Genel

Bisiklet Vites Ayarı {Nasıl} Yapılır?

Bisiklet sürmek oldukça kolay görünen fakat sürüş anında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birçok mevzuları barındıran bir aktivitedir. Bisikletlere vites sistemlerinin eklenmesiyle beraber sürüş tarzlarımız daha konforlu ve süratli hale geldi. Süre içinde bisikletin en mühim parçalarından biri vites oldu. Yaz ayları vardığında bisiklet kullanımında belirli bir artış gözlemlenir. İnsanlar, depolarda yada kömürlüklerde saklamış olduğu bisikletlerini öncelikle onarım ettirme ihtiyacı duyar. Bakımsız ve fena koşullarda gizlenen bisikletlerde birçok sorun ortaya çıkar. Lastiklerin havalarının inmesi, vites ayarının kaçması, fren pabuçlarının lastiğe yapışması benzer biçimde problemler yaşanabilir. Bu sorunlardan birçoğu kendi başınıza çözebilirsiniz. Bugün sizlere bisiklet vites ayarının {nasıl} yapılacağını göstereceğiz.
Bisiklet Vites Ayarı {Nasıl} Yapılır?
Bisikletinizin vites ayarı muntazam şekilde ayarlanmamış yada ayarı bozulmuş olabilir. Ilk olarak vites kolunu değiştirdiğiniz süre vitesler istediğiniz benzer biçimde geçiş sağlamıyorsa bisiklet vites ayarı yapmalısınız.
1. Adım
Zincirin her iki uçtan düşmeyeceğine güvenilir olduktan sonrasında vites değiştiriciyi dikkatli ve yavaş bir halde hareket ettirin. Ön vitesi orta ve en minik dişliye geçirin. Ondan sonra arka vitesi saat yönünde ileriye doğru hareket ettirin. Artından vitesi bir tur tam ileriye döndürün. Son olarak vites değiştiricinin arkasında yer edinen kablo cıvatasını özgür bırakın.
2. Adım
 
Zincir ikinci en minik dişlideyken vites değişiklik yapma kablosunu gerilmiş bir halde çekin ve cıvatasını tekrardan sıkın. Ondan sonra pedalı yavaşça çevirin ve vitesin en minik dişliye sorunsuz geldiğinden güvenilir olun. Güvenli olduktan sonrasında pedal çevirmeyi bırakın. Vites değişiklik yapma kablosunu gerilmiş bir halde çekin ve tutma cıvatasını tekrardan sıkın, kablonun kopmasına niçin olabilecek şekilde aşırı sıkmamaya itina gösterin. Son olarak tekrardan pedalı çevirin ve vitesin en minik dişliye kadar sorunsuz ilerlediğini deneyin.
Vites yükseltmede mesele yaşıyorsanız kablo ayarını saat yönünün tersine çeyrek tur çevirerek ve yine deneyerek kablo gerilimini kademeli olarak artırın. Bisikletinizin zinciri ikinci en minik dişlide muntazam çalışana kadar ayarlayıcınızı saat yönünde çevirerek kablo gerilimini azaltın. Vites büyütmede mesele yaşamıyorsanız fakat vites küçültmede mesele var ise yapmanız ihtiyaç duyulan fazlaca azca şey var. Büyük olasılık ile mesele iç kablolardan kaynaklanıyor. Bu yüzden kabloları yağlamayı yada  değiştirmeyi denemelisiniz.
3. Adım
 
Ön vites değiştiricinizi en minik dişliye ve arka vitesi de ortaya yakın bir dişliye alın. Arkasından vites ayarlayıcıyı tamamen saat yönünde sararak ön vites değiştirici kablosunu gevşetin. “Vites ayarı nereden değiştirilir?” diye soruyorsanız vites ayarı ya vites değiştiricide kablo üstünde sıralı olacak ya da çağıl bir ön vites değiştirici ise vites değiştiricinin üstündeki cıvatalardan biri olacaktır. Üçüncü bir ayna kol dişliniz var ise, onda da vites yükseltmeyi deneyi. Vites değiştirmede hala mesele var ise yarım tur daha gevşetin.
 
Yeni Başlayanlar İçin En İyi Bisiklet Türleri 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün