Arka da güvenlik kemeri yok muayeneden geçer mi?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Muayene araçların güvenliği için oldukça mühim kriterlerden birisidir. Her aracın 1 yada 2  senede bir muayeneye girmesi ve lüzumlu kontrollerin sağlanması gereklidir. Bu kontroller içinde dirimsel ehemmiyet taşıyan güvenlik kemeri benzer biçimde birçok yer denetim edilir. Son zamanlarda  ise en fazlaca sorulan sorular içinde, arkada güvenlik kemeri yok muayeneden geçer mi diye bir fazlaca sual gelmektedir.Muayene istasyonlarının belirlediği bazı kurallar vardır. Bu kurallar içinde otomobillerde bulunan güvenlik kemerlerinin detaylı bir açıklaması mevcuttur. Buna nazaran belirli bir yıldan önceki araçlarda arkada güvenlik kemeri olmaması , muayeneden geçmediği anlamına gelmemektedir. Bu yıllara ilişkin olan araçların ön güvenlik kemerlerinin sorunsuz şekilde emek vermesi gereklidir ki muayeneden geçebilesiniz.Arka güvenlik kemeri zorunlumu ?
1993 modelinden daha ilkin üretilen birçok araçta yapınak çıkışı arka güvenlik kemerleri bulunmamaktadır. Bu yüzden muayeneden geçebilmektedirler. Siz değerli üyelerimizin de 1993 altı aracınız var ve arka tarafta güvenlik kemeri yoksa , muayene esnasında herhangi bir işlem yapılmaz ve bu durumdan etkilenmezsiniz.CEVAP: Aracınız 1993 model altıysa Muayeneden geçer.
Aracınız bir klasik ise ve 1993 modelden eski ise gönül rahatlığı ile muayene istasyonuna gidebilirsiniz. Bu durumda belirli bir rapor vardır ve kesinlikle aksi işlem uygulanmamaktadır. Fakat bazı eski model sahipleri bu durumda vasıta muayeneden kalmasın diye , arka koltuklara da güvenlik kemeri taktırabilmektedirler. Meydana getirilen bu davranış , ciddi anlamda güvenlik için meydana getirilen güzel bir adımdır. Fakat bu şekilde bir zorunlulukta bulunmamaktadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir