Alkollü Vasıta Kullanma Önleyici Teknoloji Geliyor

Alkollü vasıta kullanma önleyici teknoloji geliyor. ABD’deki Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), ülkedeki araçların alkol önleyici sistemlere haiz olması talebinde bulunmuş oldu. Bu sayede ülkedeki trafik kazalarının büyük bir çoğunluğunu önlemeyi amaçlıyorlar. Bunu sağlayacak sistem sürücünün alkollü olup olmadığını anlayarak vasıta kullanmasını engelleyecek.
Her gün milyonlarca insan, trafikte kişisel araçlar ile seyahat yapıyor. Birçok değişik nedenle de trafik kazaları yaşanıyor. Kazalar bireylerin ölümüne ya da yaralanmasına yol açabiliyor. Dünya Sıhhat Örgütü’ne ilişik veriler dünyada her yıl ortalama 1.3 milyon insanoğlunun trafik kazaları sebebiyle yaşamını kaybettiğine işaret ediyor. Doğal olarak bu kazaların en büyük sebeplerinden biri de alkollü bir halde vasıta kullanmak. Alkol almış olan sürücüler sarhoşken vasıta kullandıklarında kendileri ile beraber birçok kişinin canını tehlikeye atıyorlar. Yeni teknoloji ile alkol nedenli kazaların önlenmesi temel hedef.
Alkol Idrak etme Teknolojisi ile Kazalar Azalacak

Alkollü vasıta kullanma yeni teknoloji ile tarihe karışması mümkün. Yeni alkol idrak etme sistemleri ile sürücülerin alkol seviyesini ölçmek mümkün olacak. Eğer vasıta kullanmaya uygun değilse tepki verecek. Böylece ihtimaller içinde felaketlerin önüne geçilmiş olacak. Güvenlik İçin Sürücü Alkol Idrak etme Sistemi (DADDS), bir sensöre haiz. Bu sayede sürücünün nefesini çözümleme ediyor. Ek olarak vitese yerleştirilen dokunmaya dayalı bir sistem de derinin altındaki kanı tespit ediyor. Eğer alkol içeriyorsa derhal uyarı veriyor.
Alkollü Vasıta Kullanma Önlemleri {Nasıl} Çalışıyor?

Son olarak Hyundai de geçen aylarda alkol nedenli kazaları önleyecek bir teknolojiyi tanıtmıştı. Cenup Koreli şirket otomobil kokpitine birçok sensör yerleştirdi. Böylece alkollü yada uykulu bir sürücüyü derhal algılıyor. Eğer algılarsa derhal araca müdahale ediyor. Böylece aracın kontrolünü eline alıyor. Alkol idrak etme sistemleri ile beraber dünya genelinde yüzbinlerce insanoğlunun yaşamını kurtarmak mümkün olacak. Doğal olarak bunun için b hızla gelişen teknolojinin hızla tüm ülkelere yayılması lüzumlu.
Alkollü Vasıta Kullanma Cezası 2022

Bir cevap yazın