2022 Senesinde Opel’in En’leri!

Der junge Adam Opel (1837-95). Zeichnung eines unbekannten Grafikers
Üstün Alman teknolojisini en modern tasarımlarla buluşturan Opel, 160 senelik köklü geçmişini kutluyor. “Şimşek” logolu marka, ilkbaharda müşterilerle buluşturduğu altıncı nesil, “2022 Altın Direksiyon” ödülüne layık görülen Astra modeli ile yenilikçi çözümleri geniş kitlelerin kullanımına sundu. Altın Direksiyon Ödüllü öteki bir model olan Opel Mokka-e de, ilkbaharda sınıfının en fazlaca satan elektrikli modeli oldu. Bununla beraber, Opel Corsa’nın 2022 senesinde 40. yaşı kutlandı. Opel, 2022 sonbaharında ise dinamik, esin verici ve elektrikli yeni sportif alt markası olan GSe’yi ilk kez duyurdu. 2022 senesinde Laurent Pellier ve Opel Corsa Rally4, Gençler Avrupa Ralli Şampiyonası’nı (JERC) domine ederek Opel için beşinci Gençler Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanmıştır. Yenilikçi ulaşım çözümleri sunan Opel, Rocks-e’nin peşinden Vivaro-e Hidrojen modelini de müşterilerle buluşturdu.
Alman otomotiv devi için, 2022 yılı her açıdan coşku verici bir yıl oldu. “Şimşek” logolu marka, 160 senedir yeni teknolojileri, ulaşılabilir fiyata geniş kitlelerle bir araya getiriyor. Opel, bununla birlikte bu yıl  tanıttığı GSe alt markasıyla gelecekte daha da dinamik bir günlük sürüş deneyimi sunmayı hedefliyor. Öteki taraftan ise marka, ticari araçlarıyla sürdürülebilir ulaşım için mühim bir adım atıyor. İlk hidrojen yakıt hücreli Opel Vivaro-e Hidrojen, şimdiden müşteriler tarafınca kullanılıyor. Opel, şimdiden ürün gamında 12 elektrikli model bulunduruyor.

“2022, Opel için fazlaca hususi bir yıl oldu” sözleriyle değerlendirmesine başlamış olan Opel CEO’su Florian Huettl: “İlk kez elektrikli olarak yollara çıkan yeni Astra ile yeni bir döneme giriyoruz. Hem de elektrikli Corsa ve Mokka modellerimiz, B-Hatchback ve B-SUV segmentinde en fazlaca satanlar listesine girdi. Bunun haricinde, hidrojen yakıt hücreli ticari Vivaro-e Hidrojen ile elektrikliye geçiş hamlemize devam ediyoruz. Bu anlamda 2022 yılı, Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka olma yolunda ilerlemeye devam ettiğimiz bir yıl oldu.”
Başarı Hikayesi: Opel’in 160. Yılı, Opel Corsa’nın 40. Yılı, Opel’in Eisenach’taki 30. Yılı!

Alman otomotiv devi Opel, 2022 senesinde birçok başarısını art arda kutladı. Adam Opel, 160 yıl ilkin Rüsselsheim’da bir dikiş makinesi üreticisinden yenilikçi teknolojileri geniş kitleler için erişilebilir hale getiren bir otomotiv markasına dönüşen firmanın temellerini attı. Ek olarak 160. yılını kutlayan Opel’in zamanı gösteriyor ki, marka yöneticileri devamlı kalıpların haricinde düşünüyor ve yenilikçi çözümlerle müşterileri şaşırtmaya devam ediyor.
Markanın en fazlaca satan modellerinden önde gelen Corsa, 40. yaş gününü kutladı. Opel Corsa, yollara çıkmış olduğu 1982 senesinde minik otomobil sınıfında devrim yapmış oldu. Şu an Corsa’nın altıncı nesli Opel müşterileri içinde oldukça popüler bir model. Güncel Corsa, bugüne kadarki en popüler minik derslik otomobillerden biri olmayı başardı. Ek olarak elektrikli Opel Corsa-e “2022 Altın Direksiyon” ödülünü kazanmıştır ve emisyonsuz bir ralli aracı olarak motorsporlarında da başarıya ulaşmış oldu. Opel, bu modele özgü olarak Corsa’nın 40. yılını gelişmiş çağıl teknolojilerinin yanı sıra ilk nesil Corsa modeline gönderme meydana getiren detaylara haiz sınırı olan sayıda üretilen “Opel Corsa 40” versiyonunu pazara sunarak kutladı.
Alman marka ek olarak 2022 senesinde Eisenach’ta bulunan fabrikasının 30. yılını kutladı. Opel modelleri, 30 senedir Almanya’nın merkezinde bulunan Thüringen Fabrikası’nın bantlarından çıkıyor. Tüm bölgenin gelişimine katkı elde eden ve 30 yıl süresince onlarca defa yenilenen tesis, şarj edilebilir hibrit versiyon dahil olmak suretiyle, Opel‘in yenilikçi modelleriyle geleceğe umutla bakıyor.
2022 Altın Direksiyon Ödüllü Yeni Opel Astra, Yıla Damgasını Vurdu

Yeni Opel Astra, 2022 yılına damgasını vurdu. Dünyanın en köklü otomobil markalarından önde gelen Opel, ürettiği her yeni modelle prestijli ödüller almaya devam ediyor. Yeni nesil Astra da bu geleneği aynı şekilde sürdürüyor. Opel, yeni Astra ile AUTO BILD ve BILD am SONNTAG okuyucularının ve alanında uzman üyelerden oluşan jürinin seçimiyle 2022 Altın Direksiyon Ödülü’nü kazanarak bu ödülü üst üste üç kez kazanan ilk marka oldu. Opel’in kompakt sınıftaki en fazlaca satan modelinin yeni nesli, kuvvetli rakiplerini geride bırakarak otomotiv endüstrisindeki en prestijli ödüllerden önde gelen “50.000 Euro’ya Kadar En İyi Otomobil” kategorisinde “2022 Altın Direksiyon Ödülü”’nü öteki adıyla “Otomobil Oscar’ı”’nı müzesine götürmeyi başardı. 2020’de Opel Corsa-e bu ödüle layık görülürken geçen yıl ise Opel Mokka-e ödülü alma başarısını göstermişti. Bu yıl alınan son ödül ise Opel’in 20. “Altın Direksiyon Ödülü” olarak ayrı bir öneme de haiz.
Astra, tamamen dijital “Pure Açık oturum” kokpit, uyarlanabilir Intelli-Lux LED® Pixel farlar ve yeni marka yüzü Opel Vizörü de dahil, yürekli ve yalın tasarımıyla dikkat çekiyor. Ek olarak, yeni modelin şarj edilebilir hibrit versiyonu da ilk kez 2022 senesinde üretildi.
Dinamik, İlham Verici ve Elektrikli: Yeni GSe Alt Markası
Opel, gene 2022 sonbaharında “GSe” versiyonlarını ilk kez duyurdu. Eskiden “Grand Sport Injection” anlamına gelen kısaltma, Opel’in yeni sportif alt markası olarak “Grand Sport electric” anlamına gelmesiyle dikkat çekiyor. Opel GSe versiyonları, üstün sürüş dinamiklerini yenilikçi elektrik teknolojisiyle harmanlıyor. Ek olarak gelecekte ürün gamının tepe noktası olarak konumlanacak. Şarj edilebilir hibrit Opel Grandland GSe, (WLTP’ye nazaran yakıt tüketimi: 1,3 lt/100 km, CO2 emisyonu 31-29 gr/km; her ikisi de averaj, ağırlıklı, geçici değerler) Astra GSe ve Astra Sports Tourer GSe (WLTP’ye nazaran yakıt tüketim: 1,2-1,1 lt/100 km, CO2 emisyonu 26-25 gr/km; averaj, geçici değerler) yakında yollara çıkacak.
Opel, Motorsporlarına Elektrikli ile Coşku Katıyor: 2022’de Etkisinde bırakan Ralli Rekoru

Opel ek olarak, 2022 sezonunda internasyonal rallilere coşku getirdi. Laurent Pellier ve Opel Corsa Rally4, Gençler Avrupa Ralli Şampiyonası’nı (JERC) domine ederek Opel için beşinci Gençler Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanmıştır. Ek olarak, ADAC Opel e-Rally Cup, dünyanın ilk elektrikli tek marka ralli kupası olarak kendini kanıtladı ve yükselişini sürdürdü. Takımlar, sıkıntılı koşullarda Opel Corsa-e Rallisi’nde puan ve kupa için savaşım etti. Organizasyon böylece elektrikli ralli sporu için esin vermiş oldu. Gelecek yıl kupa, üçüncü sezonuna girecek!
Opel’in Elektrikli Hamlesi Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Ek olarak ilk müşteriler, 2022 yılından itibaren Opel Vivaro-e Hidrojen’i kullanmaya başladı. Hidrojen yakıt hücresi alanındaki öncü model, elektrikli ulaşımın ticari vasıta sektöründe ne kadar fazlaca yönlü olabileceğini gözler önüne seriyor. Uzun mesafeleri emisyonsuz olarak kat etmek isteyen ve süratli yakıt ikmali gereksinim duyan filo müşterileri için de ideal bir çözüm. Tam dolu depo ile 400 kilometreye kadar mesafe kat edebiliyor (WLTP’ye nazaran). Hidrojen ile yakıt ikmali ise yalnız üç dakika sürüyor.
Opel’in öteki bir modeli Mokka-e ise tasarımı, teknolojileri ve günlük kullanıma uygunluğu ile markanın en fazlaca satan modellerinden biri oldu. Ekim ve kasım aylarında Almanya’da B-SUV segmentinde en fazlaca satan tamamen elektrikli otomobil oldu. Kasım ayında tüm Mokka müşterilerinin yüzde 65’i tamamen elektrikli ve sıfır emisyonlu versiyonu tercih etti.
Netice olarak Opel, 2022’de hız kesmeden tamamladı ve 2028 yılına kadar Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka olma yolunda tekrardan mühim adımlar attı. Marka, tamamen elektrikli Astra benzer biçimde modeller ve birçok yenilikle gelecek yıl elektrikliye geçiş sürecini sürdürecek.

Bir cevap yazın