Anti Lag Sistemi (ALS) Nedir?

Ralli araçlarından alışkın olduğumuz egzoz seslerinin sebebini hep merak etmişizdir. Otomobil tutkunları için oldukça keyifli olan bu seslerin deposu ise Anti Lag sistemi denilebilir. Bu sistem ne işe yarar sorusuna yazımızda yanıt vermek istedik.
Anti Lag Sistemi
Turbo beslemeli araçlarda, turbonun ebatlarına bağlı olarak güç eksikliği meydana gelebilir. Bu durumun adı ise turbo lag olarak bilinir. Alt devirlerde silindirlerden atılan egzoz gazı basıncının düşük olması sebebiyle yeteri kadar dönemez. Ve bundan dolayı de istenilen taze hava emişini gerçekleştiremez.
Bunun sonucu olarak da güç ve tork eksikliği meydana gelir. Motor bir nevi atmosferik beslemeli şeklinde çalışır. Günümüz içten yanmalı motorlarının büyük bir kısmında ise; turbo besleme sistemi en iyi ihtimalle 1.200-1.800d/d aralığında devreye tam anlamıyla girebiliyor. İşte bundan dolayı de belirtilen devirlerin altında, güç eksikliği sonucu aracın çekişinde hissedilir bir ağırlık hissedilebiliyor. Sadece bu düşük motor devirleri, günümüz turbo teknolojisinin ne kadar ileriye gittiğini de gösteriyor.  Eskiden bu gecikmeler oldukça rahatsız edici boyutlarda yaşanıyordu.

Anti Lag Sistemi Günlük Otomobillerde Niçin Yok?
Güncel yol araçlarında bu sistem standart olarak yer almaz. Fakat yarış araçlarında durum birazcık daha değişik. Düşük hacimli motorlardan turbo yardımıyla yüksek güç elde eden bu araçlar, anti lag sistemine gereksinim duymaktadır. Frenleme yapıldıktan sonrasında tam gücüne gereksinim duyan araçlarda alt devirlerde de turboyu etkin halde tutan Anti Lag sistemi kullanılır.
Bu sistem ilk olarak 1980’li yıllarda turbo beslemeye haiz Formula 1 araçlarında kullanılmıştır. Ondan sonra ise Toyota öncülüğünde Ralli araçlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Anti Lag Sistemi Ne Sağlıyor?
Anti Lag sistemi turbo boşluğunu minimum seviyeye indirmektedir. Sadece ateşlemeden meydana gelen gecikme sonucunda meydana gelen yanma ile ortaya çıkan ısı, turbo, piston ve subapların ömründen almaktadır.  Kısaca bu sistem ile aracın aksamları daha acele yıpranır. Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde bu sistem günlük araçlarda değil yarış araçlarında yer verilmiştir. Yarış araçlarında da motor ömrü uzunluğu beklenmediği için onlar için uygundur.
Arabam Garaj
İkinci El Vasıta İlanları

Bir cevap yazın