2025 Land Rover Discovery EV 4X4! Karakteristik Olacak

Land Rover markasının en hususi araçlarından birisi olan Discovery 6 modeli, elden geçirilerek ergonomik bir vasıta haline gelecek. 2025 Land Rover Discovery EV 4X4 lüks ve pratikliği birleştirmek için tasarlandı.
Land Rover markasının bu yenilikteki amacı Discovery modelini Defender modelinin çizgisinden uzaklaştırmak ve yepyeni bir kategori oluşturmaktır. 
Land Rover Discovery Modelinin Tarihsel Dönüşümü

2025 Land Rover Discovery markası için tarihsel açıdan oldukça mühim bir araçtır. Range Rover 1989 senesinde tüm gözleri üstüne toplamıştı. Discovery modeli daha uygun fiyatlı ve aile için olan modeli olarak tanıtılmıştı. 2012 senesinde ise milyonuncu aracını banttan indirerek dünya genelinde tanınan bir vasıta haline geldi.
Son yıllarda Discovery Modelinin popülerliği git gide azaldı. Bu yüzden Land Rover ürünlerinden minimum satan otomobil haline geldi. Discovery modeli 12 süresince yalnızca 16.900 tane satarken Defender modeli 60.000 tane satış rakamına ulaştı.
Yeni 8 koltuklu Land Rover Defender modelinin gelişiyle beraber Discovery Modelinin pabucu iyice dama atıldı. Geçen ay görevinden ayrılan Land Rover markasının eski CEO’su “Lüks modellerimizin en iyi özelliklerinden birçoğuna haiz olması gerekiyor, sadece pratiklik ve erişilebilirlik üstünde duruluyor.” Dedi. Bahsettikleri bu vasıta kuşkusuz 2025 Land Rover Discovery EV 4X4 olacak. Temel amaç Land Rover markasını geliştirmek ve elektrifikasyon dönüşümünü sağlamaktır.
Land Rover Markasının EV Dönüşümü

2026 Yılına kadar 6 tane Land Rover modeli satışa sunulması planlanıyor. Bu sürecin sonunda ise %60 elektrikli bir marka haline gelecek. Ek olarak firmanın satış bayilerindeki tüm modelleri elektrikli alternatifleriyle birlikte satışa sunulacak.
Land Rover şirketi tüm araçların hemen hemen elektrifikasyon dönüşümünün olamayacağını belirtti. Ek olarak, Discovery markasının Range Rover benzer biçimde kendi başına bir marka olması icap ettiğini belirtti.
Land Rover Discovery Sport, hali hazırda adaşının daha ufak bir modeli olarak hizmet veriyor. Gelecek 2025 Land Rover Discovery EV 4X4 modeli için ise üretim fabrikası tekrardan derlenme aşamasında. Bu yeni Discovery, Range Rover ve Range Rover sport modellerinin mimarisi baz alınarak tasarlanacak.
Tasarım ve Donanım Bilgileri
Saf elektrikli bir güç aktarma organı bulunan yeni Discovery 6 modeli, fazlaca yönlü ve alüminyum ağırlıklı bir yapıya haiz. Bu sayede Discovery 6 modeli uzun süredir beklediği inceliği ve arazi kabiliyetini yakalayacak. Bugünkü Discovery modelinden daha sağlam ve aerodinamik olan bu yapı baştan sona daha rekabetçi bir Discovery yaratıyor.
2025 Land Rover Discovery EV 4X4 modeli firmanın ilk 4X4 elektrikli aracı olacak. Discovery’nin bulunmuş olduğu yelpaze ve fiyatı ele alındığında Range Rover modelinde 4.4 litrelik V8 motor pek uygun olmayacaktır. Onun, yerine 3.0 hafifçe hibrit bir motor tercih ediliyor. Bu motoru 38 kW pil ile birleştiren hibrit motor toplamda 60 mili aşan bir menzile haiz.
Peki siz Discovery Modelinin yeni karakteri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sıfır Kilometre Land Rover Modelleri

Bir cevap yazın