Bakan Nebati, ÖTV İndirimi Hakkında Açıklamalarda Bulunmuş oldu

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katılmış olduğu İzmir İktisat Kongresi Basın Toplantısı sonrası mühim sorulara cevap verdi. Ek olarak Bakan Nebati, ÖTV indirimi hakkında sorulara da yanıt verdi. Vasıta sahibi olmak isteyenleri üzecek açıklamalar yaparak “ÖTV indirimi şu anda söz mevzusu değil. Araçların zor bulunmuş olduğu bir dönemde ÖTV indirimi olmaz. Bu mevzuda herhangi bir emek verme olmayacak” şeklinde konuştu.
“ÖTV İndirimi Söz Mevzusu Değil”

Bakan Nebati, Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi’nin tanıtımında yeni yılda dört gözle beklenen mühim mevzular hakkında açıklamalar yapmış oldu. Enflasyon ve bütçe performanslarına kadar bir oldukca mevzu hakkında açıklamalar yapmış oldu. İkinci el ve sıfır otomobilde Hususi Tüketim Vergisi (ÖTV) konuşulurken vatandaşın indirim beklentisi güncelliğini koruyor. Bununla beraber bakanlık olarak bir emek verme yürütmediklerini ve ÖTV muafiyetinin gündemde olmadığını belirtti.
ÖTV Matrah Düzenlemesinde Son Durum

Öteki taraftan geçtiğimiz ay otomobillerde ÖTV matrah limiti Resmi Gazete’de gösterilen haberle beraber güncellendi. Buna gore yüzde 45 olan ÖTV oranı, 120 bin TL’den 184 bin TL’ye terfi etti. Yüzde 50 olan ÖTV oranın matrah eşiği 150 bin TL’den 220 bin liraya, yüzde 60 ÖTV matrah eşiği 175 bin TL’den 250 bin TL’ye, yüzde 70 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 200 bin liradan 280 bin liraya çıktı.
Düzenlemeye gore motor silindir hacmi 1600 cc altındaki araçlar için alt limit 184 bin TL, üst limit ise 280 bin TL’ye çıktı. Motor gücü 50 kW’ı geçip, motor silindir hacmi 1800 cc’yi geçmeyen otomobillerde ise alt limit 130 bin TL’den 228 bin TL’ye çıktı. Ek olarak matrah üst limit ise 170 TL’den, 350 bin TL’ye çıktı.
Arabam Kaç Para?
Trink Sat!

Bir cevap yazın