Adaptif Far Sistemi Nedir ve Iyi mi Çalışır?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Adaptif far sistemleri günümüz teknolojisinde oldukça mühim bir yere haizdir. Sürüş açısından oldukça kolaylık elde eden adaptif far teknolojisi ile artık gece yolculukları oldukça daha keyifli olmaktadır. Peki bu adaptif far nedir ve iyi mi çalışır? Adaptif farlar ile standart farlar arasındaki farklar nedir ve ne işe yarar benzer biçimde mevzularda siz Oto Ayar kullanıcılarına anlatmak istiyoruz.Adaptif Far Nedir?Adaptif far sistemi ( AFS ) şu demek oluyor ki Adaptive Frontlight System teknolojisi Etken ön aydınlatma sistemi olarak da geçmektedir. Bu far sistemlerinde vasıta otomatikman yol durumuna gore farları ayarlamaktadır. Adaptive Front Lighting sistemleri yeni olan birçok otomobilde mevcuttur ve oldukça güvenli sistemlerdir.
Adaptif far sistemlerinde elektrikli motor yardımı ile farlar hem dikey hem de yanay olarak hareket edebilirler. Bu durum direksiyon açısı, vasıta hızı benzer biçimde bilgiler kullanılarak da yapılabilir. Adaptif farların en mühim özelliği , karşı taraftan gelen aracı tespit ederek gözünün kamaşmasını engeller.  Her türlü yola gore maksimum aydınlatma sağlayarak güvenli bir sürüş için görevini yapar.
Standart farlı Otomobille sürüş esasında viraja girdiğiniz de dönemeç yönüne doğru yol kenarlarını ve yamaçlarını aydınlatır. Bu durum sürücünün yolu görmesini zorlaştırır.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Arka da güvenlik kemeri yok muayeneden geçer mi? Standart farlara haiz bir otomobil ise rampa çıkışlarında bir tek gökyüzünü aydınlatarak sürücünün yolu görmesini zorlaştırır. Aracın yönü neresi ise bir tek orayı aydınlatır ve bu durumda adaptif far sisteminin önemi ve kolaylığı direk ortaya çıkmaktadır.Bilhassa dönemeç dönüşü olduğu sırada ilerde bir yaya geçidinde bir yayanın bulunduğunu standart farlı araçlar ile görebilmek zor olsa gerek. Fakat adaptif far sistemi yardımıyla dönemeç dönüşündeki yaya geçidi de aydınlanacaktır ve yaya geçidini kullanan yayada net bir halde görünebilecektir.Adaptif farlar bir otomobilde hıza, yüksekliğe ve direksiyon simidinin konumuna doğru tepki verebilmektedir. Buda şu demek oluyor ki vasıta sağ-a dönüş yaptığında farlar sağ tarafa yöneliyor. Sola dönüşlerde ise far sistemi otomatikman sol tarafa yöneliyor. Hem karşıdan gelen sürücüye hem de vasıta sürücüsüne büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu sayede karşıdan gelen sürücünün gözünü almıyor.Adaptif Far Sistemi Iyi mi Çalışır?Bu araçlar aracın hızını , direksiyon yönünü ve ne kadar dönüş yapıldığını hesaplamak için bir ekip sensörler kullanır. Bu sensörler yardımıyla adaptif farlar görevini en iyi şekilde yerine getirir. Otomobil virajlara doğru ilerlediğinde , sapma sensörü tarafınca sapma hareketleri hesaplanır. Tekerleklerin dönüş hızları ise tekerlek hız sensörleri ile denetim edilir. Birde direksiyon açı sensörü vardır. Buda direksiyonun ne kadar döndüğünü hesaplayan elektronik bir sensördür. Sürüş esnasında bu toplanan tüm veriler ECU‘ya gönderilir. Ecu ise farlarda bulunan elektrikli motorlara bu verileri açıyı ayarlaması için bir sinyal ile iletir. Sağa dönüş esnasında farları sağa döndürür. Sola dönüş esnasında ise yola. Yokuş çıkıldığında ise farların gökyüzüne değil de yere bakmasını sağlar. Bunların hepsini ECU farlarda bulunan motorlara gönderir ve bu şekilde tepki olur.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Fren hidrolik yağı ne süre değişmiş olur?Sürüş esnasında yol oldukça karanlık ise adaptif far sistemi bunu bilerek ışığın sertliğini artırabilmektedir. Hava durumuna, coğrafi konuma gore de hareket edebilmektedir.Mevzu başlıkları ( Mevzuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )
Adaptif Far Nedir?Adaptif Far Sistemi Iyi mi Çalışır?

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir