Arazi Jiplerinin Japon Efsanesi: Suzuki Jimny nasıl bir arabadır ? alınır mı ? kullanıcı yorumu

1970 yılından beri üretilen, basitliği ve sağlamlığı ile serüven arayanların gözdesi bir minikle beraberiz! Bu hünerli Japon üçüncü nesliyle 1997 yılından beri aramızdaydı. Artık dördüncü nesliyle aramızda olan Jimny’nin özelliklerine yakından bakalım…

Dördüncü nesil Jimny’nin görüntülerini ilk olarak 2017 yılının Ağustos ayında görmüştük. Aynı senenin Mayıs ayında da aracın üretimi başlamıştı. Önceki nesillerinin aksine dördüncü nesil Jimny, bir tek Suzuki’nin Kosai tesislerinde üretiliyor.

Geçmişten Esintiler…

Jimny, baştan aşağı Retro akımına uygun olarak tasarlanmış. Esasen aracın tasarımının seneler içinde hep özüne bağlı kalmış olarak değiştirilmiş olduğu ve geliştirildiğini gördük. Ön tarafta yerden yüksekliğinin de etkisiyle tamponun kısa tutulduğunu görüyoruz; ek olarak beden rengi değil renksiz plastik olarak bırakılmış. Üst bölümde beş delikli havalandırma kanalı tercih edilmiş. Bu seçim normal olarak ki geçmişe bir gönderme durumunda. Ön kısımdaki kim bilir en “ilerici” unsur farlar olmuş. LED tek teknolojili olmaları yardımıyla gece sürüşleriniz son aşama rahat olacaktır.

Profilde küçük Japonun kutu formlu Retro tasarımı daha belirgin şekilde görmek mümkün. Ek olarak çıkık ve plastik çamurluklar hem aracın kaslı görünmesini elde etmiş; hem de iz genişliğini arttırarak aracın arazide ve yolda yol tutuşunu arttırmış. Ek olarak unutulmamalı ki Jimny üç kapılı bir vasıta. Arka bölümde 80’li ve 90’lı yılların jiplerinde gördüğümüz çıkık stepnelik kısmı ilk dikkati çekiyor. Stop lambaları geçmiş nesillerdeki benzer biçimde aracın en alt kısmına yerleştirilmiş ve arka tampon tıpkı ön tampon benzer biçimde yerden yükseklik için kısa tutulmuş. Bir başka mühim detay da bagaj kapağının yukarıya doğru değil de sağ tarafa doğru açılıyor oluşu olmuş.

Samimi ve İşlevsel İç Mekan

İç mekan da tıpkı dış kısım benzer biçimde köşeli ve maskülen bir tasarıma haiz. Retroluğu açıkta bırakılan somunlar, yolcu için yerleştirilen tutamak ve uzun vites topuzunda görmek mümkün. Bununla beraber aracın güncelliğini hissettirecek donanımlar da yerleştirilmiş. 7 inç boyutundaki multimedya sistemi buna en güzel örnek. Dijital ve otomatik klima sistemi de zira konforu arttıran bir başka detay olmuş.

Sağlamlık ve Doluluk

Jimny devletimizde bir tek tek motor, tek şanzıman, tek çekiş sistemi ve donanım ile satılıyor. 1.5 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motor 102 Ps güç ve 130 Nm torka haiz. Bu motora 4 ileri tork konvertörlü tam otomatik şanzıman ve All Grip Pro dört çeker sistemi birlikte rol alıyor. Her ne kadar atmosferik motor-tam otomatik şanzıman-dört çeker sistemi yakıt tüketimi için dezavantaja haiz olsa da Jimny, 1110 Kilo’lık ağırlığı ile averaj 7.5 litrelik tüketim değerine haiz.

Tek donanım seviyesi olan GLX’te bir arazi aracın beklemeyeceğiniz donanımlar mevcut. Yokuş kalkış ve iniş destek sistemi, Şerit takip sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, Sınırı olan kaydırmalı diferansiyel, Hız sabitleme ve sınırlama sistemi, Otomatik-dijital tek bölgeli klima, USB ve Bluetooth girişli multimedya sistemi, Far sensörü ve otomatik far yükseklik ayarı, Isıtmalı ön koltuklar, LED ana farlar ve far yıkamayı standart olarak sunuyor.

Otomotiv sektörü ile ilgili en güncel bilgilere anında ulaşmak için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona tıklayarak Jimny’nin avantajlı tutarları için fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın