Genel

Bisikletçilerin Korkulu Rüyası Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Bisiklet sürmek, dünyanın en keyifli aktivitelerinden biridir. Uygun şartlarda sürülen bisiklet, kişinin gövde ve ruhsal sağlığına iyi gelir. Sadece uygun olmayan şartlar, yanlış teknikler ve aşırı bisiklet kullanımı belirli sıhhat problemlerine davetiye çıkarır. Bisikletçilerin korkulu rüyalarından olan karpal tünel sendromu fazlaca tehlikeli ve tedavisinin vakit almış olduğu hastalıktır. Peki bisikletçilerin korkulu rüyası karpal tünel sendromu nedir? İşte tüm cevaplar…
Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal tünel sendromu, median sinir üstünde baskı olduğu vakit ortaya çıkar. Bu tüneller, insanların avuçlarının iç kısmında yer alır. Ek olarak karpal tüneli, kemikler ve bağlar ile çevrilidir. Karpal tünelde yer edinen median ve sinir uçlarına baskı yapıldığı vakit ellerde ve kollarda uyuşma olur. Ek olarak karıncalanma, hissizleşme ve halsizleşme de belirlilerden bazılarıdır. Bu emareler, ellerin yorulduğuna işaret eder.
Karpal Tünel Sendromu {Nasıl} Anlaşılır?
Bu hastalığın teşhisi, uzmanlar tarafınca kolaylıkla anlaşılır. Uzmanlar tarafınca tıbbı geçmiş öğrenilir. Ek olarak fizik muayenesi ve karpal tünel sendromu testi yapıldıktan sonrasında tanı konulur. Son olarak EMG ve röntgen çekimi de tanı konulmasında önemlidir.
Karpal Tünel Sendromu {Nasıl} Tedavi Edilir?
Ilk olarak uzmana başvurmadan evde yada uzman olmayan kişilere başvurmamalısınız. Sıhhat fazlaca zor tedavi edilen fakat fazlaca kolay bozulabilen bir mevzudur. Bu yüzden sıhhat sorunlarında yalnız işin uzmanlarına başvurmalısınız.
Karpal tünel sendromu tedavisi ne kadar erken başlanırsa o denli etkili olur. Tedavi yöntemlerine ilk olarak dinlenme ve buz tedavisiyle başlanır. Dinlenme süresine nazaran hastalıkta iyileşmeler gözlemlenir. Uzun soluklu geçmeyen ağrılara kortizon ve değişik ilaçlar kullanılmaktadır. Sadece bu ilaçları yalnız doktorların demesi üstüne kullanmalısınız.
Geçmeyen ağrılar olduğu taktirde cerrahi müdahale uygulanır. Karpal tünel sendromu ameliyatı, median sinire baskı icra eden bağın kesilmesidir. Bu işlem sonucunda sinirlere baskı azalır ve ağrı ortadan kalkar. Ameliyat iki değişik türde gerçekleştirilmektedir. En fazlaca tercih edilenlerden biri endoskopik cerrahidir. İkinci yöntem ise açık cerrahi işlemdir. Her iki ameliyat türünün de kendi aralarında artıları ve eksileri var.
Karpal Tünel Sendromundan Korunmanın Şekilleri

Bisiklet ve motosiklet sürerken karpal tünel sendromundan korunmanız için birçok değişik yöntem bulunmakta.

Gidonu gereksiz yere sıkmayın ve bileklerinizi kasmayın.
Bilek pozisyonunuz devamlı aynı kalmasın. Uzun soluklu sürüşlerde tutuş stilini sık sık değiştirin.
Sürüşe başlamadan ilkin ve molalarda bileklerinizi esnetin.
Bozuk yollarda dirseklerin kırık bir halde durduğuna güvenilir olun.

İkinci El Elektrikli Scooter İlanları 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün