Audi Q3 Sportback Kontrol Sürüş İzlenimleri

Dışa dönük SUV coupe sloganı ile satışa sunulan ve değişen arka tasarımı ile oldukça sportif görünen Audi Q3 sportback kontrol sürüş izlenimleri hakkında detaylar yazımızın devamında.
Audi Q3 Sportback Kontrol Sürüş İzlenimleri
Tasarım
Audi Q3 sportback’i ön tasarımdan incelediğimizde sekizgen formdaki panjurun büyüdüğünü görüyoruz. Siyah renkte tasarlanmış Izgara üstündeki bal peteği tasarımı, araca sportif bir hava katmış. Farlar, Audi A3 ile oldukça benzer bir tasarıma haiz. Gündüz ledleri oldukca şık gözüküyor. Ön kaputta bulunan keskin çizgiler, aracı sert ve kaslı göstermiş.
Aracın yan profiline geçtiğimizde 20 inç boyutundaki elmas kesim jantları görüyoruz. Jantlar araca oldukca güzel bir hava katmış. Araçtaki tasarım anlamındaki en büyük değişiklik C sütununda başlıyor. C sütunu coupe formunda tasarlanmış.

Arka Tasarım
Audi Q3 Sportback Q3’e bakılırsa değişik bir arka tasarıma haiz ve oldukça güzel gözüküyor. Arka tamponda bulunan difüzör, model ibarelerinin siyah olması şeklinde dokunuşlar da araca sportif hava katmakta başarıya ulaşmış.
Audi Q3 sportback ülkemize yalnızca 1.5 litre TFSİ motor ile geliyor. Bu motor seçeneği ile 35 TFSI olarak adlandırılıyor. Motordan bahsetmişken; VAG grubundan tanımış olduğumuz 48 voltluk hafifçe hybrit sistem bu araçta da kullanılmış.
Bagaj
Elektrikli bagaj kapağı açıldığında 410 litrelik bagaj hacmi bizleri karşılıyor. Arka koltuklar 15 santimetre kadar ileri alındığında bagaj hacmi 530 litreye kadar yükseliyor. İlk versiyonda bagaj hacminin minik olması Q3 sportback ’i rakiplerine karşı kuvvetsiz kılmış olsa da yeni versiyonda bu problem oldukça iyi bir halde çözülmüş. Bagaj döşemesi kaldırıldığında onarım kiti ve 48 volt’luk hafifçe hybrid sistemi görebiliyoruz.
Arka Koltuk
Audi Q3 sportback’in boyutlarının büyümesi arka yaşam alanını oldukca ferah hale getirmiş. Sadece C sütunlarının coupe forma ulaşması ile arka koltukta oturan uzun boylu kişilerin görüşü birazcık dar. Uzun yolculuklarda klostrofobik tesir oluşturabilir. Ön koltuğu ideal sürüş pozisyonundayken 1 karış kadar diz mesafesi, 4 parmak kadar da baş mesafesi mevcut. Arka koltuğun orta kısmı sağ ve sol bölüme bakılırsa daha dar yapıda tasarlanmış. Orta bölümde uzun süre seyahat yapmak rahatsız edebilir. Arka bölümde 3 şahıs seyahat yapmaktan bahsetmişken; şaft tünei ortalama 1 karış yükseklikte. Ortada oturan şahıs ayaklarını şaft tüneli üstüne koyamaz.
Arka koltukta kol dayama da mevcut. Kol dayamanın üstünde 2 tane bardaklık var. Arka koltuklar hareket mekanizmasına haiz. İleri geri alarak bagaj hacmi artırılabiliyor. Ek olarak diklik ayarı da mevcut.
Ön koltukların arkasında bulunan filelere eşya koyulabilir. Ara konsolun arka bölümünde ise havalandırma ızgaralarının yanı sıra 2 tane Type C çıkışı ve 1 tane 12 volt çıkış mevcut.
Kokpit
Audi Q3 sportback’in ön koltuk kısmı de genişlemiş ve daha ferah hissettiriyor. Ferah hissettirmesinin tek sebebi boyutların artması da değil. Eski versiyonda ön göğüs üstünde konumlandırılmış multimedya birazcık daha aşağı taşınmış. Multimedya ekranının altında fizyolojik tuşlara haiz dijital klima denetim paneli konumlandırılmış. Birazcık daha aşağıda ise sürüş ile ilgili ayarlamalar mevcut. Tamamen dijital gösterge paneli oldukca şık ve oldukça kolay bir kullanım sunuyor. Gösterge panelinin tasarımı multimedya ekranından değiştirilebiliyor.
Araçta 30 değişik renk seçeneği olan ambiyans aydınlatması da bulunuyor. Ayarlamaları multimedya ekranından yapılıyor.
Araç-gereç kalitesinden bahsedecek olursak; araçta sürücünün temas etmiş olduğu bölgeler yumuşak yapıda tasarlanmış.
Direksiyon simidi ele güzel oturuyor. Simit arkasında vites değişimi için kulakçıklar bulunuyor.
Eşya gözleri olarak inceleyecek olursak; vitesin ön bölümünde bulunan bu boşlukta kablosuz şarj mevcut. Gene bu bölümde de 2 tane bardaklık ve telefon yerleştirmek için bir alan bulunuyor. Ek olarak kol dayama içine de eşya koyulabilir.
Kapı döşemelerindeki gözlere büyük su koyulabilir. Torpido gözü oldukca büyük değil sadece kafi hacme haiz.

Sürüş
Audi Q3 Sportback 1.5 TFSİ motoru ve DSG şanzımanı ile oldukça keyifli bir sürüş sağlıyor. 48 volt hibrit sistemini sürüşte direkt olarak hissedemedik. Esasen bu sistemin amacı aracı hareket ettirmek değil. Motordaki yükün bir kısmını alarak tüketimi düşürmek. Buna bağlı olarak performans bir miktar artsa da bunu duymak pek mümkün değildir. VAG grubundan aşikâr olduğumuz 1.5 litrelik turbo benzinli motor 150 beygir güç, 250 NM tork üretiyor. Audi Q3 Sportback’in yapınak verisi 0-100 hızlanma süresi 9.5 saniyedir. Biz testimizde bu kıymeti X olarak ölçtük. Q3 Sportback her ne kadar Spor bir vasıta olsa da boyutları büyük ve haliyle ağır bir vasıta. Aracın ağırlığına ve motorun gücüne bakılırsa aracın performansı oldukca iyi. Yakıt tüketiminden bahsedecek olursak; Audi Q3 Sportback yapınak verisine bakılırsa 100 kilometrede averaj 5.9 litre yakıt tüketiyor. Bu aracı almayı düşünenler için tüketimin sakin kullanımda 7-8 litre bandında olacağını belirtmek isteriz.
Genel olarak sürüşten bahsedecek olursak; Aracın içerisi geniş ve ferah, direksiyon simidi güzel hissettiriyor. Konfor üst düzeyde. Yol tutuşu da oldukca güzel. Vasıta SUV olduğundan haliyle yüksek. Bu sebeple yol tutuşu, rüzgar sesi şeklinde fena durumlar düzgüsel karşılanır fakat Audi Q3 Sportback’te bu sorunlardan hiçbirini görmedik.
2.El Audi Q3 İlanları

Bir cevap yazın