ARACINIZIN EGSOZUNDAN BEYAZ DUMAN VEYA SU ATIYORSA ?

EGSOZUNDAN BEYAZ DUMANAraç sahiplerinin beyaz duman veya damlayan su ile ilgili soru işaretleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Arabaların egsozlarından atan buhar veya damlayan su özellikle lpg li araçlarda bu biraz daha fazladır.Silindir kapak contası yanık ise ;
Silindir kapak contası yanık olursa egzozdan beyaz duman veya su atar.

Silindir kapak contasının yanık olduğunu anlamak için ;

a-) Aracınızın sürekli su eksiltiyor olması gerekir,

b-) Araç çalışırken radyatör kapağını ve yedek su bidonunun kapağını açtığınız zaman suyun dışarı fışkırdığını veya fışkırmaya çalıştığını görürseniz veya suyun dışarı taştığını, sürekli baloncuk yaptığını görürseniz contanız yanmış demektir.


c-) Aracı soğukken ilk çalıştırdığınızda yalnız bir dakika sonra (yani araç ısınmadan) radyatör hortumlarını elinizle sıkıp bakın. Eğer hortumlarda genleşme veya sıkışma hissederseniz yine contanız yanıktır ve pistonların sıkıştırdığı kompresyon radyatöre ve hortumlarına geliyor demektir.

d-) Motor yağ çubuğunu çıkarıp yağa baktığınızda motor yağının renginde değişiklik görürseniz, yani yağın rengi tıpkı sofrada yenilen tahin gibiyse veya yoğurt pekmez karışımı bir renk almışsa yine contanız yanmış ve su motor yağına karışmış demektir.e-) Radyatör suyunun içinde yağlanma veya direk olarak rengi bozulmuş bir motor yağı nın suyla karışmış halinde görürseniz yine contanız yanmış ve bu defa da motor yağını radyatöre karıştırmış demektir.
Silindir kapak contanızın yanmış olması için yukarıda saymış olduğum sorunlardan en az bir veya bir kaçının bulunması gereklidir. Eğer ki, bu sorunların hiç biri yoksa ve egsozunuzdan beyaz duman çıkıyorsa hava da soğuksa bunu sorun etmeyin, silindir kapağınızda veya contasında hiç bir sorun yok demektir. O buhar veya su havanın soğuk olmasından dolayı, egzozdan çıkan yanmış gazların da sıcak olarak çıktığı içindir, mesela tıpkı soğuk havada ağzınızdan çıkan buhar gibi.

Bir cevap yazın