Alfa Romeo Tonale, Internasyonal Basına Türkiye’de Tanıtıldı!

Alfa Romeo markasının dönüşümünü işaret eden kompakt SUV’u Tonale’nin hibrit ve dizel motor seçeneklerinin lansmanı internasyonal basının da katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.
Alfa Romeo Türkiye Marka Direktörü Özgür Süslü’nün ev sahipliğindeki organizasyona; Alfa Romeo Global Pazarlama ve İletişim Başkanı Francesco Calcara ve Ürün Başkanı Daniel Guzzafame de katıldı.

Alfa Romeo, Tonale’nin Dizel ve Hibrit Alternatifleriyle Premium Pazardaki İddiasını Artıracak
Tonale’nin, 1.5 litrelik, 160 HP’lik Hibrit motorlu hususi serisi “Edizione Specile” temmuz ayında ön siparişe açılmıştı.
Tonale; Ekim ayından itibaren ise Sprint, Ti ve Veloce olmak suretiyle üç değişik donanım seviyesi dizel ve hibrit motor seçenekleri ile bayilerdeki yerini alıyor.
Alfa Romeo markasının DNA’sını tüm dünyaya tanıtmak için tasarlanan kompakt sınıftaki oyuncusu Tonale’nin hibrit ve dizel motor seçeneklerinin lansmanı Türkiye’de gerçekleştirildi. 1910 yılından bu yana sporcu DNA’sına sadık kalan ve otomotiv evveliyatına damga vuran modelleri hayata geçiren markanın dönüşümünü simgeleyen Tonale, teknolojik, yeni nesil ve minik hacimli motor alternatifleriyle Türkiye pazarında da iddialı bir devrin başlangıcını işaret ediyor. Stellantis birleşmesi sonrasında en fazlaca yatırım meydana getirilen markalardan kabul edilen Alfa Romeo, Jean-Philippe Imparato’nun önderliğinde grubun “global premium” markası olma nosyonuyla yükselişini sürdürüyor. Tonale, uygulanmaya başlanan iddialı stratejik plan dahilinde, Alfa Romeo’yu spor otomobil tutkunlarının fanatik olduğu bir marka olmanın ötesine taşımaya hazırlanan stratejinin ilk adımını oluşturuyor.

Jean-Philippe Imparato: “Alfa Romeo’nun Türkiye pazarındaki varlığının yeni ürün gamı ile daha da güçleneceğine inanıyorum. Tonale bu yolculuğun kilometre taşlarından biri olacak”
Türk basın mensuplarıyla hususi bir video bildiri paylaşan Jean-Philippe Imparato, Alfa Romeo’nun Türkiye’deki potansiyeline dair konuştu.
Imparato “Türkiye ise EMEA bölgesindeki en yüksek potansiyel pazarlardan biri ve Tofaş, Stellantis’in hem ticari hem de endüstriyel anlamda mühim bir ortağı. Türkiye Alfa Romeo için fazlaca mühim bir Pazar. Bundan dolayı Alfa Romeo Tonale’nin internasyonal lansmanını İstanbul’da gerçekleştirmekten kıvanç duyuyoruz. Alfa Romeo yeni ürün gamı ile Türkiye premium pazarında mühim oyunculardan biri olacak. Tonale de bu yolculuktaki mühim kilometre taşlarından ilki. Sizlere Tonale ile mükemmel bir etkinlik ve sürüş deneyimi temenni ediyorum” diye konuştu.

 Alfa Romeo Global Pazarlama ve İletişim Başkanı Francesco Calcara: “Türkiye, Alfa Romeo için Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’ndeki En Fazla Gelişme Potansiyeline Haiz Ülkelerden Biri”
Toplantıdaki konuşmasında Türkiye’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesindeki en büyük gelişme potansiyeline haiz pazarlar içinde olduğuna değinen Alfa Romeo Global Pazarlama ve İletişim Başkanı Francesco Calcara “1910’dan beri İtalyan Sportifliğini temsil eden Alfa Romeo, Stellantis grubunun “global premium” markası ve Tonale, küresel bir otomobil. Alfa Romeo Tonale, Avustralya’dan Japonya’ya, ABD’dan Çin’e, tüm global pazarlarda yer alacak. Bu sebeple de Avrupa ve Asya’nın buluşma noktası olan İstanbul, Tonale’yi tanıtmak için muhteşem bir yer.” diye konuştu.
“Alfa Romeo’nun ‘0’dan 0’a Stratejisinin İlk Ürünü Tonale Hybrid”
Calcara, “Alfa Romeo, yüzde 0 Elektrikli Araçtan 2027’de yüzde 0 emisyona” felsefesiyle aşama kaydediyor. Markamız karbon etkisiz olma yolunda otomobil endüstrisinin en süratli markası olmayı hedefliyor. 0 emisyona giden yolda markanın yol haritası fazlaca net. 2023 senesinde Tonale’nin şarj edilebilir hibrit versiyonu satışta olacak. 2024 senesinde ise markanın elektrikli motor gamının yanında ürün gamında yer alacak içten yanmalı motorları satışa sunacağız. 2025’te ise Alfa Romeo’nun ilk tamamen elektrikli modeli tanıtılacak ve plan dahilinde Türkiye pazarında da satışa sunulacak. 2027 yılından itibaren ise Alfa Romeo ürün gamının tamamı elektrikli olacak ve markanın 0 emisyon hedefine ulaşmış bulunduğunu göreceğiz” dedi.

Alfa Romeo Türkiye Marka Direktörü Özgür Süslü: “Alfa Romeo Markası Olarak; Önceliğimiz Hizmet Kalitesi ve En İyi Satın alan Deneyimi”
Türkiye’de kompakt SUV’ların Premium Otomobil Pazarı’nın yüzde 21,5’lik hisse ile en büyük segmentini oluşturduğunu söyleyen Süslü “Türkiye pazarının satın alan taleplerine ve vergi sistemine uygun minik hacimli motorları ile Tonale, pazarın en mühim segmentinde Alfa Romeo’nun iddiasını ortaya koyacak. Alfa Romeo markası olarak önceliğimiz satış adedinden ziyade hizmet kalitesi ve en iyi satın alan deneyimi. Bu yaklaşımımızı müşterilerimizin ödüllendirdiğini görüyoruz. Tonale’nin ürün gamına eklenmesi ile senenin ilk 9 ayında geçtiğimiz senenin satış rakamını geride bıraktık. Bu yıl sonunda ise geçtiğimiz senenin beş katından fazla satış adedine ulaşacağımızı öngörüyoruz. Özetle Alfa Romeo markası için Türkiye’de yeni ve büyümeye işaret eden bir dönem, Tonale ile başlıyor.” dedi.

İlk 100 Tonale, 15 Dakikada Tükenmişti
Özgür Süslü “Mart 2022’de ilk vizyonu meydana getirilen Tonale, Avrupa genelinde büyük ilgi görmüş oldu. Mart ayından bu yana Avrupa’da 20 bini aşkın sipariş almış olması coşku verici. Tonale’yi vatanımızda Temmuz ayında ön siparişe açtık. İlk 100 aracımızın, markamızın Online Satış Kanalı “online.alfaromeo.com.tr” üstünden 15 dakika şeklinde kısa bir sürede tükenmesi vatanımızda de modele olan ilginin göstergesi oldu. Ürün gamımıza dizel motor seçeneğinin ve ileriki dönemde şarj edilebilir hibrit versiyonların da iştirak etmesi ile pazarın pozitif reaksiyonunun daha da hızlanmasını bekliyoruz.” dedi. Süslü ek olarak “Tonale’nin, bugünden itibaren Sprint, Ti ve Veloce olmak suretiyle 3 değişik donanım seviyesi ve biri hibrit diğeri dizel olmak suretiyle iki değişik motor alternatifi bayilerdeki ve gene online satış kanalımızdaki yerini alıyor.” dedi.

Sınıfında 1.6 Litre Dizel Motora Haiz Tek Premium Model: Tonale
Özgür Süslü, Tonale’nin Premium pazarda sınıfında 1.6 litre dizel motora haiz tek model olarak ayrıştığına da değindi. Türkiye’de kompakt SUV pazarının yüzde 30’unu dizel motorların oluşturduğunu söyleyen Süslü “Dizel, Türkiye pazarı için ayrı bir öneme haiz. Pazar araştırmalarından da biliyoruz ki Türkiye’de otomobil satın alanların yüzde 50’sine yakını bir sonraki otomobil tercihlerini de dizelden yana kullanıyor. Bilhassa firmalar ve uzun yol yapanlar açısından Tonale’nin mühim bir alternatif olacağına inanıyorum.” dedi.
Alfa Romeo Ürün Direktörü Daniel Guzzafame: “Tüm Zamanların En Teknolojik Alfa Romeo’su Tonale, Markanın DNA’sını Teknoloji ve Elektifikasyonla Birleştirdi”
Lansmanda konuşan Alfa Romeo Ürün Direktörü Daniel Guzzafame ise “Tonale’yi büyük bir titizlikle tasarladık. Kalite, dayanıklılık ve teknolojik öğeleri içeren tüm geliştirmelerimizde 15 Bin saatlik sanal simülasyonlarla gerçekleşti. Sanal testlere ek olarak değişik noktalardaki yol şartlarında 4 milyon km vasıta yol testleri yapılmış oldu. Böylelikle Tonale’nin gerçek bir Alfa Romeo ve Premium bir SUV olmasını sağladık” dedi. Alfa Romeo Tonale’nin, segmentinde bir ilk olan toplam 22,5 inçlik 2 büyük ekrandan oluşan sofistike, smooth ve sezgisel bir kullanım sunan İnsan Makine Arayüzü’nden (HMI) oluşan yeni bir bilgi-eğlence sistemi sunduğuna da değinen Guzzafame “Tonale’de gösterge panelinin ortasında yer edinen geleneksel “teleskopik” tasarımıyla, otomobilin tüm verilerine ve otonom sürüş teknolojileri ayarlarına erişim elde eden tamamen dijital 12,3 inç TFT ekran bulunuyor. Ön konsolun ortasına yenilikçi 10,25 inçlik dokunmatik ekran güncel akıllı telefonlarla benzer kullanım arayüz ile kullanım kolaylığı sunuyor. Tonale kullanıcıları Alfa D.N.A., radyo, medya, telefon, uydu navigasyon, klima, bağlantılı hizmetler ve ADAS olmak suretiyle menülere kolaylıkla ulaşılabiliyor” dedi.

Tonale Hibrit, 160 Hp’lik Motorla “Türkiye Pazarında Segmentinin En Kuvvetli Hibriti”
Daniel Guzzafame; Alfa Romeo markasının ilk kompakt SUV’si olan ve bununla beraber Elektrikli çekiş sistemine haiz ilk modeli de olan Tonale’nin 160 beygir gücünde ve sınıfının en kuvvetli hibrit seçeneği hakkında da informasyon paylaştı. Bu çevreci versiyonun düşük C02 emisyonunu sportif sürüş deneyimi ile birleştirdiğini altını çizdi. 7 ileri otomatik şanzımanla kombinlenen hibrit Tonale’ler 1.5 litre 160 HP’lik değişken geometrili Turbo motor ve 48volt “P2” elektrik motorlu hibrit versiyon ile satışa sunuluyor. Bu versiyon performansını yeni, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli motor ile 48-Volt bataryaya haiz 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor” dedi.
Tonale Dizel, “Yüksek Performans ve Düşük Kullanım Maliyetleri”
Guzzafame, Tonale ürün gamına eklenen, 130 HP güç ve 320 Nm torka haiz 6 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman ve önden çekiş sistemiyle eşleşmiş yeni 1,6 litre turbo dizel motor seçeneği hakkında da bilgiler verdi. Alfa Romeo’da performansın öncelikli olduğuna değinen Guzzafame “Tonale’nin dizel motorlu versiyonu önden çekişli, çift kavramalı, 6 vitesli Alfa Romeo otomatik şanzımanla tamamlanıyor. Bundan dolayı 2000 bar’a kadar arttırılmış ray basıncı ve yeni tip enjektörler yardımıyla maksimum gücün 130 beygire kadar ulaşmasını sağlıyor. Değişken geometrili turbo ise (VGT), inanılmaz bir esneklik, yakıt tasarrufu ve düşük emisyon sunuyor. Altı ileri Alfa Romeo çift kavramalı şanzıman (TCT), süratli ve net vites geçişleri ve kesintisiz çekiş aktarımı sağlıyor.

Alfa Romeo Tonale “Yalın ve Satın alan Odaklı Donanım Paketleri”
Tonale oldukça mütevazı bir ürün gamı ile pazara sunuluyor. Her bir donanım paketi ayrı satın alan grubunu hedefliyor. Mesela giriş paketi Sprint ile ulaşılabilir fiyata sportif bir tasarım arayanlar hedefleniyor. Sprint’den itibaren tüm ürün gamında akılla adaptif sürüş yardımcısı şeklinde ileri güvenlik donanımları standart olarak içeriyor. Ti üst düzey donanımı ayrıcalıklı ve şık bir dış tasarım ile birleştiriyor. Ti paketinden itibaren led matrix farlar, ambiyans aydınlatma, elektrikli açılı bagaj kapağı şeklinde Alfa Romeo markasının ayırt edici özelliklerini sunuluyor. Veloce ise üst düzey donanımı maksimum sportiflik ile birleştiriyor. Veloce paketi, çift aşamalı elektronik süspansiyon, Brembo durağan(durgun) fren kaliperleri, 19 inç elmas kesim alaşım jantlar, karartılmış arka camlar, alkantara iç döşeme, alüminyum vites kulakçıkları şeklinde fonksiyonel ve güzel duyu özellikleri birleştirerek maksimum sportifliği yansıtıyor.
Yeni Adas Sistemleri, 2’nci Düzey Otonom Sürüş
Tonale, sürüş keyfini engellemeden maksimum sürüş güvenliği sunmak suretiyle; hızlanma, fren ve şerit takibini otomatik yöneten 2’inci düzey otonom sürüş için yeni Alfa Romeo Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS) ile donatıldı. Tonale, otomobilin çevresini dikey ve yanal olarak izleyen ön kamera ile “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme” (IACC) ve “Şerit Averaj” (LC) sistemlerini birleştirerek Düzey 2 otonom sürüşü mümkün kılıyor. Sistem, öndeki araçlarla güvenli bir mesafeyi korumak için otomobilin hızını otomatikman ayarlayan “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme”, “Trafik İşareti Tanımlama Sistemi” ve “Akıllı Hız Sabitleme” sistemlerini kullanıyor. Entegre kamerayı kullanan sistem trafik işaretlerini algılıyor, bu tarz şeyleri ekranda gösteriyor, sürücüyü mevcut hız sınırı mevzusunda uyarıyor ve sürücünün hızını tespit edilen sınıra düşürmesini öneriyor. Sürücü kabul ederse, hız sabitleyici ayarları otomatikman ayarlanıyor. Şerit Averaj sistemi ise yoğun trafik koşullarında bile aracı şeridin ortasında tutmak için aracın yanal hareketini denetim ediyor.

Güvenliğe Hizmet Eden Yenilikçi Sistemler
Yeni Alfa Romeo Tonale’de, günlük sürüş gereksinimlerine uygun, sürüşü kolaylaştıran etken ve eylemsiz güvenlik özellikleri beraber içeriyor. Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra sürücü, vasıta ve yol arasındaki etkileşimi mükemmelleştiren yenilikçi donanım ve teknolojiler Tonale’de standart olarak sunuluyor. Yaya yada bisikletçiyi algılayarak sürücüyü tehlikeye karşı uyaran ve bir yaya yada bisikletli ile çarpışmayı önlemek yada etkilerini azaltmak için aracı tamamen durduran “Kırılgan Yol Kullanıcıları ile Otonom Acil Durum Fren” yada sürücü yorgunluğunu algılamak için aracın hareketlerini denetleyen “Sürücü Bitkinlik Idrak etme” şeklinde sistemler, Tonale’deki standart özelliklerden birkaçı olarak öne çıkıyor. Otomobilde ek olarak “Arka Koltuk Hatırlatma Uyarısı” da bulunuyor. Sistem, bagaj kapağından arka koltuğa yerleştirilen nesneleri algılayabiliyor. Kullanıcı aracı kilitlediğinde sistem sürücüyü uyarıyor ve ark koltukta bir nesne bulunduğunu hatırlatıyor. Tonale’de “Kör Nokta Idrak etme”, “Arka Çapraz Trafik Uyarısı”, şeklinde güvenlik unsurları da içeriyor. Geri manevra anında, taraftan gelen araçlara karşı sürücüyü uyaran “360° Görüşlü Kamera” ön ızgaraya, dikiz aynalarına ve bagaj kapağına entegre edilen dört tane yüksek çözünürlüğünde olan kamera ile yakaladığı aracın çevresine ilişik görüntüyü kılavuz çizgileriyle beraber 10,25 inçlik ekranda gösteriyor.

NFT Dijital Sertifikalı İlk Otomobil
Alfa Romeo, Tonale ile otomotiv sektöründe gerçek bir yenilik olan, değiştirilemeyen dijital varlık (NFT) teknolojisini de pazara sundu. Bir otomobili NFT ile dijital sertifikalandıran ilk üretici olan Alfa Romeo, her an kullanılabilen ve sürdürülebilir olan bu hususi vasıta dışı bilhassa, markanın değişimindeki yenilikçi yönünü de vurguluyor. Türkiye pazarında 2023 yılından itibaren etken olacak NFT sertifikaları, müşterinin onayı ile aracın tüm verilerini kaydedecek. Sertifikalarla, otomobilin uygun şekilde bakımının yapıldığını belgeleyerek ikinci el kıymetini yükseltecek tesir yaratacak bir belge oluşturulacak. NFT sertifikası, ikinci el otomobil pazarında, kullanıcılar ve bayiler için ek bir güvenlik deposu oluşturacak.
Tonale, Ekim ayından itibaren 1.249.000 ₺’den süregelen anahtar teslim fiyatlarla Alfa Romeo showroomlarında yerini alacak.
Sıfır Km Alfa Romeo Tonale

Bir cevap yazın