Bavyeralı’nın Hibrit Furyasına X1 de Dahil Oluyor

Bilhassa Frankurt Auto Show’dan sonrasında hibrit araçların tanıtımında vitesin yükseltildiğini tüm markalarda görmüştük. Bu bağlamda Çin pazarına hususi olarak tanıtılan hibrit BMW X1, artık Avrupa’da da beğenimize sunulacak. Markanın en küçük çevreci SUV’unun özelliklerine yakından bakalım…

X1, xDrive25e ismiyle kıtamızda tüketicilerin beğenisine sunulacak ve alıcılara “yüksek seviyede sürüş zevki ile coşku verici bir çeviklik” yaşatacak.
Birkaç ay ilkin makyajlanarak tazelenen küçük Alman, kaputunun altında kendini kanıtlamış 1.5 litrelik üç silindirli turbo benzinli birim ve elektrik motorunu kullanıyor. İçten yanmalı motorun bu hususi model için fazladan geliştirmelere doğal tutulduğunu da belirtelim. Motor, ürettiği 125 Ps güç ve 220 Nm torku altı ileri şanzıman vesilesiyle ön tekerleklere aktarıyor.

Partneri elektrik motoru ise 95 Ps güç ve 165 Ps torku ile birlikte rol alıyor. Sadece içten yanmalı motorun aksine güç tek oranlı vites aracılığı ile arka tekerleklere aktarılıyor. Bu beraberlik toplamda 220 Ps güç ve 385 Nm tork üretilmesini sağlıyor. Ek olarak vasıta 0’dan 100 Km hıza yedi saniyede çıkıyor ve maksimum 192 Km’ye kadar hızlanabiliyor.
BMW’nin PHEV ve elektrikli araçları için tasarladığı şarj ünitesi BMW i Wallbox ile aracın tamamen boş iken full şarj etmek ortalama olarak 3.6 saat sürüyor. Ek olarak X1 standart ev enerji kaynakları yada güç çıkışları ile şarj edilebilecek esnekliği de sahibine sunabiliyor.

Vasıta fişli hibrit (PHEV) olması sebebiyle normal olarak şarj süresi de oldukça ehemmiyet arz ediyor. Tamamen şarj edildiğinde 9.7 kWh güce haiz batarya X1 xDrive25e, 57 kilometre bir tek elektrik motoru ile gidebiliyor. Bu menzilin yeni NLTP kontrol parkurunda ve yeni NEDC kontrol prosedürlerine nazaran yapıldığını da ekleyelim.

Hibrit aracımız, standart olarak akustik yaya koruma sistemine haiz. BMW, bu özelliği “otomobile yaklaşan yayalara karşı, araçtaki yolcuların rahatlığını bozmadan uyarmak için” oluşturulan “kusursuz ve akustik bir ses” olarak nitelendiriliyor. Özellik vasıta 30 Km ve üstü hızlara çıktığında otomatikman aktive ediliyor. Bu yüksek teknolojili donanım haricinde çift bölgeli-uzaktan kumandalı klima ve 17 inç jantlar standart olarak sunuluyor.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel bilgilere anında erişebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir; aşağıdaki butona tıkalyarak BMW X1’in avantajlı tutarları için fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın