Apple CarPlay Otomobil Üreticileri Tarafınca Kullanılacak Mı?

Apple tarafınca geliştirilen yeni sistem sektörün hedeflerini altüst edebilir. Apple Haziran ayında düzenlemiş olduğu WWDC etkinliğinde yeni CarPlay’i duyurdu. İOS 16’yla beraber şirket, CarPlay’in artık tüm ekranları denetim edeceğini ve otomobilden anlık veri alacağını belirtmiştir. Böylelikle aracın tüm ekranlarda yalnız Apple işletim sistemi karşımıza çıkacaktır. Otomobil üreticilerinin yerleşik sistemi görünmeyecektir. Bu içeriğimizde sizlere Apple CarPlay sisteminden bahsedeceğiz.
Bu durum her insanın aklında normal olarak sual işaretleri oluşturmakta. Özelliklede otomobil üreticileri için yazılım alanında milyon dolarlık bir potansiyel bulunurken bu biçim bir hareket onların mevcut hedeflerini engelleyecektir. Ek olarak her araca aynı sistem uygulanırsa araçlar arasındaki teknoloji farkı da giderek azalacaktır.

İşte Yeni Nesil Apple CarPlay
Bugüne dek bu sistemi araçlarında sunmayı taahhüt eden üretici bulunmadığı düşünülmekte. Fakat teknoloji devi tanıtım esnasında birçok otomobil üreticisinin logosunu kullanarak çalıştıklarını belirtmiştir. Öyleki ki Mercedes-Benz sözcüsü Andrew Brudnicki, verdiği bir röportajında şirketle bu alanda çalıştıklarını doğrulamıştır. Şu anda ise Android Automotive oldukça çok kullanılmaktadır. General Motors, Renault, Nissan, Mitsubishi ve Polestar şeklinde markalar tarafınca kullanılmakta olan sistem, şirketlerin hazır bir altyapı üstünden kendi sistemlerini oluşturmalarını sağlamaktadır.

Apple, yeni nesil CarPlay sistemini 2022 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) esnasında tanıtılan bu yeni kurulumla vasıta entegrasyonu ve kişiselleştirme açısından oldukça daha çok işlevsellik kazanacağı belirtilmiştir. Apple’ın sistemle uyumlu araçlarının duyurularını 2023’ün sonuna doğru yapacağını altını çizmeliyiz. Bazı markalar mevcut CarPlay ve Android Auto işlevlerini ürün programından geçici olarak kaldırmıştır. BMW’de dahil olmak suretiyle teknoloji odaklı seçenekleri kaldırmak zorunda kalmıştır. CarPlay’in oldukça fazla işlevsellik kazanma durumu sıkça belirtilmiştir. Hem de ara yüzünün iPhone kullanımıyla aynı olacağı da belirtiliyor.
Sadece Apple CarPlay’in yeni sürümünde markadan markaya değişen bir farklılık olması beklenmemektedir. Son olarak her ne kadar Apple tarafınca gösterilmekte olan özgürlük kısıtlı olsa da birden fazla otomobil sahibinin Android Automotive yerine CarPlay işletim sistemini tercih edeceğini söyleyebiliriz. Bu mevzu hakkında sizin düşünceleriniz neler? Bizlerle bu mevzu ile alakalı fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
Arabam Kaç Para
TRİNK SAT
 

Bir cevap yazın