Arabanın Alt Ekip Parçaları Nedir?

Bir çok vakit otomobil alt takımları terimini duyuyoruz. Peki ya bu alt ekibi terimi nedir? Otomobilde alt ekip dendiğinde hangi parçaları kapsıyor? Gelin hep beraber alt ekibi kapsayan otomobil parçalarını inceleyelim…
Alt Ekip Parçaları Önemi Nedir?
Alt takımlar otomobillerin en yaşamsal parçalarını kapsar. Şu sebeple aracınız sürüş halindeyken devamlı olarak alt takımlar hareket eder. Örnek verecek olursak, Süspansiyon, Z-Rot ve dönemeç lastiği şeklinde bir ekip parçalar sürüş esnasında devamlı olarak çalışır. Bilhassa lastiği etkileyen ön takımlar ve arka takımlar yaşamsal ehemmiyet taşır. Gerek aracınızın düz gitmesini gerekse yol tutuş performansını elde eden otomobilinizin şasisi doğrusu alt takımlardır. Aracınızı denetim ettirmeniz hem aracınızın hem de sizin güvenliğinizi sağlarken, keyifli sürüş yapmanızı elde edecektir.
Alt Ekip Parçaları Neleri Kapsar?

Amortisör,
Salıncak
Aks körükleri,
Dingiller,
Amortisör takozları,
Egzoz sistemi,
Fren balataları,
Lastikler ve jantlar,
Direksiyon kutusu,
Tablalar,
Rotiller,
Diferansiyel
Şanzıman kutusu,
Motor ve şanzıman takozları,
Rot kolları ve başları 

Rot Başı

Rot başının görevi, direksiyon kutusundan gelen dönme hareketini tekerleğe aktarmaktır. Bu parçada öteki tüm ön ekip elemanları şeklinde bozulduğunda boşluk oluşturur. Ön takımda boşluk fark ederseniz bir an ilkin servise gitmeniz gerekir. Aksi halde kopan rot başı, direksiyon hakimiyetinizi kaybetmenize sebep olacaktır.
Fren Balatası
Balatanın görevi, fren diskini sıkıştırarak durma sağlamaktır. Fren balataları zaman içinde aşınarak incelir. Balata kısmı bittiğinde vasıta durma görevini tam anlamıyla yerine getiremez. Bu sebeple fren balatalarının kontrolü yapılıp belirli periyotlarla değiştirilmelidir.
Fren Diski

Fren diski, otomobillerin durmasını elde eden temel elemanlardan biridir. Balata disk aynasını sıkıştırır. Vasıta durur. Fren diski zaman içinde eskir ve çatlar. Bu durum fark edilmez ise fren diski kırılıp tekerin kilitlenmesine sebep olur. Bilhassa yüksek hızda bu şekilde bir durum gerçekleşirse büyük facia oluşabilir.
Salıncak

Alt rotil otomobillerin büyük bir çoğunluğunda salıncakta bulunmaktadır. Salıncak ise bazı otomobillerde 2 tane bulunur. Salıncağın görevi; otomobilin tekerleğinin bağlı olduğu taşıyıcının traverse bağlantısını sağlar.
Arabam Garaj
Aracınızı Kendiniz Onarım Edin

Bir cevap yazın