Alman Otobanlarında Niçin Hız Sınırı Yok?

Autobahn, otoyolun Almanya versiyonudur. Federal kontrollüdür fakat bir çok bölgelerinde ve alanlarında hız sınırı yoktur. Yolun hız sınırı yalnızca belirli alanlar için mevcut olsa da bir çok bölge için yalnızca tavsiye edilen bir hız sınırı vardır. Birçok otomobil yasal hız sınırını kolaylıkla aşabilmektedir. Sadece etkili maddi cezalar, sürücülerin sürüşlerimde büyük rol oynamaktadır. Hız sınırlarının en mühim mevzularından biri; ihtimaller içinde kaza risklerinin en aza indirilmesidir. Bu yüzden otobanlardaki ve öteki yollardaki hız sınırları oldukça önemlidir. Bilhassa azca gelişmiş ülkeler ve sürücülerin kuralları umursamadığı ülkelerdeki ceza sistemleri daha çok katı ve caydırıcı olmak zorundadır. Hız sınırı olmayan yollar, bilgili sürücüler ve gelişmiş ülkeler için oldukça eğlencelidir. Sadece gelişmemiş ve bilinçsiz toplumlar içinde intihardır. Otobanda hız sınırı olmamasına ve ne anlama geldiğine bu içeriğimizde göz atalım. Alman Otobanlarında Niçin Hız Sınırı Yok? Otobanda hız sınırı olmamasına ve ne anlama geldiğine bir göz atalım. 
Otobanda Niçin Hız Sınırı Yok?

Otoban, Almanya’da ve Avusturya ve İsviçre de dahil olmak suretiyle öteki Avrupa vatanlarında federal olarak izlenen bir yol bağlantı bölgesidir. Ek olarak otoban sistemi ve rotaları, ilk olarak Almanya’da tanıtılmıştır. Almanya’daki otoban ağının toplam uzunluğu ortalama 13 bin 191 kilometredir. Bu kilometre ve bir çok kasabada bir Alman Otobanı bağlantı olduğundan bu, bir çok insanoğlunun hız sınırı olmayan bir bölgeye erişimi olduğu anlamına gelir. Bazı bölgelerde hız sınırları olsa ve bu sınırlar, yola gore değişim gösterse de hız sınırı olmayan bölgelerde hız inisiyatifi tamamen sürücüye bırakılmıştır. Sadece hız sınırı olmasa da Alman hükümeti ve mahalli yöneticiler, kullanıcılara 130 kilometre hızı geçmemeleri mevzusunda tavsiye de bulunmaktadır.
Bununla beraber şehirleşmiş, standartların altında, kazaya açık yada yapım aşamasında olan alanlarda katı hız sınırları ve trafik kuralları uygulanmaktadır. Bu yüzden yalnızca insanları güvende tutmak için çeşitli trafik kuralları uygulanmaktadır. Ek olarak hız sınırı olsa da olmasa da sürücülerin araçlarını muntazam sürmeleri beklenmektedir. Hiç kimseye zarar vermemeleri için otoyollarda çok çok fazla sayıda güvenlik birimi bulunmaktadır. Kısa sürede Alman hükümeti tarafınca hız sınırları yerine getirilebilir. Sadece şuanda Almanya’nın belirli bölgelerinde tamamen rahat ve özgür bir halde vasıta sürülmektedir.
Hız Sınırının Olmaması Ne Demek?
Hız sınırının olmaması, kelimenin tam anlamıyla ne düşündüğünüz anlamına gelir. Sürücüler, dikkatli oldukları ve öteki sürücülere zarar vermedikleri yada çekince oluşturmadıkları sürece istedikleri hızda gidebilirler. Alman otobanı polis tarafınca devamlı olarak izlenmektedir. Bu yüzden sürücülerin dikkatli olması gerekiyor. Sadece para cezası ve cezalardan kaçınmak için uymanız ihtiyaç duyulan mecburi hızlar yoktur. Artı tarafta (mümkün olduğunca güvenli olmak için) Almanya çevresindeki otobanlar çoğu zaman yoğun sözü geçen bölgelerdedir.  Bu yüzden, çoğu zaman sürücülerin hızını yavaşlatan trafik sıkışıklığı vardır. Bu yüzden bir çok sürücü, istediği hızlara çıkamadan yoğun trafik ile karşılaşmaktadır. Bu da Alman Hükümetinin mantıklı bir güvenlik stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. Kanaatimizce kısa sürede Alman otobanlarına ve yollarına hız sınırı zorunluluğu getirilmesini bekliyoruz.
Alman Otobanı Özellikleri ve Farkları
“Alman Otobanlarında Niçin Hız Sınırı Yok?” adlı içeriğimizdeki son bölüm; Alman otobanının özellikleri ve farklarıdır. Malum ve alıştığımız yol yapısına gore oldukça değişik olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bunun en mühim sebebi; hız sınırı olmayan yerde kaza riskinin en aza indirilmesidir. Bu yüzden bilinenin aksine Alman otobanın kalitesi ve yapıları, Türkiye’deki otobanlara gore farklılık göstermektedir. Otoyolların inşası Nazi dönemine kadar uzanmaktadır. Alman otobanı; Avrupa’nın en uzun, Dünya’nın da 3. en uzun (ABD Birleşik Devletleri ve Çin’in arkasında) otoyol ağına haiz ülke yapmaktadır. Ek olarak binek araçlar, otoyollarda para ödememektedir. Sadece otoyollardan kamyon ve tırlardan ücret alınmaktadır.

Alman otobanlarındaki şerit aralıkları oldukça geniştir. Bu yüzden araçlar, çevresindeki araçlarla daha mesafeli ilerleyebilmektedir. Ek olarak devamlı olarak denetim edilen Alman otobanları, en üst düzey kalitede tutulmaktadır. Örnek olarak en sağ şeritte çukurlara, orta şeritte kamyonlardan düşen mandalina kasalarına yada tırların parçalanmış lastiklerine rastlamanız neredeyse mümkün değildir. Bilhassa üç tırın aynı anda sollamaya çıkıp, 80 kilometre hızla kaplumbağa yarışı yaptığını asla göremezsiniz. Ek olarak Alman otobanları tamamen ücretsiz bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.
Türkiye’de Otoyollardaki Hız Sınırı Kaldırılmalı Mı?
Türkiye’deki yollardaki hız sınırları kesinlikle kaldırılmamalıdır. Bunun en mühim sebebi; mevcud kurallara bile uyulmadığı vakit kuralsız bölgelerin insanlara daha çok zarar verecek olmasıdır.
Otoyollardaki Hız Sınırları ve Trafik Kuralları

Bir cevap yazın