bu mektuba bakılırsa araçları geri göndermeye başlamış olacak. Alman üretici BMW, araçlarını geri çağırma sonucu ile bahsettiğimiz modellerin pillerinde parasız değişiklik meydana getirecek. Fakat hemen hemen kullanıcılara değişiklik yada iade hakkı verilip verilmeyeceği hakkında bir izahat yapılmadı.
Sıfır Km BMW i4

Bir cevap yazın