Abartı Egzoz Cezası 2022

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan abart egzoz modelleri otomobilin, yapınak çıkışı egzoz desibelinden fazlaca daha çok yüksek ses çıkartmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu şeklinde devletimizde de abart egzozun cezai yaptırımı bulunmaktadır. Birçok sürücünün de cezaların son durumunu hakkında merakları söz mevzusu. Peki 2022 senesinde abartılı egzoz cezası ne kadar? Gelin hep beraber inceleyelim.
Abartı Egzoz Tespit Edildiğinde Ne Olur?

Abart egzoz taktırdığı tespit edilen sürücülere yönetimsel para cezası kesilmektedir. Ek olarak bu durum tespit edilen araçlar trafikten men edilmektedir. Sürücülere aracı mevzuata uygun hale getirmesi adına 7 iş günü kadar süre verilir.
Abartı Egzoz Cezası Ne Kadar?
Vasıta egzozundan yüksek ses çıkmasını elde eden abartı egzoz cezası Türkiye Cumhuriyeti 2912 karayolları kanunu gereği toplumda, oluşan sesten dolayı ortaya çıkan ses gürültüsünün ilgili düzenlemesi gereği ceza miktarı 2022 senesinde 1823 TL olarak belirlenmiştir. Sürücüler cezaların kesildiği günü takip eden 15 günlük süreç içinde ödemelerini yaptıkları takdirde cezalarını %25 indirimli şekilde öderler. Cezanın indirimli hali ise 1367,25 TL olarak belirlenmiştir.
Abart Egzoz Vizeden Geçer Mi?
Abart egzoz taktıran araçlar muayeneden şu demek oluyor ki vizeden geçemezler. TÜVTÜRK tarafınca açıklanan yönetmelikte abart egzoz taktığı tespit edilen araçlar ağır kusurlu sayılmaktadır. Bu yüzden hem yönetimsel para cezası olması hem de vizeden geçememesi sebebi ile abart egzoz taktırmamanızı tavsiye ederiz.
İkinci El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın