Audi Elektrikli Q8 e-Tron 2024 Tanıtıldı!

Audi’nin göz bebeği elektrikli Q8 e-Tron daha çok menzil ve daha süratli şarj süresi ile geliyor.

Yeni yıla tekrardan doğan Audi e-Tron, 2024 için elektrikli Suv’u artık Q8 e-Tron olarak adlandırılacak. Audi, bu araca yeni model yılı için çeşitli güncellemeler de verdi. Bunlar, önceki sürümden daha çok menzil elde eden daha büyük bir pil paketini içeriyor. Ek olarak, daha iyi elektrik verimliliği için daha iyi aerodinamik geliyor. Bunun yanı sıra güç aktarma organları bileşenleri de ufak güncellemeler ile geliyor.
2024 için Q8 e-Tron, önceki model yılıyla aynı elektrikli güç aktarma sistemi serisine haiz. Buna karşın pil daha süratli şarj oluyor. Bununla birlikte dış tasarımda küçük değişimler var. Bununla beraber yeni elektrikli Suv’un iç tasarımı artık daha çevre dostu malzemelerle geliyor.
 
Daha İyi Aerodinamik ile Tasarımda Minik Değişimler
 

 
Tüm 2024 model yılı değişimleri, Sportback de dahil olmak suretiyle Q8 e-Tron serisinin tamamında görüyoruz. Önceki senenin yüksek performanslı S e-Tron’u bu yıl için SQ8 e-Tron oldu.
Ön ve arka tampon, benzersiz bir petek deseni ile gelen ön ızgara yeni bir görünüme kavuşuyor. Jantlar ise pek alacalı! Bu tekrardan şekillendirilmiş ızgara üstünde bir ışık çubuğu bulunuyor ve yeni alaşım jantlar bu Suv’un genel görünümünü iyileştiriyor.
 
Q8 e-Tron’daki tasarım güncellemeleri, yalnızca görünüm odaklı değil. Bunlardan birkaçı ek olarak aerodinamiğini geliştirmeye destek oluyor. Bu Suv’un alt kısmına monte edilen daha büyük tekerlek spoileri, tekerleklerin etrafındaki hava akışının yönlendirilmesine destek oluyor. Ek olarak halihazırda otomatikman kapanan elektrikli panjurlara haiz olan ön ızgara ile bir ilke imza atılıyor. Artık kendinden contalı bir sistemle geliyor. Tüm bu değişimler, Q8 e-Tron’un Sportback modelinin aerodinamik katsayısını 0.26’dan 0.24 cd’ye yükseltiyor. Ek olarak Suv modeli için 0.28’den 0.26 cd’ye yükseltiyor.
 
Aynı Güç Fakat Daha Büyük Pil ve Daha Fazla Menzil
 

 
2024 yılı için Q8 e-Tron’un çift motorlu elektrikli güç aktarma organlarında herhangi bir değişim göremiyoruz. Sportback ve SUV, Boost modunda 492 lb-ft tork ile 402 beygir gücü üreten aynı kurulumla devam ediyor. 0-60 MPH, elektronik olarak sınırı olan 125 MPH hız ile 5,6 saniyede geliyor.
Sportback ve SUV ikilisinin yüksek performanslı versiyonları daha kuvvetli üç motorlu elektrikli aktarma organıyla devam ediyor. Fakat SQ8 e-Tron için işler aynı kalıyor. Bu kurulum, Boost modunda 475 beygir gücü ve 718 lb-ft tork üretiyor ve 4,5 saniyede 0-60 MPH’ye ulaşılıyor.
Bu model yılı için en büyük vurgu, kapasitesi 114 kWh’ye yükselen sadece gene de eski modelin 95 kWh pil takımının alanına uyan yeni pil ekibi oluyor. EPA hemen hemen yeni Q8 e-Tron’u kontrol etmedi. Sadece Audi, Avrupa WLTP döngüsüne dayalı olarak daha çok menzil vaat ediyor. Q8 E-Tron SUV için menzil 330 mile çıkarken, Sportback için 343 mile çıkıyor. SQ8 e-Tron serisi, SUV için 284 mil ve Sportback için 295 mil ile 2024 için daha çok sürüş menzili ile geliyor.
Daha büyük pil takımının kısaca sıra, 2024 Audi Q8 e-Tron için daha çok menzil, yenilenen elektrik motorlarından geliyor. Yenileri daha çok bobin alıyor. Aynı oranda akım için daha büyük bir elektromanyetik alan oluşturuyor. Bu, verimliliği artırıyor. Ek olarak tork çıkışını da arttırıyor.
Bir süratli şarj aletine bağlandığında Q8 e-Tron’un şarj süreleri de bu yıl için azaldığını görüyoruz. En yüksek şarj oranı 150 kW’dan 170 kW’a kadar çıkıyor. Bu, daha büyük pil paketinin 31 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e çıkarılmasını sağlıyor. Beraber verilen 11 kW şarj aletinin tam şarj olması 11 saat 30 dakika sürecek. Ek olarak isteğe bağlı 22 kW şarj aleti bu süreyi bir tek altı saate düşürülebiliyor.
 
Çevre Dostu, Teknoloji Yüklü Bir Kabin
 

 
Audi, yeni Q8 e-Tron ile çevreyi korumakla fazlasıyla ilgili görünüyor. Kabini, yalıtım, sönümleme ve hali kaplama için birçok geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılmış. Gösterge panelindeki yeni “Teknik Katman”, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış. Antrasit renkli malzemeyle sunuluyor. Ek olarak Spor Koltukların döşemesi bileşik deriden ve plastik şişelerden, tekstillerden ve elyaf kalıntılarından meydana getirilen Dinamica adlı yeni bir mikrofiber malzemeden geliyor.
Çevreye karşı nazik olmanın kısaca sıra, Q8 e-Tron’un iç dizaynı da yolcularını şımartmaya devam ediyor. Bununla beraber teknoloji açısından, gene de 8.1 inçlik bir birimin üstüne oturan 10,1 inç dokunmatik bilgi-eğlence sistemine haiz çift ekranlı kurulumuyla geliyor ve ikincisi çoğunlukla iklim ayarları için kullanılıyor.
Türkiye’ye hususi 2024 Q8 e-Tron serisinin fiyatlandırması şimdilik merak mevzusu.
Audi Fiyat Sıralaması 

Bir cevap yazın