AB Deklare etti: Benzinli ve Dizel Araçlar Yasaklanıyor!

Avrupa Birliği’nde yeni üretilecek olan benzinli ve dizel araçlar yasaklanıyor. Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi’nin de destekleriyle meydana getirilen düzenlemeler sonucu 2035 yılı itibariyle Avrupa otomotiv sektöründe bir devir sona erecek. Böylece 2035’ten sonrasında Avrupa pazarında yalnızca sıfır emisyonlu araçlar satılacak.
Benzinli ve Dizel Otomobiller İçin Yolun Sonu Görünmeye Başladı
Avrupa Parlamentosu Komitesi de yeni yasal düzenlemeye destek verdi. Bu düzenleme ile Avrupa’da otomobil sektörünü köklü bir değişimin beklediği bir gerçek. Şu sebeple 2035 yılı itibariyle yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışları yasak olacak.

Oy Çokluğuyla Benzinli ve Dizel Araçlar Yasaklanıyor
Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Avrupa’nın daha yeşil bir geleceği olması için bir araya gelen kurul  “55’e Uyum” adlı paketi masaya yatırdı. Bu paket Avrupa Yeşil Mutabakatına uygun olacak şekilde, 2030’lu yıllarda emisyonların yarı yarıya azalmasını hedefliyor. Bu yüzden otomotiv sektöründe de değişikliklere gidilmesine kabul eden kurul mevzu hakkında oylamaya gitti. Birçok değişik vasıta modelini kapsayan bu karbon emisyonu düzenlemesi oylamasında komiteden 46 şahıs değişikliği onayladı. Sadece onay vermeyen üyeler de oldukça fazlaydı. Tam 40 komite üyesi bu değişikliği onaylamazken 2 üye de çekimser oy kullandı. Sadece gene de oy çokluğu ile karar komiteden geçmeyi başardı.

Böylece, Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde 2035’ten sonrasında benzinli ve dizel araçların devri kapanıyor demek mümkün. Bu kararla beraber komite üyeleri emisyon düşürme hedefi değişikliğini de tartıştı. Fakat 2030 yılı itibariyle AB’de yüzde 70 oranında emisyon düşürme hedefini komite üyeleri kabul etmedi. Sadece gene de 2050 yılı için AB’de tüm sektörlerin sıfır emisyonlu olması hedefi geçerli. 
Elektrikli Otomobil Modelleri
İkinci El Benzinli Araçlar
İkinci El Dizel Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın