Akaryakıta Çifte Zam Geliyor!

Dünya genelinde yaşanmış olan enerji krizleri petrol piyasasını direkt etkilemeye devam ediyor. Bunlara Brent petrol fiyatındaki ve dövizdeki dalgalanmalar eklenince, akaryakıta fiyat artışı olarak yansıyor. Sektör kaynaklı bilgilere gore 27 Mayıs Cuma gününden itibaren pompa fiyatlarına yansıyacak olan benzine 1,43 TL, motorine 1,38 TL ve otogaza 37 kuruşluk zam umut ediliyor. Böylece akaryakıta çifte zam geliyor! Fiyat artışlarının peşinden benzin litre fiyatının 23 lira sınırına, ve LPG ise 11 lira sınırına ulaşacağı gözüküyor.
İl İl Benzin ve Motorin Tutarları!

Gelen zamların peşinden benzinin litre fiyatı İstanbul’da 24,29 TL’ye, Ankara ve İzmir’de 24,40 TL’ye yükseliyor. Motorinin litre fiyatı ise İstanbul’da 23,46 TL’ye, Ankara ve İzmir’de ise 23,56 TL’ye yükseliyor.
LPG’ye Zam Geldi!

LPG’ye bugünden itibaren meydana getirilen zamların peşinden 37 kuruşluk zamlar yarından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacak. LPG’nin litre fiyatı İstanbul’da 11,24 TL’den 11,61 TL’ye çıktı. İzmir’de ise LPG’nin litresi 11,18 TL’den 11,55 TL’ye çıktı. Ankara’da ise 11,48 TL’den 11,85 TL’ye terfi etti. LPG’ye gelen zamdan sonrasında öteki benzin ve dizel olan akaryakıta çifte zam geliyor!
EPGİS Fiyat Paylaşımı Yapmıyor!
Akaryakıttaki fiyat değişikliklerini duyuran kurum olan EPGİS, EPDK’nın kabahat duyurusunda bulunmasının peşinden fiyat paylaşımı yaptırmayı durdurdu. Bundan dolayı güncel fiyat değişikliklerini paylaşan herhangi bir kurum kalmadı.
Akaryakıt Fiyatlarının Hesaplanması
Akaryakıt tutarları ise Türkiye’nin de içinde bulunmuş olduğu Akdeniz Ortak Piyasası’ndaki işlenmiş ürün fiyatlarının averajı ve dolar kurundaki hareketlilik ile hesaplanır. Bu hesaplama sonucunda fiyatlar şehirler ve şirketlere gore değişim izah edebilir.
Arabam Kaç Para?
Trink Sat!

Bir cevap yazın