2023 Kia EV6 Güvenlik Testlerinden Başarıyla Geçti!

The Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) şu demek oluyor ki Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü, otomobilin güvenli mevzusunda Kia EV6’ya ödül verdi. IIHS, ihtimaller içinde en yüksek çarpışma testini yaparak güvenlik ödülü “Top Safety Pick+” 2023 Kia EV6’ya verdi. IIHS’in verilerine gore 2023 Kia EV6 güvenli bir otomobil bulunduğunu da kanıtlamış oldu. Kontrol edilmiş olduğu  6 kategori içinde en yüksek puanları aldı.
2023 Kia EV6 IIHS Ödülü Aldı!
Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) özetlemek gerekirse; araştırma ve değerlendirme kanalıyla “motorlu vasıta kazalarından meydana gelen ölümleri, yaralanmaları ve maddi hasarları azaltmaya adanmış, bağımsız, kar amacı gütmeyen bir bilimsel ve eğitim kuruluşudur.” Bu kapsam çeşitli otomobillere testler uygulayarak, Top Safety Pick+ şeklinde ödül veriyor. 2023 Kia EV6 da ödül alan bu otomobillerden biridir.
2023 Kia EV6; 2022 Kia K5 ve 2022 Stinger’dan sonrasında Top Safety Pick+ ödülüne haiz olan üçüncü otomobil olma hususi durumunu taşıyor. Ek olarak 2022 KIA EV6 “Car of the Year” şu demek oluyor ki Senenin Otomobili Ödülünü de kazanarak bir kez daha iyi performans sergilediğini kanıtlamıştı.

Otomobil, Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün yapmış olduğu testlerin tamamından -iyi- derecesi aldı. Ek olarak önden çarpma önlemede; (araçtan yayaya ve araçtan araca) üç aşamalı değerlendirme sisteminden -üstün- notunu aldı. Standart farlar içinse -iyi- notuna haiz oldu. Meydana getirilen öteki testler ise;

ufak örtüşme ön; sürücü tarafında
ufak örtüşme ön; yolcu tarafı
önde orta örtüşme ,
yan,
tavan gücü ve
koltuk başlığı ve koltuk testleri.

Ek olarak Kia ABD COO’su ve EVP’si Steven Center mevzu hakkında; “EV6, serimizin dönüm noktası niteliğindeki bir üyesi ve ilk senesinde büyük bir tüketici ilgisi görmüş oldu. 2023 EV6’nın, Kia’nın güvenlik ve performansa öncelik veren yenilikçi ürünlere olan bağlılığını yansıtan 2022 TOP SAFETY PICK+ ödülünü almış olmasından gurur duyuyoruz” sözlerini dedi.
EV6, Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsünün önemli olan iki güvenlik ödülüne haiz 10. Kia otomobilidir. Ek olarak Top Safety Pick+ ödülünü almış öteki Kia otomobilleri de mevcut. Bu otomobiller;

2022 Kia Telluride,
2022 Kia Sorento,
2022 Kia Seltos,
2022 Kia Carnival,
2022 Kia Sportage,
2022 Kia Soul

Son olarak testlerin yapılışına dair data vermek adına Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsünün (IIHS), Youtube sayfasında paylaşmış olduğu “2022 Hyundai Ioniq 5 driver-side small overlap IIHS crash kontrol” videosuna göz atabilirsiniz.

Kaynak-1: IIHS
İşte Car of the Year 2022 Kazananı ve 2023 Adayları!

Bir cevap yazın