Alkollü Vasıta Kullanma Cezası 2023

Vasıta kullanımı artık hayatımızın bir parçası. Bu sebeple vasıta kullanan sürücüler için süre içinde bir fazlaca düzenlemeler gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Alkollü vasıta kullanmak trafik güvenliğini için son aşama tehlikelidir. Alkollü vasıta kullanan sürücülerin dikkati zayıflar ve öteki kişilerin can güvenliğini tehlikeye atar. Bundan dolayı alkollü vasıta kullanan sürücü için herhangi bir kaza gerçekleşmezse bile ağır şekilde cezalandırılır. Belirli seviyede alkol almış kişiler para, ehliyete el koyma yada yargı cezası alır. Belirtmek gerekiyor ki alkollü vasıta kullanan her insana bu yaptırımlar uygulanmıyor. Bir tek belli bir promilin üstünde vasıta kullanan kişilere cezai işlem uygulanıyor. Ek olarak usul ve yasalara uygun olarak kullanıldıysa cezanın iptali mümkün. 2023 yılı alkollü vasıta kullanma cezası ne kadar?
2023 Alkollü Vasıta Kullanma Para Cezası Ne kadar?

Hususi vasıta ile 0.5 promil üstünde alkol seviyesi ile trafiğe çıkan kişilerin ehliyetine el konulur ve para cezasına çarptırılır. Ek olarak 1.0 promili geçmesi durumunda trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan adliyeye sevk edilir. Buna bakılırsa 2023 senesinde alkollü vasıta kullanma cezası ilk kere promili aşan sürücü için 4.064 TL para cezası ve 6 ay ehliyete el koyma cezası verilir. İkinci kere yakalanan sürücü içinse 5.096 TL ve 2 yıl kişinin ehliyete el koyma cezası verilir. Eğer sürücü üçüncü kez yakalanıyorsa, 8.190 TL‘nin yanında 5 yıl ehliyetine el konulur. Ek olarak her ceza 20 puan olarak yansır.
2023 Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadar?

Alkollü sürücülerin alkolmetreyi üfleme isteğini reddetmesi durumunda da sürücülere ceza kesilir. Güvenlik kuvvetlerinin alkolmetreyi üfleme isteğini reddeden ve sıkıntılı dakikalar yaşatan sürücülere 9.869 TL para cezası uygulanır ve 2 yıl süreyle ehliyetine el konur.
Alkollü Vasıta Kullanma Cezası Nereye Ödenir?
Alkollü vasıta kullanma cezası, öteki trafik cezaları şeklinde e-devlet üstünden ödenmektedir. Bunun haricinde vergi dairesi, PTT ve bazı anlaşmalı bankalara da ödeme işlemini yapabilirsiniz. Son olarak Gelir İdaresi Başkanlığının internet sayfası üstünden ödemelerinizi kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.
Yeterlik {Nasıl} Geri Alınır?

Ehliyetini geri almak isteyen sürücülerin en başta trafik ceza borcunun olmaması gerekiyor. İki yıl süreyle ehliyeti geri alınmış sürücüler, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi almak zorundadır. Beş yıl süreyle ehliyeti geri alınmış sürücüler ise psikoteknik testlerden geçer. Peşinden trafik cezasına karşı meydana getirilen itiraz mahkeme tarafınca kabul edilir ve ehliyetini geri alır. El konulmuş olan ehliyeti geri alma işlemleri hakkında daha çok informasyon almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Alkollü Vasıta Cezasına İtiraz Edebilir Miyim?
Alkollü şekilde vasıta kullanma cezası kesilmiş ve ehliyetine el konulmuş kişiler asla alkol kullanmamış olabilir. Alkolmetrede alkol gözükmesine karşın kan testinde tam tersi çıkabilir. Bu sebeple kan testi yaptırarak itirazınızı edebilirsiniz.

Trafik Cezaları: Yeni Zamlarla 2023 Trafik Cezası Sayıları

Bir cevap yazın