AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar? Biterse Ne Olur?

AdBlue, temel olarak zararı dokunan emisyonları azaltmaya yönelik geliştirilmiş bir teknolojidir. Benzinliklerde dolumu meydana getirilen sıvı çoğunlukla yakıt tüketimine katkı meydana getiren bir sıvı olarak bilinmektedir fakat bu büyük bir yanılgıdır. AdBlue bir yakıt ya da yakıt tüketimine katkı sağlayacak bir sıvı değildir. Peki nedir o süre?
AdBlue Nedir?
AdBlue dizel araçlarda dışarı salınan zararı dokunan gazları en aza indirgemek için kullanılan bir dizel egzoz sıvısıdır. Bu sıvının adı her ne kadar İngilizce mavi anlamına geliyorsa da aslen sıvının rengi mavi değildir. Renksiz ve zehirli olmayan bir sıvıdır.
AdBlue aslen bir marka adıdır ve su berraklığında, %32,5 temizlenmiş üreden oluşan demineralize edilmiş suya katılarak üretilmiş maddeye verilen isimdir.
{Nasıl} Çalışıyor?
AdBlue, CRT (Düzgüsel katalitik konvertör) sistemi, dizel partikül filtresi kısaca DPF ve SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemleriyle beraber çalışır. Bu beraberlik, zararı dokunan azotların tepkimeye girerek zararsız azot ve suya dönüşmesini sağlar.
Bu sayede zararı dokunan gazlar doğaya salınmadan etkisiz hale getirilir. Bu da DPF’ten çıkan gazlara %32,5’i üre ve %67,5’i sudan oluşan bu sıvı püskürtülüp tepkimeye sokularak yapılıyor.

AdBlue Ne İşe Yarar
AdBlue yakıt tüketiminizi azaltmanıza destek olmaz. Bu kullanmanın aslolan amacı araçtan dışarıya salınan emisyonu en aza indirmek. Canlılara ve doğaya zararı dokunan bu emisyonu en aza indirgemek için bu sıvı kullanılır.
Bu sıvı yardımıyla araçların çevreye verdiği zarar en aza düşmüş oluyor. Bu sıvının bir tek dizel araçlarda kullanılması gerekmektedir. Hemen hemen Türkiye’de bu sıvıyı kullanmanın yasal bir zorunluluğu bulunmuyor.
Sadece yeni model dizel araçlarda bu sıvının kullanılması mecburi hale gelmiştir. Kullanılmadığı durumlarda uzun solukta motorun zarar görmesi muhtemeldir.
AdBlue kullanımının faydalarını ise şöyleki sıralayabiliriz:

Motorun enerjisini ve performansını üst düzeye çıkartır.
Canlılara ve doğaya verilen zarar en aza iner.

AdBlue Biterse Ne Olur?
Bu sıvı sürüş esnasında biterse, emisyonu sınırlamak için motorun gücü ve performansı düşecektir. Durduktan sonrasında, tank boşsa motoru tekrardan çalıştıramayabilirsiniz.
Otomobil size tanktaki sıvının azaldığına dair devamlı uyarı verecektir. Tankınız bitmeye yaklaştığında, gösterge tablosunda bir uyarı görmüş olacaksınız. Fakat bu uyarıyı oldukca sık görmezsiniz. Bundan dolayı dolu bir tank sizi 10-15 bin km kadar yönetim eder.

Hangi Araçlarda Vardır?
Bu teknoloji her araçta yoktur. Çoğunlukla 2015 üstü Fransız ya da Alman marka otomobillerde kullanılır.
Aracınızda bu sistemin olup olmadığını idrak etmek da oldukça basittir. Aracınızın kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz ya da yakıt deposunun yanında, bagajda yada kaputun altında mavi bir AdBlue kapağıyla karşılaşabilirsiniz.
Bunun yanı sıra aracınızın modelinde Blue ya da SCR ifadesi geçiyorsa bu teknolojiye aracınızın haiz olduğu anlamına gelir.

Aracımın Dizel Tankına AdBlue Koyarsam Ne Olur?
Tekrardan hatırlatmakta yarar var bu sıvı herhangi bir yakıt ya da yakıt tüketimine katkı elde eden bir sıvı değildir. O yüzden bu sıvıyı kendi tankına doldurmanız gerekmektedir. Eğer yakıt tankına dökerseniz bu aracınızın enjeksiyon sistemine büyük hasarlar verebilir.
Yanlışlıkla dizel tankına Adblue sıvısı koyarsanız bu durumda sakın motoru çalıştırmayın ve servisinizle iletişime geçin. Aynı durum, AdBlue tankınıza yakıt doldurursanız da geçerli, sakın motoru çalıştırmayın.
AdBlue Fiyat
AdBlue sıvısını normalde akaryakıt istasyonlarından doldurabiliyorsunuz. Bunun haricinde web üstünden ya da otomotiv yağ satışı meydana getiren marketlerden de bu sıvıyı temin edebiliyorsunuz.
Şu an için AdBlue tutarları web üstünden 5 litre fiyatı 115 liradan başlıyor. İlerleyen süreçlerde fiyatlarda değişim olabilir.
Sıfır KM Otomobil Modellerine Göz Atın

Bir cevap yazın