Araçlar Benzin Işığı Yandıktan Sonrasında Kaç KM Gider

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Otomobillerimiz üstündeki sistemler teknolojiye bağlı olarak her geçen gün değişiyor. Eskiden yalnızca deponun içinde kalan yakıt miktarını gözlemleyebiliyorken günümüzde ise içindeki kalan yakıtla averaj kaç KM gidebileceğimize kadar detay bilgilere ulaşabiliyoruz. Aracınızda yakıt lambası yanmadan derhal ilkin averaj kat edebileceğiniz yol miktarını gözlemleyip ona nazaran hareket edebilirsiniz. Peki, buna hakikaten güvenilir mi, eski tip araçlarda ne kadar yol yapabilirim? Gelin aklınızda sual işareti kalmadan mevzuyu detaylıca ele alalım.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Aracınız Oldukca Yakıyorsa Sebepleri ve Çözümleri Nedir?Yakıt Işığı Yandıktan Sonrasında Kaç km Gidilebilir?En merak ettiğiniz suali en başta açıklayarak aklınızdaki sual işaretini giderip mevzuyu ondan sonra detaylandırılalım. Günümüz araçlarında eğer yakıt lambanız yanmışsa motor tipinden bağımsız olarak şu demek oluyor ki dizel ya da benzinli fark etmeksizin averaj olarak 80 KM gidebilmesi yönünde tasarlanmıştır. Bir rivayete nazaran Avrupa da 2 benzinlik arasındaki en uzun mesafe 80 KM olarak ölçülmüş. Lamba sonrası gidebileceği yol da yolda kalmaması üstüne dizayn edilmiştir. Peki, bu sayı hepimiz için ne denli inandırıcı. Hakikaten 80 KM yol gidebilecek miyiz?
Aracımızdaki yakıt tüketimi tamamen bizim ondan beklentilerimiz, istediğimiz güce nazaran değişkenlik göstermektedir. Mesela, oldukça sakin kullanım sergileyen, gaza ani yüklenmelerde bulunmayıp fren pedalını oldukça fazla kullanmayan ve kliması kapalı konumda bulunan bir otomobil kullanıcısı lamba yandıktan sonrasında 70-80 KM yol kat edebilir.
 Fakat sürekli aracına ani gaz verip, klimayı sonuna kadar açan ve otomobil kullanımlarında durmadan şerit değiştirerek yüksek hızda otomobil kullanan bir kullanıcı yakıt lambası yandıktan sonrasında averaj olarak 50-60 KM yol gidebilir. Şu demek oluyor ki ayni iki arabayı ele alıp içine aynı oranda yakıt koyarsak ikisi arasındaki kullanım değişik sebebi ile neredeyse iki katı yol yapabilmesi mümkündür. Doğal olarak bizim otomobil özelindeki kullanım şeklimizde haricinde bir de otomobilimizin arızası sebebi ile fazla yakıt yakması sonucunda da kat edebileceğimiz mesafe değişebilir.Önerimiz, mümkün olduğunca deponuzu çeyrek altına düşürmeyin. Bu hem sizi yolda kalma riski ile karşı karşıya bırakır hem de deponuzun alt tarafındaki pisliklerin çekilip otomobil performansınızın düşmesi, ya da şamandıranın boşa depoya çarpıp kalibrasyonunun bozulması benzer biçimde değişik türdeki arızalara niçin olabilir. 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir