Bakan Varank Tesla’yı Ziyareti Etti

Tesla Türkiye’ye mi Geliyor? Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ABD ziyareti içinde Silikon Vadisi’ne gitti. Bu ziyareti esnasında Bakan Varank, ABD menşeili otomotiv devi Tesla’yı da görmeye gitti. Tesla’nın Fremont fabrikasına giden Bakan Varank; bu ziyareti sonrasında bir ekip açıklamalar yapmış oldu. Tesla’nın Türkiye pazarına girmek istediğini dile getirdi.
Tesla Türkiye’ye mi Geliyor?
Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2023‘e katılmıştı. Ek olarak İSTKA’nın yardımı ile CES 2023 fuarına katılan; Türk teknoloji girişimcileriyle de bir araya gelmişti. Fuarda Togg‘u ziyaret eden Bakan Varank, hem de Teslayı’da ziyaret etti.

Bakan Varank, Tesla‘ya ziyareti sonrası bir ekip mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Açıklamasında otomotiv devi Tesla’nın dünya pazarına olan etkisine de değindi. Mevzuya ilişkin olarak; “Tesla otomotiv endüstrisinde geleceğin otomobil markalarından bir tanesi. Şu anda tüm dünyadaki tesirini, pazarını büyütmeye çalışıyor. Çin’deki en büyük firmalardan bir tanesi, Avrupa piyasasında Almanya’da kurduğu fabrikayla etkili olmaya çalışıyor; Türkiye pazarına da girmek istiyor”. sözlerini söylemiş oldu.
Bakan Varank; Tesla’nın Türkiye’ye Teknoloji Alanında Yatırım Yapmasını Önemsiyoruz.
Tesla’nın Türkiye pazarına girmesinin iki taraf içinde mühim bulunduğunun altını çizen Bakan Varank; “Türkiye bilhassa yatırım ve AR-GE anlamında fazlaca ciddi bir teşvik sistemine haiz. ‘Gelin bundan istifade edin, yatırım yapın’ dedik. Pazara girmek kendileri açısından mühim fakat bizim açımızdan da teknoloji ve üretim yatırımı yapmaları ehemmiyet taşıyor. Bunlarla ilgili tekliflerimizi sunduk. Şu anda Tesla’nın halihazırda Türkiye’den tedarikçileri var”. sözlerini söylemiş oldu.

Tesla Şarj İstasyonlarıyla mi Türkiye Pazarına Girecek?
Bakan Varank, Tesla’nın Türkiye piyasasına girmesiyle ilgi olarak; daha ilkin girmek istediklerini fakat sürecin çeşitli nedenlerden dolayı uzadığını dile getirdi. Mevzuya ilişkin olarak; “Tesla’nın şu anda şarj istasyonlarıyla birlikte Türkiye piyasasına girmekle ilgili faaliyetleri devam ediyor. Aslen daha ilkin Türkiye’ye geleceklerdi fakat kendi iç değerlendirmelerinden dolayı süreç birazcık daha uzadı”.
Bununla birlikte Bakan Varank, global markaları Türkiye’ye çağrı ettiklerini söylemiş oldu. Bununla beraber bir tek otomotiv sektöründe değil; değişik sektörlerde de tüm firmaları Türkiye’ye yatırım yapmaları için teşvik ettiklerini dile getirdi. Sözlerine şu şekilde devam etti; “Bildiğiniz şeklinde Covid-19 sonrasında, dünyada kıymet zincirlerinde büyük bir değişiklik ve dönüşüm yaşıyoruz. Batı ülkeleri değişik tedarikçi arayışı içinde. Türkiye de en mühim alternatiflerden bir tanesi. Bu manada Tesla ile de iş birliği yapmak istiyoruz. Tekliflerimizi yaptık.”

Son olarak eğer bu başlığımızı beğendiyseniz; “Tesla Model Y, Avrupa’nın En Fazlaca Satan Otomobili Oldu!” içeriğimize de göz atın.
Kaynak-1

Bir cevap yazın