Avrupa Otomotiv Sektöründe Resesyon Tehlikesi

Avrupa otomotiv sektöründe beklenen resesyon tehlikesi için markalardan ikazlar gelmeye başladı. İhracat sektörünün en mühim pazarı olan Avrupa’da resesyon tehlikesi baş gösteriyor. Hatta bu durum Türk otomobil tedarikçilerini etkilemeye başladı bile. Bunun sonucunda Avrupalı otomobil üreticileri 2023, 2024’te beklenenden daha azca vasıta üreteceklerini Türk tedarikçilere iletti. Üreticiler, planlamaların bu duruma bakılırsa yapılmasını istedi. Buna bakılırsa Avrupa otomotiv sektöründe başlaması olası olan resesyon tehlikesi, ülkemizdeki tedarikçileri de oldukça etkileyecek. Şimdi gelin sizler için derlediğimiz tüm detaylara ve bu mevzuda meydana getirilen açıklamalara göz atalım.
Avrupa Otomotiv Sektöründe Resesyon Endişesi Başladı
Avrupa otomotiv sektörünü tesiri altına alması beklenen resesyon tehlikesi bilhassa Türkiye’de büyük kaygı başlattı. Bu tehlikenin sonucunda Türk tedarikçilere gelen talepler evvelde planlanandan daha düşük adetlerde oluyor. Bu mevzuda Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam gazetelere bazı açıklamalar yapmış oldu. Saydam “Neredeyse tüm Avrupalı otomotiv üreticileri, 2023 ve 2024’te devreye girecek yeni araçlarda daha ilkin beyan ettikleri üretim adetlerini düşüreceklerini belirterek, planlamamızı ona bakılırsa yapmamız mevzusunda bizlere bildiri gönderdi” dedi. Bunun peşinden ise “Dünyada yüzde 5, Avrupa’da ise yüzde 7 üretim artışı bekleniyordu. Sadece dünyada yüzde 2’lik bir gelişme var. Avrupa’da ise kan kaybı başladı. Bu da ilerisi için bizlere kaygı veriyor. Pandemide, ‘Türk tedarikçilerin 2023-2024’te devreye girecek yeni platformlarda oranı artıyor’ vurgusu yapıyorduk. Sadece yeni araçların planlarında arka arkaya negatif yönde revizyonlar gelmeye başladı.” diyerek sözlerine devam etti.
Ek olarak Saydam, “Örnek olarak 100 bin vasıta için teklif alınmışken, tarih yaklaştıkça ‘Biz bu platformdan 80 bin tane satabileceğiz. Ona bakılırsa planınızı yapın’ türünde Avrupa’daki ana sanayilerden bildiriler gelmeye başladı. Bu iyiye işaret değil. Ekonomideki daralma sinyalleri paralelinde son haftalarda neredeyse Avrupa’daki tüm otomotivciler, lansmanı yapılacak yeni araçların üretim sayılarını azaltıyorlar” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak ise mevzuyla ilgili olarak Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik de bazı açıklamalar yapmış oldu. Çelik, şu ana kadar çip krizi sebebiyle siparişlerin aslına bakarsanız geriden geldiğini ve bu sebepten resesyonun etkilerinin hissedilemediğini söylemiş oldu. Fakat Çelik, gelecek için oldukça endişeli olduklarını belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı Sebebiyle Türk Firmalara Yaptırım Uygulanabilir
Rusya ile Ukrayna içinde aylardır devam eden cenk sebebiyle Avrupa ve Batı devletleri tarafınca Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulanmıştı. Bunun sonucunda ise Türkiye’nin Rusya’ya yapmış olduğu otomotiv ithalatı oldukça arttı. Buna bakılırsa Ekim ayında, Türkiye’den Rusya’ya meydana getirilen otomotiv ihracatı yüzde 23 arttı ve 80 milyon doları geçti. Ek olarak tedarik endüstrisi bazında da Rusya’ya meydana getirilen ihracat artışı %29 seviyelerine ulaştı. AYSAD Başkanı Albert Saydam da mevzu ile ilgili bazı değerlendirmeler yapmış oldu. Saydam, bu artışların sonucunda Batılı devletler tarafınca Türk firmalara da yaptırım olabileceğinden endişelendiklerini belirtti. Ek olarak Saydam, tüm ihracatçı firmaları gelecekte olabilecek yaptırımlara hazırlıklı olması mevzusunda uyardı. Peki sizler bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Avrupa Otomobil Üretiminde Ortaya Çıkan Öteki Bir Mesele İçin Tıklayınız⇒
 

Bir cevap yazın