6 Ay ve 6 Bin Kilometre Düzenlemesi Vasıta İlanlarını Arttırdı

Geçtiğimiz günlerde ikinci el otomobil satışına 6 ay ve 6 bin km düzenlemesi getirilmişti. Gelen bu düzenleme sonrası ise sıfır ayarında ikinci el otomobil ilanları büyük oranda artış gösterdi. Bu artışın sebebi olarak ise yeni gelen düzenleme gösteriliyor. Satıcıların araçlarını hızlıca satarak gelecek 6 ayı beklemek için süre kaybetmemek amacıyla ilanları arttırdığı söyleniyor. Bilgileri ise siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
6 Ay ve 6 Bin Kilometre Düzenlemesi
Geçtiğimiz haftalarda düzenleme ile ilgili Tecim Bakanı Mehmet Muş bir izahat yapmıştı. Açıklamanın arkasından ise bahsedilen düzenleme hızlıca yürürlüğe girdi ve yasalaştı. 6 ay ve 6 bin km düzenlemesi ise ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeyen otomobillerin satılmasını önlemekte. Fakat bu düzenleme her vatandaşı kapsamamakta. Düzenleme, ikinci el otomobil ticareti halletmeye yetkili ve yılda 3’ten fazla vasıta satışı yapma yetki belgesine haiz oto galeriler, yetkili bayiler ve vasıta kiralama firmaları ile ticari etkinlik kapsamında ikinci el otomobil satışı icra eden kişileri kapsıyor. Yasalaşan bu yönetmelik ise 1 Temmuz 2023 evveliyatına kadar yönetmelikte duracak.
Fakat gelen düzenleme hemen hemen uygulamaya geçirilmedi ve satıcılara 15 Eylül 2022’ye kadar süre verildi. Bu kapsamda 15 Eylül’e kadar satıcılara herhangi bir engelleme uygulanmıyor. 15 Eylül’den itibaren 6 ay beklemek zorunda duracak satıcılar ise çareyi elinde bulunan araçları satmakta buldu. Bu sebepten ise sıfır ayarında ikinci el vasıta ilanlarında büyük bir artış oldu.

Sıfır Ayarında İkinci El Otomobil İlanlarında Büyük Artış
15 Eylül 2022 tarihinde uygulanmaya başlamış olacak 6 ay ve 6 bin km düzenlemesi satıcıların ellerindeki araçları ilana koymalarına niçin oldu. Düzenleme öncesinde satıcılar ellerinde bulunan araçları piyasadaki dalgalanmalar sebebiyle hızlıca satışa çıkarmıyorlardı. Fakat bu düzenleme sonrasında satıcılar ellerinde bulunan tüm araçları satışa çıkardılar. Geçtiğimiz haftalarda ise Maliye Bakanı Nureddin Nebati ikinci el vasıta piyasasında fahiş fiyat artışına neden olan 100 bin tane yükümlü tespit ettiklerini açıklamıştı. Görünüşe gore bu mükelleflerde meydana getirilen düzenlemenin arkasından araçlarını elden çıkarma peşine düştüler. Öteki taraftan ise ilanların artmasına karşın fiyatlarda büyük değişimler oluşmadı. Düzenlemenin arkasından fiyatlarda yüzde 6-7’lik bir gerileme oluştu. Bu gerilemenin sebebi ise ilanların artmasından dolayı ortaya çıkan rekabet benzer biçimde gözüküyor.
İkinci El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın