Bakan Nebati Deklare etti: “Togg Kredisi {Nasıl} Alınacak?”

bakan nebati deklare etti togg kredisi nasil alinacak 63628d3203fb2

Geçtiğimiz gün açılışı meydana getirilen Togg’un Gemlik Tesisi’nde doğuştan elektrikli C-SUV aracın seri üretimine başlandı. Bununla beraber Togg’un fiyatı ne olacak ve TOGG teşviği hakkında daha fazlaca sorular sorulmaya başlandı. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Togg kredisi hakkında izahat yapmış oldu. Bakan Nebati, kamu bankalarının Togg için lüzumlu kredi desteğini vereceğini deklare etti.
TRT Haber’e konuşan Bakan Nebati, “Kamu bankaları ile bugün görüştük. Togg alımında gerekirse kar etmeyecek şekilde kredi verecekler. Kamu ve katılım bankaları, araçlara ulaşım noktasında, gerekirse kazanmamak suretiyle düşük maliyetlerle lüzumlu destekleri verecek” şeklinde konuştu.
Kredi Güvence Fonu’nda Satmaca Üstünden İşlem Yapılacak!
Bununla beraber yerli otomobilin bakanlar dahil olmak suretiyle üst düzey devlet yöneticilerine öğrenim edilerek yayılmasını sağlayacak. Ön siparişleri tahmini olarak Şubat ayıyla başlaması beklerken fiyatıysa ön siparişle beraber belli olacak. Bir öteki mühim husus ise Kredi Güvence Fonu (KGF)’nda satmaca üstünden işlem yapılacağını ve bu şekilde paranın başka amaçlar için kullanılması engellenecek.
Togg Kredini Hangi Bankalar Verecek?

Bakan Nebati, TRT’deki canlı yayında Togg kredisinin {nasıl} alınacağı hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankaları tarafınca kredi alınabileceğini belirterek; “Kamu bankaları ile görüşme gerçekleştirdik, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankaları lüzumlu teşvikleri verecek, gerekirse kazanmamak üstüne kurulu ki faiz oranları fazlaca düştü, düşük maliyetlerle bu araçlara ulaşım noktasında lüzumlu destekleri vereceklerdir.” şeklinde konuştu.
Togg’un Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Togg’un fiyatının ne kadar olacağı hakkında hemen hemen kati bir şey olmasa da, Cumhurbaşkanı satın alma şekilleri hakkında açıklamalarda bulunulmuş oldu ve şunları ekledi;
“Bu soruya da TOGG’un ticari sırrını açığa vermeden şöyleki yanıt veriyorum. Yeni nesil bir girişim olan Togg, aracısız bir halde vatandaşlarımızla buluşacak. Tıpkı öteki yeni nesil vasıta üreticileri şeklinde Togg’da satış işini dijital ve fizyolojik deneyimi birleştirerek çözmeye karar verdik. Yurttaşlarımız Togg siparişlerini şubatta başlamış olacak ön satışla beraber verebilecekler. Ön satış ve sipariş şartları vakti ulaştığında şirket tarafınca açıklanacaktır. En fazlaca dört gözle beklenen konulardan biri de aracın fiyatı ne olacak? Togg’un fiyatının piyasa şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde tespit edileceğine babayiğitlerle birlikte karar vereceğiz. Önümüzdeki senenin mart ayı sonunda pazara çıkacak bir ürünün fiyatının bugünden ilanı esasen hem doğru hem de mümkün değildir. Sanıyorum ön satışın başlamış olacağı şubat ayında Togg’un fiyatı da açıklanacaktır. Asla telaşa gerek yok.”
Bir öteki merak mevzusu olan Togg’u ne süre yollarda göreceğiz sorusuna ise; “Bunu da merak ediyorsunuz. Bugün seri üretim bandından çıkan araçların kontrol ve sertifikasyon süreçleri derhal başlıyor. Togg Avrupa yollarının da tozunu attıracağı için o pazarlarda aranan teknik, yeterlilik belgesine haiz olacak. Dolayısıyla Togg’u inşallah 2023’ün ilk çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz.” dedi.
TOGG Renkleri Belli Oldu!

Bir cevap yazın