Aselsan ve Karsan’dan Yerli ve Ulusal Elektrikli Minibüs

Türkiye’nin yüksek teknolojili mobilite çözümleri sunan markası Karsan, ASELSAN’la çağdaş ve çevreci ulaşım için yerli ve ulusal iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında Karsan, e-JEST modelini ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretecek. Tam bağımsız tedarik zinciri ekosistemi için batarya sistemi de ülkemizin akü, batarya ve pil ihtiyacını ulusal olarak karşılayan ASPİLSAN Enerji tarafınca üretilecek.
‘Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde’ olma vizyonu ile ileri teknolojili mobilite çözümleri sunan ve e-JEST modeliyle Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının iki yıl üst üste önder markası olan Karsan, yeni iş birliğiyle hedef büyütüyor. Markanın 2018 senesinde lanse ederek 2019 yılı başlangıcında yollarla buluşturduğu ilk elektrikli modeli e-JEST, ASELSAN’la meydana getirilen iş birliği kapsamında yerli ve ulusal batarya ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. Antak kalma kapsamında Karsan, yeni e-JEST modelini ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretecek. Yerli ve ulusal elektrikli çekiş sistemi olarak, 65 kWh kapasiteye haiz batarya, 70 kW güce haiz elektrik motoru, motor sürücüsü, vasıta denetim bilgisayarı, sürücü görüntüleme paneli ve şarj denetim ünitesi yer alacak. Tam bağımsız tedarik zinciri ekosistemi için batarya sistemi de ülkemizin akü, batarya ve pil ihtiyacını ulusal olarak karşılayan ASPİLSAN Enerji tarafınca üretilecek. Aşağı açılır kayar camın yer almış olduğu e-JEST versiyonu, sağlamış olduğu konfor ile gene ön plana çıkacak. İki adedi katlanır olmak suretiyle toplamda 12 tane koltuk sayısına haiz olacak Karsan e-JEST’ler, ASELSAN süratli şarj altyapısı ile ortalama bir saatte şarj olacak.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, üretilecek yerli ve ulusal elektrikli araçlar için şu değerlendirmede bulunmuş oldu: “ASELSAN mühendislerinin ulusal imkanlarla geliştirdiği teknolojiler ülkemizin lüzumlu görmüş olduğu her alanda yetkin ürünlere dönüşüyor. Askeri alanda kendini kanıtlama etmiş bir şirket olarak, komuta-kontrol, güç elektroniği, motor denetim ve vazife bilgisayar sistemleri şeklinde mevzularda haiz olduğumuz informasyon birikimi ve deneyimlerimizi elektrikli vasıta sektörüne aktardık. Yerli ve ulusal elektrikli vasıta sistemlerinin yaygınlaşarak vatanımızda bu mevzuda bir ekosistemin oluşması için çalışıyoruz. Bunun için bizleri Endüstri İşbirliği Projeleri (SİP) ile teşvik eden Endüstri ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.”

ASELSAN ile yaptıkları anlaşmanın son aşama mühim bulunduğunu vurgulayan KARSAN CEO’su Okan Baş, “KARSAN olarak tüm proje ve iş birliklerimizle geleceğin teknolojilerine öncülük ediyor, toplu ulaşım alanındaki çözümlerimizi bu bakış açısıyla şekillendiriyoruz. Avrupa’nın değişik vatanlarında yüzde 100 elektrikli araçlarımızla hizmet vererek ülkemizi temsil ediyoruz. Şimdi de Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının iki senedir üst üste lideri olan KARSAN e-JEST modelimizin ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış yeni versiyonunu üretiyoruz. Türkiye’de çağdaş ulaşım dönüşümü anlamında, böylesine örnek bir çalışmaya imza attığımız için son aşama gururluyuz. Bu adımımızın; benzer iş birlikleri için emsal teşkil edeceğine inanıyorum” dedi.

Bir cevap yazın