8 Yılda 30 Elektrikli Model: Honda

Son dönemde çoğumuzun hakim olduğu bir mevzu: elektrikli otomobiller. Otomotiv dünyasının gelişmesiyle tüm otomotiv üreticileri taraflarını elektrikli araçlara dönüyor. Bu üreticilerden biri de Honda. Honda, elektrikli araçlara olan yatırımını artırıyor.
8 Yılda 30 Elektrikli Model Geliyor
Japonya merkezli otomobil üreticisi Honda, otomotiv sektörünün gündeminden geri kalmıyor. Marka, gelecek 10 yıl içinde hem Ar-Ge harcamaları hem de değişik yatırımlar dahil olmak suretiyle elektrifikasyon sürecini hızlandırmayı hedefliyor. Bu kapsamda ise elektrifikasyon ve yazılım teknolojileri alanına ortalama 40 milyar dolar tahsis edeceğini deklare etti.
Elektrifikasyon alanına yatırımlarını artıran Honda’nın 2022 yılı için bütçelenen genel Ar-Ge harcamaları ortalama olarak 65 milyar dolar. Bu kapsamda marka, 343 milyon dolarlık bir yatırım ile tamamen katı pillerin üretimi için bir hat kuracak. Sonrasında ise 2024 yılı baharı itibari ile üretimine başlayarak hedefine giden yolda hızlanacak. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda Japon üretici, 2030 yılına kadar 30 değişik EV modelini dünya genelinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Üstelik bu 30 değişik modelin adedi, senelik 2 milyondan fazla üretim hacmine haiz.

Honda Elektrikli Vasıta 2050 Hedefi
1948 senesinde kurulan Honda’nın 2025 yılına kadar olan hedefi; üçte bir oranında bir azalma gerçekleştirmek. Üstelik marka, 2018’de kaydettiği otomobil üretimiyle ilgili maliyetlerine gore yüzde 10’luk bir azalma gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu hedefi doğrultusunda ise ilk olarak mevcut işletmeleri sağlamlaştırarak kaynak üretme çabalarını hızlandırmaya yönelik bir adım atacak. Sonrasında ise bu kaynakları elektrifikasyona ve yeni gelişme hazırlığına yatırmaya devam edecek.
Honda; otomobilleri, motosikletleri, güç ürünleri, dıştan takma motorları ve uçakları ile yılda ortalama 30 milyon tane mobilite ürün satışı gerçekleştiriyor. Bu sayede de dünyanın en büyük güç ünitesi üreticisi oluyor. Marka, 2050 yılına kadar tüm ürünleri ve kurumsal faaliyetleri için karbon nötrlüğü gerçekleştirmeyi hedefliyor. Üstelik karbon emisyonlarını ortadan kaldırmak da markanın hedefleri içinde.

Elektrifikasyon Sürecini Güçlendiriyor!
Geçmiş yıllarda organizasyonunu otomobil, motosiklet ve güç ürünlerine gore bölen Honda bu yıldan itibaren yönünü değiştiriyor. Markanın yeni organizasyon alanları;

Elektrikli ürünler ve hizmetler,
Pil,
Enerji,
Mobil Güç Paketi,
Hidrojen ve
Tüm temel alanları birbirine bağlayan yazılım/bağlı teknolojiler

Honda bu değişiklikle, hareket etme hızını artırıyor. Hem de da ürünleri arasındaki tesir alanları arası sinerji tesirini çoğaltıyor.

343 Milyon Dolarlık Büyük Bir Yatırım
Japon otomobil üreticisi Honda, elektrikli vasıta çağındaki en mühim zorluğun pillerin küresel tedariki bulunduğunu belirtiyor. Marka bu kapsamdaki akü tedarik stratejisi için temel yaklaşımını deklare etti.
İlk olarak Honda, dış ortaklığı güçlendirecek. Böylece her bölgede sıvı lityum iyon pillerin sürekli olarak tedarik edilmesini sağlayacak.

Şimal ABD: Honda, Ultium pillerininin GM’den tedarikini sağlayacak. Honda, GM’den ayrı olarak pil üretimi için bir ortak girişim şirketi kurma olasılığını da araştırıyor.
Çin:  Honda’nın CATL ile iş birliğini güçlendirmeye yönelik çalışacak.
Japonya: Envision AESC’den mini elektrikli araçlar için pil tedariki sağlayacak.

2 Milyondan Fazla Üretim Meydana getirecek
Geleceğe yönelik mühim hedefleri olan Honda, yeni EV modellerini piyasaya sunmak için de hususi planlamalar yaptığını duyurdu. Bu planlamalar:

Şimal ABD’da, 2024’te GM ile ortaklaşa geliştirilmekte olduğu iki orta ve bir büyük boyutlu EV modelini tanıtmış olacak.
Japonya’da, 2024’ün başlarında ilk olarak 1 milyon yen fiyat aralığında ticari kullanımlı bir mini EV modelini piyasaya sunacak.
Honda, 2026’da donanım platformu ile yazılım platformunu birleştiren bir EV platformu olan Honda e: Architecture’ı özümsemeye başlamış olacak.
Son olarak Çin’de 2027 yılına kadar toplam 10 yeni EV modelini tanıtmış olacak.

2 Yeni Spor Model
Karbon etkisiz ve elektrifikasyona yönelik çalışmalarının yanı sıra Honda, müşterilerine keyifli ve konforlu bir sürüş yaşatacak modeller de sunacağını duyurdu. Elektrifikasyon çağlarında bile sürüş keyfini benimseyen Honda, bunu modellerine aktaracak. Böylece Honda’nın evrensel çaptaki spor düşüncesi ve ayırt edici özellikleri öne çıkmış olacak. Üstelik geleceğe yönelik mühim hedefleri olan Honda, biri uzmanlık diğeri de amiral gemisi olmak suretiyle iki spor modelini tanıtacağını deklare etti.
Sıfır Km Honda Modelleri ve Tutarları

Bir cevap yazın